Пътеводител насърчава младите да бъдат ангажирани и активни граждани
През изминалите месеци се наблюдават положителните ефекти от първия "Пътеводител на младежкото гражданско участие" на български език. Наръчникът е част от кампанията #ОтНасЗависи на гражданско обединенине "Равни БГ" и става достъпен през есента на 2020 г. Оттогава изданието е преглеждано над 2000 пъти и има стотици изтегляния в електронен формат - най-вече от социални и младежки работници, които да го използват в обученията си с млади хора.
Основната цел на "Пътеводителя" е да насърчи работата с младежи по темата за гражданското участие, за да станат те по-активни в обществено-политическите процеси. Според екипа зад проекта именно участието на гражданите в тези процеси прокарва пътя към изграждането на по-демократично и справедливо общество, а ангажираността на младите хора е ключов фактор в рамките на този път.
"Различни изследвания показват доста ниска гражданска активност на младите хора по различни причини и една от тях е, че те не виждат много смисъл в демократичното участие. Затова чрез пътеводителя ние искахме да адресираме различни въпроси, свързани с темата - какво всъщност е гражданско участие, как могат млади хора от различни социални групи да се ангажират, какви модели на гражданско участие има", споделя пред БНР Маргарита Спасова, която е инициатор на наръчника.
"Кои са необходимите условия, за да има успешно гражданско участие на младите хора?" и "Как младежите могат да участват на местно, национално и европейско ниво?" са още някои от въпросите, разглеждани в "Пътеводителя". Отговорите пък са представени като комбинация между теория и практика, като включват добри примери от цяла България и интервюта с обучители, младежки работници и активисти.
Активното гражданско участие помага на младите хора да се развият личностно, да развият пълния си потенциал. Също така допринася за здравословното функциониране на демокрацията. Защото ако голяма част от обществото е изключена от тези демократични процеси, няма как да имаме претенция, че имаме функционираща демокрация. Гражданското участие е право на всеки млад човек и не би следвало да се отказваме от тези трудно извоювани права.
През изминалите месеци "Пътеводител на младежкото гражданско участие" успява да достигне до стотици младежи в цялата страна и да им помогне да бъдат силна част от активното гражданско общество. Досега наръчникът е използван най-вече в младежки обучения, както и като помощно средство за учителите по гражданско образование. Ако и ти искаш да научиш повече за възможностите да бъдеш граждански ангажиран, можеш да разгледаш или изтеглиш "Пътеводителя" безплатно от тук!