Първи медал от Минск за Цветелина Цветанова, Мария Оряшкова ни донесе първото злато!

Гордост за всички българи е Мария Оряшкова, която спечели първи златен медал за България от Европейските игри в Минск, след като надви рускинята Жанара Кусанова в категория до 80 кг на финала.

Деветкратната европейска и четирикратна световна шампионка в самбо изоставаше с точка, но успя да обърне играта. По пътя си към титлата Оряшкова победи представителката на домакините Светлана Тимошенко с 3:2 точки, а на полуфиналите се справи с украинката Алина Ковалска с 2:0.

Българката ще участва в Минск и в турнира по борба в категория до 76 килограма, което я принуждава да свали килограми, за да влезе в категорията си. Очакваме още успехи от Оряшкова, като надеждите са големи.

Цветелина Цветанова пък спечели първия медал за България от европейските олимпийски игри в Минск. Тя грабна бронза в категорията до 48 килограма в турнира по самбо.

Цветанова стана трета след успех срещу румънката Даниела-Михаела Кис с 3:1 точки. Преди това тя загуби на четвъртфиналите от Анастасия Новикова, но украинката достигна до финала и изтегли българката до директния репешаж за бронза.

Мартин Иванов завърши на пето място в категория до 68 кг, след като загуби мача за бронза от Емил Хасанов (Азербайджан). Преди това той претърпя поражение на четвъртфиналите от италианеца Матиа Галбиати, но продължи в репешажите, където елиминира Далибор Богданов (Северна Македония), за да стигне до мача за бронзовото отличие.

Следи сайта ни за още спортни новини от Минск и поводи за гордост. С 9 медала, от които 1 златен, 4 сребърни и 4 бронзови, България е на девето място в класирането по нации на Европейските игри в Минск. За два дни сънародниците ни спечелиха почти колкото за целите предишни Европейски игри в Баку преди 4 години, когато бяхме с 10 отличия.