Първото бебе сова за сезон 2022 г. вече е в Спасителния център на Зелени Балкани
Ето го и първото бебе горска ушата сова, родено в българската природа! То пристига в Спасителния център за диви животни на Зелени Балкани от РИОСВ Бургас на 17 март. Но всяко паднало птиче ли се нуждае от спасителен център?
Малкото птиче изненада целия екип природозащитници и ветеринарни лекари и с ранната си поява на бял свят, тъй като совички и други пернати приятели се раждат обикновено през април. Топлият месец февруари обаче е вероятната причина за по-ранната поява на малката сова. Най-младата ушата сова се радва на добро здраве, но въпреки това ще бъде доотгледана в Спасителния център. Под грижата на екипа на организацията, се очаква совата да излети отново в дивото през лятото!
Важно е да отбележим, както споделят и от Зелени Балкани, че не всяка, открита сова от нас - хората, се нуждае от грижите на Спасителния център. Горските ушати сови често обитават населените места, а през светлата част на денонощието се крият сред листата на дърветата.
Бебетата сови са смели и излизат от гнездото си още преди да имат необходимите умения. Често пъти тази смелост не се отблагодарява на малките и е възможно те да паднат на земята, загубили равновесие или станали "жерва" на по-силен вятър.
Попаднали на земната повърхност, ушатите птички са изключително уязвими и застрашени от кучета, котета, други по-големи птици или хищници. Ето тук е нашата роля - за да помогнем на семейството сови е необходимо да вдигнем совичката, да я поставим на по-висок клон, да останем малко време наоколо, за да сме сигурни, че малкото няма да падне отново. То със сигурност ще сигнализира с пронизителен писък на родителите си, че има нужда от храна.
А ако намерим друга птица? Ето ТУК можем да прочетем стъпки за спасяване на птици, спрямо техния вид.
Снимки и информация: greenbalkans.org