Първата в света ваксина срещу малария беше одобрена за масово прилагане от СЗО
В средата на миналата седмица Световната здравна организация (СЗО) одобри ваксина срещу малария, чиято масова употреба сред децата в Африка ще започне съвсем скоро. Очаква се препаратът да предпази заразените от тежкото протичане на болестта, пренасяна от комарите, и по този начин да спаси десетки хиляди човешки животи.
На 6 октомври СЗО излезе с изявление, в което препоръчва масовата употреба на ваксината RTS,S/AS01 (RTS,S) срещу малария сред децата в Субсахарска Африка и други региони с широко разпространение на болестта. Препоръката е базирана на резултатите от продължаваща пилотна програма в Гана, Кения и Малави, която е обхванала 800 000 деца от 2019 г. насам. В рамките на програмата са приложени повече от два милиона дози от препарата, по-известен с търговското си наименование Mosquirix.
Ваксината е разработена от фармацевтичната компания GSK, която е поела ангажимента да произвежда по 15 млн. дози годишно до 2028 г. - в допълнение към вече дарените 10 млн. дози от страна на СЗО. За завършването на един имунизационен цикъл са необходими четири дози. Според специалисти препаратът е най-ефективен, когато прилагането му се съчетава с употребата на спрей и мрежи против комари.
Генералният директор на СЗО Тедрос Гебрейесус определи одобряването на ваксината срещу малария като "исторически момент" и сподели, че дългоочакваният препарат представлява истински пробив в науката, детското здравеопазване и контрола над болестта.
Само за 2019 г. маларията е отнела живота на 386 000 души в Африка, 260 000 от които - деца. Инфекциозното заболяване, причинявано от паразити и разпространявано чрез ухапване от комар, е най-опасно за децата под петгодишна възраст, при които болестта често достига до трагичен край. Макар в миналото маларията да е съществувала и в Европа, днес 94% от случаите на зараза са съсредоточени в Африка.
В действителност ваксината, одобрена от СЗО през изминалата седмица, ще успее да предпази едва до 30% от тежкото протичане на маларията. Но макар и малък на пръв поглед, този шанс ще спаси десетки хиляди животи.