Успелите

Пътят на реализация на един млад програмист

Теодор Янков (държи да го наричат Тео) е главен фронтенд и Node.js програмист във 158ltd. От Добрич е, но живее във Варна. Обича компютри, кучета, морето и бирата. Ако може в комбинация. "Бирата до морето, с кучето някъде наблизо, да не ме помислите, че слагам кучета и морета в бирата. Това би било странно." (смее се). Говорим с Тео за неговата бърза и успешна реализация в IT сферата и как само за две години е успял да се развие толкова добре професионално.

На каква възраст реши, че искаш да се занимаваш с програмиране?

Реших, че компютрите са ми интересни още преди да имам компютър. Реално, първият ми досег с клавиатура беше, когато родителите ми купиха Atari конзола с клавиатура и аз се преструвах, че е истински компютър. След няколко години ходене по всякакви компютърни зали, родителите ми решиха, че би било по-изгодно просто да ми купят компютър и да ги оставя на мира вече. Първият ми досег с реален код беше, когато реших, че искам да си правя личен сървър за World of Warcraft на около 14-15 години. Спомням си, че принтирах около 100 листа (да, едностранни, съжалявам за дърветата) с кода на сървъра, който си бях избрал и където и да ходех тези листи пътуваха с мен и аз си ги изучавах и си пишех кода на ръка в една тетрадчица по подобие на оригиналния код. Тогава още нямах представа, че когато някой пише код, то обикновено пише и документация по този код, където всичко е обяснено с подробности. Тогава още цялата тая работа с кода и как се пише, как се изпълнява ми беше много мъглява.

Разкажи ни историята на своята успешна реализация

Всичко започна, когато един слънчев ден ми хрумна, че искам да се запиша във ВИНС-а със специалност информатика. Няколко месеца по-късно обучението ми започва и аз осъзнавам, че мястото ми не е там и реших да си търся нещо по-смислено. По абсолютна случайност се оказа, че живея до Beehive и точно тогава Europe Code Week беше в разгара си и имаше събития цялата седмица. Отидох на няколко от тях и ми хареса адски много. Към края на седмицата имаше Job Fair и реших да се пробвам във 158ltd. Дадоха ми задачка, реших я. На следващия ден вече бях на работа като стажант и работех по реален проект. Първите няколко дни бяха шокови, защото цялото място беше адски ново за мен и се притеснявах да не оплескам нещо, но всичко мина забележително добре и до седмица вече се чувствах комфортно. С времето започнах да получавам все повече отговорности и неусетно стигнах дотам, където съм днес. Сега работя със супер нови технологии и наистина харесвам това което правя, водя курс по уеб разработка за начинаещи  и от време на време съм лектор на различни събития. Работя с екип от млади, мотивирани миниони и наистина се радвам, че избрах да се занимавам с това.

Кои са най-големите проекти, по които си работил?

Имам удоволствието да работя върху всякакви проекти. От онлайн магазини до социални мрежи. Не мога да се оплача от скучни проекти. Може би най-големият, по който работих няколко месеца беше една социална мрежа, която наистина отне доста време. Беше доста интересно защото там работих едновременно върху фронтенда и бекенда на апликацията и научих супер много неща.

Тео ЯнковКакви са бъдещите ти планове за развитие?

За бъдещето смятам да си купувам по-хубава бира и да спортувам повече (може би). Не съм от хората, които планират бъдещето си с години напред, но имам някаква бегла представа. Смятам да продължа да се занимавам с това, което ми харесва и да продължа да развивам уменията си.

Смяташ ли, че реализацията на млади хора в сфери, които позволяват работа от дистанция би намалила броя на емигриралите?

Мисля, че повечето българи обичат страната си и няма да се хвърлят към непознатото, ако получават равни условия. Предполагам, че такива хора биха пътували повече, но биха останали да живеят в България, защото в крайна сметка България не е толкова лошо местенце, колкото го изкарват. Благодарение на професиите в IT сферата, а и всички други, които позволяват работа от дистанция, всички, които искат да работят за или със чужденци могат да го направят без да напускат страната и да получават възнаграждение, което е съизмеримо със стандарта за дадената държава.

Aко трябва да направиш една своеобразна реклама на IT сферата сред младите хора, как би звучала тя?

Ако ви блазни идеята всеки път като седнете пред комютър да създавате нещо ново от нищо, то тогава програмирането ще ви хареса. Ако пък ви стане и интересно, то тогава ще станете добри в него. Успеха на програмиста е пропорционален на това колко интерес има към онова, което прави. Колкото повече, толкова повече!

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Венелин Добрев

Съосновател на инициативата и автор на идеята за „Младите успели българи“, която по-късно става uspelite.bg. С интереси в областта на туризма, предприемачеството и маркетинга. Любимите ми неща са пътуванията, хубавите филми и рок музиката.

Оставете коментар

0 коментара