Парк в Добрич ще бъде "обзаведен" с екомебели от рециклирани растителни отпадъци
Запусната и изоставена от години площ в град Добрич, разположена между супермаркет „LIDL”, частно училище „Леонардо да Винчи”, Центъра за възрастни хора по ул.”Суха река” и храм „Св. Климент Охридски” ще бъде трансформирана в екопарк. Общината възнамерява да облагороди този неугледен район с площ от 30 дка като го превърне в място за отдих и развлечение и го „обзаведе” с градинските мебели, направени от рециклирани растителни отпадъци.
Макар, че паркът е често използван от жителите на Добрич, по думите на главния архитект на града Боян Коларов, Общината досега не е облагородявала пространството и то е било занемарено.
Намерението е да се обработят първоначално около 5 дка от площта, които се намират в най-западната част на района. Според ландшафтния архитект инж. Ивелина Радилова точно този участък е най-натовареният като пешеходна връзка, която се използва от жителите на квартал „Дружба“ като комуникация към центъра и квартал „Югоизток“.
Общината ще кандидатства за финансиране по програма „За чиста околна среда“ на ПУДООС към Министерството на околната среда и водите с мото „Обичам природата - и аз участвам”. Ако проектът бъде одобрен, той ще получи финансиране в размер на 10 хил.лв., с което ще бъде подпомогнато облагородяването на терена.
Идеята на специалистите е да използват максимално даденостите на пространството, характерно със своята неподдържана зеленина и множество зелени отпадъци. Желанието им е да се направят екомебели като се използва дървесината, останала след подкастрянето и оформянето на стари, заболели тополи.
Също така има план да се изгради кратък маршрут за пешеходна разходка, чиято настилка ще бъде направена от рециклирани строителни отпадъци, които се произвеждат в регионалното депо в с.Стожер.
Цялостната визия на общината за терена е да бъде превърнат в голям парк - в зона за отдих и разходка, с площадки за игра и зелени стаи на открито, където могат да се организират уроци и беседи от близките две училища. Това ще доведе и до по-успешно интегриране на обитателите на Центъра за хора с увреждания, които ще участват по-активно в ползването и поддържането на местообитанието.
Тъй като половината от тази територия е заливна зона на реката, се предвижда изграждането и на специални паркови елементи, които в случаи на наводнение ще задържат временно придошлата вода, след което при нормализиране на обстоятелствата, ще бъдат използвани с други цели като, например, спортни игрища.