Успелите

Първото преливане на лабораторно отгледани червени кръвни клетки е вече факт

За първи път в света бе осъществено преливане на лабораторно отгледани червени кръвни клетки на човек. Интервенцията може да се окаже невероятен пробив в медицината и да реши много от проблемите и.

Експерти твърдят, че ако се докаже безопасността и ефективността на получените по този начин кръвни клетки (еритроцити), може да предизвикат революция в лечението на хора с кръвни заболявания като сърповидно-клетъчни нарушения и редки кръвни групи. 

Що се отнася до хората, които се нуждаят от редовни дългосрочни кръвопреливания, в бъдеще те ще имат нужда от по-малко подобни процедури. Ашли Той, професор по клетъчна биология в Бристолския университет, заявява:

Това предизвикващо и вълнуващо изпитване е огромна крачка напред за производството на кръв от стволови клетки. Това е първият път, когато е прелята кръв от алогенен донор, отгледана в лаборатория, и ние сме развълнувани да видим колко добре се представят клетките в края на клиничното изпитване.

Към момента пациентите с вливки на лабораторни кръвни клетки са двама. Те са наблюдавани внимателно и не са докладвани неблагоприятни странични ефекти, а пациентите, чиито имена не са посочени, са добре и са здрави.

Около 5-10 милилитра или една до две чаени лъжички е количеството на вливаните червени кръвни клетки. Произведените кръвни клетки са отгледани от стволови клетки от донори, след което са били прелети на доброволци в рандомизираното контролирано клинично изпитване Restore. Изпитването разглежда продължителността на живота на лабораторно отгледаните клетки в сравнение с вливането на стандартни червени кръвни клетки от същия донор.

Тъй като всички лабораторно отгледани кръвни клетки са пресни, изследователите очакват те да се представят по-добре от подобно преливане на стандартни еритроцити от донор, сред които има клетки на различна възраст. Ако получените в лаборатория клетки издържат по-дълго в организма, пациентите, които редовно се нуждаят от кръв, може да нямат нужда от толкова чести преливания. Седрик Геверт, професор по трансфузионна медицина и консултант по хематология от университета на Кембридж, споделя:

Надяваме се, че нашите отгледани в лаборатория червени кръвни клетки ще издържат по-дълго от тези, които идват от кръводарители. Ако нашето изпитване, първото по рода си в света, е успешно, това ще означава, че пациентите, които понастоящем се подлагат на редовни дългосрочни кръвопреливания, ще имат нужда от по-малко подобни процедури в бъдеще. Това на свой ред ще промени грижите за тях.

На практика, за да се получи изследването, от кръв на донори са отделени стволовите клетки, които след това са отгледани в лаборатория, за да произведат червени кръвни клетки. На минимум 10 души ще бъдат направени две минипреливания с интервал от поне четири месеца - едно от стандартни червени кръвни клетки от донор и едно от лабораторно отгледани еритроцити. По този начин учените ще разберат дали младите червени кръвни клетки, получени в лаборатория, издържат по-дълго от тези, които са произведени от тялото. Д-р Фарук Шах, експерт в областта, коментира:

Пациентите, които се нуждаят от редовно или периодично кръвопреливане, могат да развият антитела срещу по-редките кръвни групи, което затруднява намирането на донорска кръв, подходяща за преливане без риск от потенциално животозастрашаваща реакция. Това водещо в глобален мащаб изследване поставя основите на производството на червени кръвни клетки, които могат безопасно да се използват за кръвопреливане на хора с нарушения като сърповидно-клетъчните. 

Източник на информация: БТА

 

 

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Каролина Занкова

Вярва, че доброто ще спаси света. Силно запалена по поезията с нотка любов и щипка лудост, с привкус на ирония. Изучава „Медии и журналистика“ в УНСС. Специално място в сърцето ѝ заемат пухкавите, елегантни и драскащи животни, наречени котки.

Оставете коментар

0 коментара