Успелите

Първата люта ферма в България за непознатия свят на лютото и иновациите в бизнеса

Днес ще ви разкажем за първата люта ферма в България - Hotfarm. В интервюто си поговорихме с две прекрасни момичета - Елена и Славена, които подтикнати от своето семейство, влагат всичко от себе си в сбъдването на една мечта. С общи усилия цялото семейство създава собствен бранд, продукти, а наскоро и нова люта чушка.

Всичко започва през 1997 година, когато се захващат със земеделие. Целият си опит и познания получават от книги, но най-вече от практиката, която за тях е ежедневие и начин на живот. През 2012 година откриват света на лютите чушки и оттогава те се превръщат в тяхната най-голяма любов и страст. Отглеждат около 150 сорта люти чушки, като затварят целия цикъл на прозиводство – от засаждане, откъсване на плода, до завършения продукт и всичко това – собственоръчно. Разполагат с 15 оранжерии, където отглеждат всички растения по най-добрия начин. Вижте какво още ни споделиха Славена и Елена за тяхната люта ферма:

Как две момичета решават да се впуснат без да се замислят в идеята на своя баща и едва ли не да захвърлят всичко? 

Елена: Не беше съвсем така. Всъщност, баща ни Христо, мечтаеше за Hotfarm няколко години преди ние да се включим. Той много искаше да го подкрепим още когато се запали по лютите чушки през 2011 година, но нито аз, нито сестра ми, нито майка ни мислихме, че тази идея да имаш ферма за чушки и да правиш люти продукти има някакъв потенциал във всеки смисъл на думата. Много странно хоби имаше баща ни, даже ни изглеждаше налудничаво. Той обаче не спираше да говори за тези люти чушки и че това е невероятен зеленчук. В един момент даже бяхме отегчени и не искахме да слушаме за неговите люти чушки, сосове, колко точно са люти, откъде идват или пък, че отглежда най-лютата чушка в света по рекордите на Гинес у дома.

Сега като се замисля, определено е било постижение, защото той беше първия, който успя да отгледа успешно тази чушка у нас. Не знам дали знаете, но най-лютите чушки идват от най-топлите страни, от много различен климат и почва и въпреки това, той успя да отглежда повече от успешно тези чушки в България. И не си представяйте, че ги е гледал в саксии вкъщи, той сееше цели оранжерии с тях и имаше невероятно голямо количество от тези чушки.

При него се получи като късмета на начинаещия или пък силната му любов към тези растения, или пък за да ни покаже, че може, много успешно му се получаваха нещата в началото. Все едно Вселената първо ти каза: “Давай, можеш, абсолютно възможно е да го направиш” после обаче започва да ти подлага и трудности, които да решаваш. Аз може би от всички ни повярвах последна в идеята му за ферма и лют бранд. А и за разлика от сега, преди изобщо не обичах люто. Връщайки се в 2011 година, отчитам това като наша грешка. Баща ни е визионер и има невероятно чувство за бизнес, но вярвам, че всичко се случва в правилния момент и когато си готов. 

От съвсем малки винаги сме помагали на родителите ни. Те винаги са се занимавали със земеделие и по точно отглеждане на “нормални” зеленчуци. И още докато бях малка мечтаех да имам нормална работа. Може да ви звучи глупаво, но аз исках да работя от 8 до 5, да имам почивни дни и да избягам от тази къртовска работа и всичко да зависи от теб. Когато пораснах осъществих мечтата си, но тогава реално работех за нечия друга мечта и съблюдавайки отстрани желанието на родителите ми (мама също много се запали по това да създава люти продукти) да постигнат нещо смислено, те не просто отглеждаха зеленчуци, те създаваха история. Поне аз така го приех и реших, че няма по-добра възможност от това да ги подкрепя. От една страна, защото сме семейство, от друга, защото колко често се случва в живота да имаш свободата да твориш?

Родителите ми вече бяха създали фермата, имаха собствено предприятие, бранд, продукти и това всичко беше за нас. Заедно със сестра ми решихме, напук на мнението на останалите хора, че ние няма да се развием по този начин, ние решихме да се впуснем в това приключение. Това всъщност е най-добрата възможност, която сме имали някога да развиваме себе си. За да имаш собствен бизнес трябва да разбираш от много неща, не да си специалист във всичко, а да знаеш кое как се случва, защо и какво искаме да постигнем. Днес, живеем нашата обща мечта. Да развиваме Hotfarm, а с него да растем и ние и да помъдряваме. 



Славена: Аз бих добавила, че по време на пандемията най-много влязох в семейния бизнес. Въпреки, че донесе много лошо за целия свят, мен ме отрезви и връщайки се на село, при мама и тати, във фермата ни, аз видях истински пътя на един продукт - от семенце до бутилка и си казах, че този продукт има място на световния пазар. Преди това, продуктите ни можеха да се намерят главно по фермерски пазари, а днес в 4 страни. И представяте ли си какво удоволствие ни носи това, да го посеем, да го отгледаме, да го направим, да му залепим етикет и да го видим в супермаркет в Полша, например?

