Успелите

Пъстри и полезни приключения в природата с „Вегетариум“: Научете и вие как...

Буквално „Вегетариум“ означава: „Най-добра среда за растеж и развитие“. Този проект представлява подкрепяща среда за положителна трансформация в трите измерения на Интегралния подход, а именно: облагородяване на характера, задълбочаване на практическите умения, многостранно развитие на ума. Екодомовете и градините на „Вегетариум“ се намират в планината край село Желен и предоставят необходимата чиста и спокойна среда за развитие. Всеки участник може да се включи в един балансиран ритъм на живот, изпълнен с потапяне в природната среда. Усвояват се различни практики за тялото и душата, здравословно хранене, лично и колективно творчество, взаимопомощ, физически и умствен труд в полза на природната хармония. Добре дошли са и гости на почивка.

Повече за проектите на „Вегетариум“ ще ни разкажат някои от основателите му и движещи сили: Филип Кирилов и д-р Димитър Пашкулев.

Филипе, здравей! Как посрещате във „Вегетариум“ Нова година?

В хармония с природните цикли, ние посвещаваме периода между най-дългата нощ (21 декември) и първите дни на новата година на така нареченото „разтоварване“. Всеки от нас прекарва няколко дни в почивка, усамотение и равносметка, ползвайки индивидуално предписана от д-р Пашкулев лечебна програма. Тя включва диета от вода, сокове, шейкове/смутита с билки и суперхрани, в съчетание с дигитален детокс и хармонизиращи техники за тялото и ума. 

При съответното правилно захранване, ние получаваме един значителен потенциал от здраве, радост, мотивация, пъргавина на тялото и бистрота на ума. Влагаме го в интелектуален и физически труд в полза на нас самите, но също на обществото и на природата. Конкретно, сега разработваме предстоящите ни интегрални обучения и понеже времето още позволява – правим пермакултура, по конкретно: терасиране на терени, засаждане на трайни насаждения, създаване на безорни (no till) градини, пепиниери, оранжерийно производство за собствени нужди, зимни земеделски култури, като грах и бакла, вегетативно и семенно размножаване на растения, грижа за субтропичните видове и други подобни забавления. Барбара, съществена част от нашия екип, е в Австрия, където защитава дипломната си работа на тема „Екологично осъзната педагогика“.

Спомена пермакултура. Какво е всъщност това?

Permaculture идва от Permanent Agriculture, в буквален превод: „Вечноделие“: – едно принципно организирано земеделие, в което сътворяваме все по-плодородна жизнена среда, а работата намалява с времето. Едно умно организиране на стопанство, традиции и технологии, в което човек създава устойчиви и високопродуктивни природни системи, които обезпечават всичките му нужди и генерират ценен излишък. Принципите са ясни: Грижа за Земята, Грижа за хората, Споделяне на изобилието.

Вие отдавна сте общност, колко хора има при вас в момента, които се занимават със себепознаване или пък просто ви гостуват? 

В нашата организация „Тринога“ членуват около 1500 души от цял свят. През 2022 г. имаме около 60 нови членове. В момента в дом „Вегетариум“ сме Филип, Драгомир и д-р Пашкулев като домакини, семейството на Насиели, Стефан и малката Любов като най-близки съседи и сътрудници, също и домакинството на Кирил Груев – Бурда. Имаме на гости едно младо семейство от София. В планината около село Желен през последните 18 години се заселиха около 20 домакинства, с които сме обединени от принципите на доброволно сътрудничество и екологично съзнание. 

Всеки си е автономен, но периодично се срещаме и си помагаме в различни проекти и дейности, най-вече транспорт, снабдяване, строителство, земеделие, грижа за деца и животни, а също със специализирани компетенции по области, като земеделие, архитектура, медицина, преводи, IT опции, битови решения и разни други. С настъпването на пролетта дом „Вегетариум“ се оживява още повече – в топлия сезон преминават десетки младежи на обучения от 40 до 240 дни, също и гости на почивка. 

От 2003 година, когато започнах проекта, общо посетителите са над 7000 души от цял свят. Обикновено са от страните, които могат да пътуват по-свободно. Това са хора, които търсят друга форма на живот – в единство с хората и природата, а не в борба и конкуренция. Около 30% са заможни, семейни, на средна възраст, около 70% са младежи, студенти, пътешественици. Чувстваме се в една общност с всички, които търсят обединение около човешките ценности на мир и хармония със себе си, средата и хората. Избягваме крайните позиции и дискриминацията, основани на религия, пол и политика.

Какво се прави при вас през зимните месеци? През топлите работите из градината, правите разходки и други целесъобразни действия, но зимно време какво предлагате на любопитните гости?

