Пътешественикът Иван Георгиев направи дигитална карта за приключенци - насладете ѝ се!
Иван Георгиев е основател на чудния блог за пътешественици Roads from the notes. В условията на корона криза той решава да се заеме с нещо през свободното си време и създава сайт с подробни разработки, качествени снимки, карта и изчисления за всички търсачи на емоции.
Сайтът предоставя обстойна информация за определените дестинации, невероятни истории както от личен опит, така и от легендите, които се славят за тези омайни кътчета. Милано, Валета, Барселона, Канарските острови са само малка част от местата, за които разказва Иван.
В сайта му може да намерите неизчерпаемо вдъхновение за своите бъдещи пътувания или пък просто да се пренесете, макар и виртуално, в някои от най-завладяващите места по света. Илюстративното представяне на най-красивите точки от света спомага за пълната осведоменост на читателя.
Заради всичко това днес ви представяме Иван Георгиев и неговата работа.
Здравейте, Иване. Защо именно Roads from the notes?
Казано накратко: защото Notes from the Roads беше заето. Хаха… Не, всъщност има доста повече от това. Като цяло идеята за този блог се появи, когато попаднах на стари планове за минали пътувания. Те съдържаха списък от места, които сме планирали да посетим, разпределени по дни и организирани по някакъв маршрут.
Замислих се, че тази информация, забравена в някоя папка на харддиска ми, не е полезна за никого, а дори и за мен самия. Затова се запитах какво би станало, ако продължа този списък след самото пътуване. Ако го допълня с повече информация, лични впечатления и качествени снимки, разбира се. Ако го направя достъпен не само за приятелите, с които сме пътували, а и за всички хора, които търсят информация за своето пътуване до същата дестинация. И така "пътищата от записките" станаха Roads from the Notes.
С какво се занимавате в свободното си време освен да "яздите страниците"?
Работата ми е свързана със системна администрация и по-специално това да се грижа поддържаните от мен и моя екип уебприложения и системи да работят правилно. В свободното си време, когато не съм ангажиран с тази дейност, често се захващам и с лични проекти отново в сферата на IT и мрежовите технологии.
Едно от тях е именно блогът roadsfromthenotes.com. Като изключим това да описвам своите приключения в него, обичам също и фотографията, колоезденето и срещите с приятели. Именно на последните дължа и най-новото ми хоби – въздушната фотография, за което съм им благодарен.
Roads From The Notes
Смятате ли да включите в блога и красивите кътчета на България?
Да, определено! Последните 2 години заради пандемията освен да започна този проект имах възможността и да пътувам повече из България. Бих казал, че имаме толкова красиви места, някои от които не отстъпват на други по-популярни в чужбина, а други са уникални и едва ли биха могли да се видят другаде.
Едни от тях са познати, други не чак толкова, но всички, без изключение, заслужават да се пише за тях. Важно е да ги популяризираме, но е още по-важно да ги съхраним. Вече имам няколко идеи за статии за красивите кътчета на България, които очаквам през 2022 г. да бъдат включени в блога.
Факт е, че една статия отнема доста време за подготовка, събиране на информация, избор на снимки и т.н. Всичко това, както и наличието на други ежедневни задължения, водят до значително време публикацията да се появи във вида, в който я виждат читателите.
Тук е моментът да благодаря на моята приятелка Хриси за моралната и техническата подкрепа в това начинание. И да, обещавам скоро в категория "България" да се появят интересни неща за четене.
Би ни било интересно да разберем от човек, който е наистина голям пътешественик, коя е вашата любима дестинация?
Наистина труден въпрос, на който не може да се даде еднозначен отговор. Всяко място има своята красота и чар, стига да имаш сетивата да го възприемеш. Но за две места се сещам, които са ми пò на сърце.
Първото са Канарските острови, два от които съм посетил. Географското им разположение ги прави достатъчно екзотични, а това, че са част от Испания и ЕС, от своя страна ги прави сравнително леснодостъпни.
Дали заради топлия климат, испанската култура и език, или невероятната природа, но те са местата, от които имам най-силни впечатления. С удоволствие бих се върнал отново там, дори остров Тенерифе ми е в списъка с набелязани дестинации в близко бъдеще.
И второто – България. Цялата!
"Roads From The Notes"
Сблъсквали ли сте се с място, от което сте били разочаровани?
Не бих казал. Начинът, по който възприемаме дадено място, зависи най-вече от личната ни нагласа. Смятам, че няма разочароващо място, ако сте на път с добра компания.
Какво следва от тук нататък?
Динамичната ситуация последните месеци прави отговора на този въпрос доста сложен. Без значение от контекста. Да кажем така: "надявам се да имам повече материал за нови статии". През последните месеци 3-4 планирани пътувания из Европа не се състояха, но със сигурност ще бъдат планирани наново. А кой знае, може да вдигнем летвата и да се озовем отвъд границите на Европа…
Ще си позволя да цитирам един испански израз, който много харесвам и който, смятам, е по-актуален от всякога: Déjate llevar. Това беше написано на една панорамна тераса, кацнала на високите ветровити скали над океана на остров Лансароте, Канарските острови. Може да се преведе като „остави се на течението“, или иначе казано: „недей да го мислиш много, а се остави на вятъра да те носи“.
Та от тук нататък – където ни отвее вятърът.
За какво мечтае един пътешественик в днешно време?
Тук мисля, че отговорът е във въпроса. Един пътешественик в днешно време мечтае да пътува, да може да пътува свободно. Спомням си как се организираха пътувания преди пандемията. През 2018 например направих 5 пътувания в чужбина, 13 полета общо. Но беше различно, ако оставим настрана финансовия аспект, буквално решаваш и тръгваш, дори това да значи още утре.
Можеше да направиш трансфер на едно летище или друго, без да се притесняваш какви са правилата за влизане в дадената страна, без да носиш един плик документи или пък да трябва да се категоризираш в трицветен код на риска.
Мечтая си нещата да бъдат както преди. И съм оптимист, че скоро ще бъдат.
Какво бихте посъветвали нашите читатели?
Бих ги посъветвал да пътуват повече и да откриват света и себе си, докато го правят. Не е необходимо пътуването нито да е скъпо, нито далечно. Късметлии сме да живеем в страна, в която сме заобиколени от интересни и красиви места, които освен всичко друго са близки и достъпни.
Миналото лято ми гостуваха едни приятели от Испания, които казаха така: „В Испания, ако живееш в един град и искаш да отидеш до морето, караш 4 ч. в едната посока, ако искаш да стигнеш до планината – 4 ч. в другата. А вие тук си имате всичко и е толкова близко…“. Смятам, че трябва да оценяваме това.
Бих ги посъветвал също да следват своята посока, защото понякога встрани от утъпканите пътеки са най-красивите гледки. Освен това често всъщност не крайната цел на пътуването, а самият път и всичките изживявания по него оставят по-големи впечатления и спомени у нас.
И понеже сайтът ви се казва Uspelite.bg бих казал, че нито крайната цел на пътя, нито разказът за него те прави успял, а това, че си имал с кого да споделиш този път. Пожелавам и на вашите, и на моите читатели да намерят тези хора, с които биха стигнали и накрай света.
Снимковият материал е обект на авторско право.