Пълен комплект медали за България в спортовете от Световните ученически игри

Тази година Световните ученически игри в Белград събраха повече от 2500 състезатели от 42 държави. Те премериха силите си за отличията в 14 вида спорт, сред които баскетбол, футбол, лека атлетика, карате и шахмат. Българските представители в престижния турнир извоюваха златни титли в борбата и волейбола, както и сребърни и бронзови медали в джудото и тениса на маса.

Първата титла за страната ни от Световните ученически игри за спортисти до 15-годишна възраст дойде в турнира по волейбол. Златни медали извоюваха младите волейболисти от СУ "П. Р. Славейков" в град Кърджали, след като надиграха тима на Сърбия с 3:2 гейма. За целия турнир родните състезатели допуснаха една-единствена загуба в полза на Украйна, но след драматичната последна победа прибраха титлата у дома.

Шампионски успех бе отбелязан и в друг от спортовете на Световните ученически игри - борбата. Бургаският борец Ердал Галиб успя да превъзмогне сериозната конкуренция и да спечели златото в турнира по свободна борба.

Възпитаникът на "Черноморец" триумфира в категория до 62 кг. в свободния стил след три безапелационни победи. Още в първия си мач Галиб надделя над представителя на Украйна с резултат от 12:1 само за 53 секунди. Постиженията продължиха с победа над борец на домакините с 12:0, след което българинът разгроми и противника си от Бразилия с безупречното 10:0. Зрител на срещите в Белград бе президентът на Международната федерация по борба Ненад Лалович.

Българските представители в турнира по джудо също отбелязаха сериозни успехи, като заслужиха общо три медала - един сребърен и два бронзови. Илияна Маринова от СУ "Васил Левски" в Троян завърши втора в категория до 44 кг., а бронзови отличия извоюваха Деница Божинова (до 48 кг.) и Найля Наим (до 32 кг.) от същото училище.

Участието на родните състезатели в Световните ученически игри завърши с още няколко медала - този път в тениса на маса. Един сребърен и два бронзови медала извоюваха момичетата от СУ "Св. св. Кирил и Методий" в Две могили в турнира по двойки и в отборното състезание.

Така България завърши отличното си представяне на Световните ученически игри във всеки от четирите спорта, в който се състезаваха родните спортисти.

Снимки: Via Sport, Boec.bg