Обикновено се възползваме от студеното време, за да останем в по-тесен кръг, да почиваме и да творим на спокойствие. Дневният режим си върви както винаги: сутрешни практики, грижа за животни, готвене, чистене, срещи за споделяне и предложения. Има време за по-дълги упражнения, за музика, разговори, игри. Развиваме обученията в интегралния подход, също в специализираните му части. Сега например, в сътрудничество с Българската асоциация за пермакултура, подготвяме едно обучение за пермакултурни дизайнери, което съдържа интегрални елементи: практики, като здравословно хранене и готварство, техники за тялото, ума и духа, съзнателна консумация, правилен биоритъм и взаимоотношения, бизнес инициативи в посока на устойчивото развитие. 

Този период е също посветен на работна комуникация, организиране на проекти, създаване на екипи, оформяне на групи от партньорски организации. Удобно време е сега за онлайн консултации по различни проекти за живот в природата и екоземеделие. Пък зимата е и перфектен период за общуване с приятели – обичам, когато ходим на гости и посещаваме нови места. Вкъщи се намира време за самообразование – четене на книги, нови курсове и специализации, взаимообучения вътре във Фондация Интегра България. Лично аз обичам също да гледам документални и исторически филми. Също има време за разговори с журналисти :)

Д-р Пашкулев, вие сте идеен ръководител на Фондация Интегра България. Какво представлява тя? И какво е Интегралният подход?

Фондация Интегра България е организация с идеална цел – да развива Отворено-прагматичната версия на Интегралния подход. Девизът ѝ е „И вместо Или“! Целим, най-напред, да подберем и систематизираме есенциално важни за съвременния човек знания и умения (в области като природосъобразно здравеопазване, общуване, педагогика, информационно и професионално ориентиране, живот сред природата, екоземеделие, предпазване от кризи и оцеляване при тяхното случване и т.н.). 

След това – да обучаваме в тях хората, които ни се доверят – чрез семинари, курсове, стажове и индивидуални консултации. Предоставяме и за общо ползване експертно подбрани информационни материали – оф- и онлайн. Имаме готовност за сътрудничество с хора и организации у нас и в чужбина, които работят в посока на хармоничното развитие на човека и обществото – в баланс с околната среда. Също за запазване и усвояване на ценното от културното наследство и за подкрепяне на перспективни иновации. Дом „Вегетариум“, чрез неуморните „мотори на развитието“ – Филип и Барбара – е единственото засега място, където интегралният подход може да се усвои пълноценно. Освен достъпните и за в града преподавания, тук се провеждат прагматично ориентирани стажове в природна среда.

Филипе, трудно ли е човек да живее отделен от обществото или поне от големия град? Как се свиква с подобен начин на живот?

О, много е индивидуално! За мен е нормално и е детска мечта. Израствайки в центъра на София, от малък имах ясното намерение да живея в гората и – ето ме тук. Отделен от стреса на големия град, от неговите болести, нощен живот и опасности, за мен лично тук се живее лесно и добре. Свикването за мен беше планирано – щом се завърнах от чужбина, веднага се заселих в местност, близо до дузина стари баби и дядовци, и прекарах седем години да изучавам техния начин на живот – безценните локални знания, умения, нагласи и техники, които можеш да откриеш само на място. 

Интегралният подход ми дава останалото. Общо взето, хората са разделени на два вида: за едните животът в природата е като завръщане у дома, а другите трябва постепенно да свикнат. И двете положения са нормални и са ок. Понякога е трудно да излезеш от зоната си на комфорт и да се развиваш. Затова създаването на такава една най-подходяща среда е ключово за успеха на тази задача – насила не става, а и да става – не бива. 

Все пак историята показва, че от древността до наши дни хармоничните практики на живот в природата дават добри резултати, включително за обществото. Такива общности са в постоянен контакт с по-големия социум, но имат автономно разположение спрямо струпаните в огромни маси хора. Как беше: „Бъдете в света, но не бъдете от света!“. Тези хора и групи служат като коректив на общественото развитие, в някакъв аспект през настоящата епоха те представляват една по-приспособена към кризи негова прослойка. Усещането за самостоятелно справяне е невероятно, затова и Барбара (нашата прекрасна австрийска колежка), въпреки че има възможност да води луксозен живот в Австрия, е предпочела трайно да се установи именно тук!

 

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Васил Койнарев

Кандидат-доктор по съвременен български език, докторант по философия, магистър по лингвистика, бакалавър по филология и бакалавър по журналистика. Преподавател, лектор, редактор на свободна практика. Основател на фирма за редакторски услуги — Редактор.бг ЕООД — www.redaktor.bg

Оставете коментар

0 коментара