Първият фестивал на науката в Пловдив включва над 100 събития за 4 дни
За първи път в Пловдив ще се проведе мащабно събитие за разбираемо представяне на най-новото в света на науката и технологиите, подобно на всички големи градове по света. То ще се проведе от 23 до 26 ноември в новооткритата сграда на Центъра по растителна и системна биология и биотехнология в жк "Тракия"
Първият Пловдивски фестивал на науката ще включва над 100 събития, представени на живо от учени, технолози и комуникатори от града, страната, както и от специалните гости от Испания, Украйна и Обединеното кралство. Присъстващите ще могат да гледат и прожекции на записи от събития на живо на чуждестранни гости на предишни фестивали на науката в страната, научнопопулярни филми, ще се насладят на изложба, демонстрации, експерименти, работилници, научнопопулярни книги, състезания в две зали за работилници и три зони.
Официалното откриване ще се проведе на 23 ноември, четвъртък, от 11:00 часа в сградата на Центъра по растителна и системна биология и биотехнология (ЦРСББ). Програмата на фестивала започва в 09:30 ч. на 23 ноември с две работилници („Магнетизъм и електричество“ за ученици 5-7 клас; „Малинка и боровинка за ученици“ 1-4 клас), научно-музикалното шоу „Физика и музика“ с участието на „Керана и космонавтите“ и доктор но физика от ПУ, и прожекция на „Тайните на слоновете, еп. 1: В пустинята“ на National Geographic. От 10:00 ч. ще открият и щандовете с експерименти и демонстрации на Института по оптически материали и технологии “Акад. Йордан Малиновски” (ИОМТ) при БАН, Института по овощарство при Селскостопанската академия, Клуб Квант, Аграрен университет, Университет по хранителни технологии, Пловдивския университет “Паисий Хилендарски”, Техническия университет Филиал Пловдив, Проект „Геномът на България“, А1, MindHub, както и фестивалната книжарница на Жанет-45. Посетителите ще могат да разгледат и „Оживялата изложба“ на Зелени Балкани.
Специално за фестивала в Пловдив пристигат проф. д-р Ирина Йегорченко, една от водещите жени в украинската наука, математик от Националната академия на науките на Украйна и известна със своите събития за детска публика. От Обединеното кралство, също специално за фестивала, пристига проф. Марк Мидълтън, ръководител на Департамент Онкология в Университета в Оксфорд, за да представи нов метод за ранно диагностициране на различни видове рак чрез една кръвна проба.
По време на двудневната училищна програма в четвъртък и петък ще присъстват над 1500 ученика от 34 пловдивски училища. Те ще се срещнат с преподавателят от университета на Мадрид Фернандо Бласко, както и проф. Майкъл Санди, британски геолог с дългогодишна кариера в САЩ, понастоящем базиран в ЦРСББ в Пловдив. Голяма част от темите се представят за първи път и от водещи и млади пловдивски учени. Сред тях са проф. д-р Виктория Сарафян и д-р Мария Ивановска от МУ Пловдив, доц. д-р Николай Стоянов и доц. д-р Панко Митев от УХТ Пловдив, доц. д-р Екатерина Вълчева и доц. д-р Татяна Билева от Аграрен университет – Пловдив, проф. Драгия Иванов, доц. д-р Тодорка Димитрова, д-р Стефан Николов от ПУ Пловдив, д-р Емил Вътов от ЦРСББ, микробиологът д-р Йордан Стефанов, астрономът доц. д-р Камен Козарев, гл. ас. д-р Огнян Тодоров и гл. уредник Кристиян Владов от Регионалния природонаучен музей, и др.
За добрата организация и насочването на посетителите на фестивала ще помагат общо 35 доброволци – ученици и студенти. Заедно с организаторите, те ще се грижат за всичко необходимо за гладкото преминаване на събитието.
Пловдивският фестивал на науката се организира от Фондация “Красива наука” под патронажа и националното партньорство на Министерство на образованието и науката, и основни партньори в града Община Пловдив и Центърът по растителна и системна биология и биотехнологии, университети, изследователски институти, образователни и културни организации.
Вход в залите за събития става срещу безплатни пропуски и не по-късно от 10 минути след началото на събитието. Пропуски трябва да се резервират от сайта на фестивала , а за Училищната програма от ТУК.