Успелите

Паметник на цар Симеон Велики ще бъде поставен в столицата

Първият у нас паметник на цар Симеон Велики ще бъде поставен в двора на частно столично училище. Инициативата за изработването на монумента не е с държавно участие, но Столична община одобрява реализирането й.

Планирано е откриването на месинговата статуя да бъде на 27 май, когато се навършват 1090 г. от смъртта на българския владетел, при чието управление българската култура достига своя златен век. Скулптурата ще бъде изработена изцяло в стила на паметниците на цар Самуил и цар Иван Срацимир. Във височина ще бъде с размер 3 м.

"Цар Симеон Велики е личност, която определено заслужава паметник. Това е една стара традиция в българските училища, да има портрет или бюст", каза зам.-кметът по културата в София Тодор Чобанов, по повод издигането на владетелската скулптура.

"Това име го свързваме и със Златния век на българската писменост и култура. Затова и паметникът се намира в училище", уточни д-р Милен Врабевски.

Д-р Врабевски предвижда да създаде и мемориален комплекс в прослава на княз Борис I. Врабевски бе един от първите, които приветсваха идеята и за създаването на Самуиловия паметник в София.

Статуята на един от последните български владетели на Първото българско царство, чието управление е запомнено с ослепяването на неговата войска от византийския император, бе първата у нас на средновековен български цар. Паметникът на Самуил в София предизвика полемики в общество, заради светещите си очи и дори се нареди в класация за най-безумни статуи, изготвена от американски хумористичен сайт.

Статуята на Иван Срацимир пък е поставен във Видин - градът, в който той е управлявал като владетел на Видинското царство. Скулптурата, изобразяваща Иван-Александровия син, е не само със светещи очи, като тази на Самуил, но има и светлини в бяло, зелено и червено, разположени върху поставените на фигурата владетелски символи.

Цар Симеон Велики е не по-малко значима личност от Самуил и Иван Срацимир за историята на Българското средновековие. При управлението му се утвърждават двете изявени книжовни школи в Първото Българско царство: Охридска, създала за времето си най-много преписи на църковна книжнина и Преславската, дала на старобългарската литература произведения като "Шестоднев", "За буквите", "Азбучна молитва".

Симеон Велики постига множество победи на бойното поле срещу византийските войски и чрез успешните военни акции на владетеля България достига до излаз на три морета. Столицата на българската държава е сравнявана с Константинопол, заради великолепните си сгради, плод на новаторство и българската архитектурна традиция. Намерението на първия български цар е да създаде град, който да е равен на византийската столица по вид и по културна и политическа дейност, която се разгръща в него.

Оценките за управлението на цар Симеон са почти винаги еднозначни, като според повечето специалисти това е един от най-силните български владетели. Затова и увековечаването на паметта му чрез поставянето на статуя с образа му е дело, което ще укрепи вярата в силата на българския народ, успявал и устоявал през вековете.

Снимка: Bulgaria ON AIR

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Мая Джамбазова

Родена съм през 1988 г. във Варна, където живея и до днес. Студентските си години прекарах във Велико Търново, превръщайки хобитата си: история и психология, в професия. Първите ми статии излязоха в университетския вестник на ВТУ. Обичам да пиша материали за история, археология, кино, театър, различни културни събития, рок музика и не на последно място, за книги.

Оставете коментар

0 коментара