Когато държа някой наш продукт в ръката си, аз си представям, че държа света. Вярвам в потенциала на човешките възможности и че те нямат граници. Предизвиквам себе си всеки ден да постигна и още, да науча и още, да дам още. Любопитна съм повече от преди и това много ми помага в работата ми. И най-важното, колкото и тривиално да звучи, ние всички знаем защо и за кого го правим. Собственият бизнес е много трудно начинание, семейният - още повече. Започваме да бъркаме ролите си в един момент, когато обядваме или вечеряме заедно ние говорим само за работа, но… имаме обща цел и това ни сплотява още повече. 

Разкажете ни за вашата ферма.

Славена: Нашата ферма е най-зареждащото и невероятно място. Място, което не може да се срещне другаде в България. В нашата ферма всеки посетител може да види един изцяло затворен цикъл на производство - от семенце до краен продукт, всичко, създадено от нашето семейство. В нашата ферма ние създаваме над 40 продукта за големи и за малки, за хора, които не обичат изобщо люто, до такива, които са екстремни с този вкус. От сладко от люти чушки през сосове, разядки, туршии до люто кафе и други продукти.

В нашата ферма ние съчетаваме духа на селото, защото тя се намира в с. Страшимирово на 14 км от Варна, точно на брега на Варненското езеро, и модерното време, в което живеем. Нашият дом, оранжерии, демонстрационна оранжерия, предприятие и дегустационна зала, всичко се намира в нашата ферма.

Лятото и есента провеждаме единствените по рода си Люти Турове в България, където всички фенове на лютото, на екстремните изживявания, на земеделието, на българското производство, идват във фермата ни и ние ги посрещаме с нашия специален лют коктейл. Развеждаме ги из фермата и им разказваме историите на лютите чушки и ги запознаваме с над 60 вида люти чушки. След това им поднасяме домашно приготвена храна в няколко степени, като докато си хапват опитват и нашите продукти от леко пикантно до екстремно люто. Интересното тук е, че дори хора, които не обичат люто стигат до сос от най-лютата чушка в света. Това е така, защото храната, която подготвяме е специално подбрана за това и подготвяме самия организъм от люто, което едва се усеща и плавно преминаваме към по-силно. Ние най-обичаме тези хора, които за първи път се сблъскват с лютия свят и го преоткриват. 

Всичко, което ще кажа наистина няма да е достатъчно, просто трябва да го усетите. Затова Ви каня в нашата ферма, за да Ви потопим в един изцяло различен, вълнуващ, предизвикателен и интересен свят  - светът на лютото, като ни имайте пълно доверие, ние знаем какво правим. 

А вие любители ли сте на лютивия вкус?

Елена: Преди да започнем да създаваме люти продукти изобще не обичах люто. Дори черният пипер ми лютеше и ми беше изключително неприятно. Но тъй като трябваше да познавам продуктите ни, нямаше как да не ги опитам. Още по време на създаването им, което е изключително дълъг процес, опитваме продукта, докато не постигнем перфектния вкус. Постепенно започнах да свиквам и да ми харесва. Днес, не сядам на масата без люто. 

Лютият вкус е вкус към който се привиква и се учи и всеки може да бъде толерантен към него, стига да знае как да започне и с какво. Аз съветвам тези, които изобще не обичат люто, но биха искали да го добавят в менюто си, защото е много полезно, да започнат с нашето сладко от люти чушки, което е и нашия бестселър. Със сигурност ще ви хареса.

Славена: Аз обичах леко пикантно, но винаги съм искала да обичам повече люто. Когато баща ни разбра, че с историите на лютите чушки няма да спечели интереса ни, той започна да ни разказва за ползите от лютите чушки и тъй като аз винаги съм се интересувала от здравословното хранене и природосъобразен начин на живот много исках да добавя люто във всеки един мой ден. Реално самата аз се ентусиазирах да науча всички ползи от лютите чушки, които са безброй много. Толкова много, че можем да се направи отделна статия за тях.

Започнах постепенно да вдигам нивото на лютивост и вече е част от ежедневието ми. Тук може би е важно да кажа, че аз съм с много чувствителен стомах и продуктите, които произвеждаме, са именно за тази част от хората, които обичат люто, но не могат да ядат или имат чувствителен стомах. Ние използваме различна технология, с която махаме всички семена и ципи, изпозлваме само пресни люти чушки и не слагаме допълнително подправки и други съставки, и така даваме възможност на хората с чувствителен стомах да консумират люто по-безопасно и спокойно. 

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Каролина Занкова

Вярва, че доброто ще спаси света. Силно запалена по поезията с нотка любов и щипка лудост, с привкус на ирония. Изучава „Медии и журналистика“ в УНСС. Специално място в сърцето ѝ заемат пухкавите, елегантни и драскащи животни, наречени котки.

Оставете коментар

0 коментара