Успелите

Първият хъб за биоикономика у нас бе открит в Пловдив

Аграрен университет - Пловдив е домакинът на първата по рода си Седмица на биоикономиката. Събитието ще продължи от 9 до 13 октомври и е с цел да се обединят бизнесът и науката.

На 9-и беше открит първият хъб за биоикономика у нас. Заедно с Аграрния университет в сдружението ще участват браншовите организации на оранжерийните производители, както и производителите на козметични и етеричномаслени продукти. Членовете на хъба ще могат да допринасят за дейността му със своите знания и практически опит. Ще представляват интересите на своите общности относно биобазирани решения, технологии и добри практики за рециклиране на органични продукти и вещества. Ще се обучават служители и ще се повишава капацитетът на мениджърите. Една от най-важните цели на хъба е да започне да прилага на практика европейското законодателство в областта на биоикономиката.

"Първият регионален хъб за биоикономика в България е инициатива, която Аграрният университет в Пловдив инициира още от миналата година, когато започнахме да работим по няколко проекта в научната, рамковата програма за научни изследвания и иновации на ЕК "Хоризонт Европа". Видяхме, че от 2017 - 2018 г. насам научните изследвания и иновациите вече се разширяват от домейна агрохранителни системи изцяло в биоикономика. Биоикономиката са всички сектори на икономиката на една държава, които използват, свързани са или зависят от биологичните ресурси", споделя пред БНР проф. Владислав Попов, заместник-ректор по научната и проектна дейност на Аграрния университет.

По време на Седмицата на биоикономиката посетителите ще могат да участват в редица уъркшопове на тема биоикономика и устойчиви агро-хранителни системи. Организаторите са подготвили интригуващи работни сесии и обучителни модули за преподаватели и студенти по научните проекти в областта на биоикономиката. Ще бъдат проведени и модули с обучители от университети във Вагенинген, Болоня и Ирландия. 

На 13-ти ще бъде открита и първата регионална иновационна долина. Тя ще работи в областта на биоикономиката и храните. Една от важните цели на регионалните иновационни долини е да се задържат хората в селските райони и да им се осигури работа чрез владеенето на новите технологии.

Ректорът на висшето училище в Пловдив проф. Христина Янчева отбеляза, че Аграрния университет е пълноправен партньор в BIOEAST Bioeconomy Educational Hub – образователна мрежа от шест европейски университета в областта на биоикономиката. Целта на мрежата, създадена от Инициативата за развитие за биоикономика, базирана на знанието, в страните от Централна и Източна Европа – BIOEAST, е повишаване нивото на образование и научен капацитет в държавите членки и трансфер на знания и умения.

Подробната програма на събитието можете на откриете ТУК.

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Оставете коментар

0 коментара