Успелите

Първата снимка на черна дупка вече е факт! Ето как беше заснета

Екип от учени успя да направи пореден голям пробив! Астрономите заснеха за първи път черна дупка, която се намира в далечна галактика. Изображението е заснето от мрежата „Ивент Хърайзън“ от осем телескопа, разположени в различни точки на Земята, включително и Южния полюс. В проекта, продължил 2 години, са участвали над 200 учени от цял свят, а 29-годишната Кейти Бауман от Масачузетския технологичен институт има специална заслуга за него, като разработва алгоритъм, който да обработва данните от радиотелескопите.

Черната дупка се намира на 500 млн. трилиона километра и масата ѝ е 6,5 милиарда пъти по-голяма от масата на Слънцето. Снимката показва тъмен кръг, заобиколен от ярък "пръстен от огън", както го описва проф. Фалке. Ореолът е причинен от силно нагорещен въздух. Именно огромните размери на черната дупка и ярката светлина позволяват тя да бъде заснета, независимо че се намира на такова голямо разстояние от Земята.
 

„През април 2017 г. всички чинии на телескопа „Ивент Хърайзън“ бяха насочени към галактика на разстояние 55 милиона светлинни години. Тя се нарича М87 и има огромна черна дупка в сърцевината си. Радваме се, че можем да покажем това, което смятахме за невидимо“, споделя астрофизикът и ръководител на проекта Шепърд Доелман.

Според директора на Националната научна фондация в САЩ Франс Кордова заснемането на черната дупка е едно от най-значимите научни открития на столетието.

"Получените изображения може да ни се сторят не толкова важни на пръв поглед, но те ще обогатят разбирането ни за черните дупки. Снимките са плод на "херкулесов труд", който обедини международните усилия на много учени и обсерватории. Сега имаме много детайлно изображение на черна дупка".

Тъй като с обикновени телескопи е невъзможно да се наблюдава черна дупка, специалистката по компютърни науки от Масачузетския технологичен институт Кейти Бауман създава компютърен алгоритъм, който използва радиосигнали. Откритието на Бауман разчита постъпващата информация от всички радиотелескопи и я превръща в изображение.

Кейти Бауман позира с купчината харддискове, използвани за създаването на снимката на черна дупка.

Снимки: BBC.com, 10daily.com

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Мария Николова

Бенджамин Франклин някога е казал: „Или напиши нещо, което си струва да се прочете, или направи нещо, за което си струва да се пише!“ В България има немалко истории, които си струва да се прочетат, а моята мисия е да ги разкажа!

Оставете коментар

0 коментара