Пътят от любители до производители за създателите на бира „Ромбус“
От есента на отминалата година в Пазарджик заработва пивоварна за крафт бира Rhоmbus. Нейни основатели са Стойчо Пампов и Габриела Стайкова. Началото на занаятчийското биропроизводство обаче поставят още през 2012 г., когато в домашни условия сваряват първата си бира. Удовлетворени от получения резултат, започват да експериментират и усъвършенстват разнообразни рецепти. С течение на времето интересът към бирата нараства и така стигат до момента, в който се заемат с изграждане на сградата, в която ще се помещава пивоварната.
След дълъг период на регистрация отварят врати и пускат в продажба 9 вида бира, сред които са пшеничен IPA, имперски ейл и имперски портър, които по-рано не са произвеждани в България. Към днешна дата в продукцията са включени 12 вида бира с избор от английски портър, Black IPA, американски пшеничен ейл и белгийски блонд ейл. В разработване са още 2 нови разновидности на светлата и тъмна бира.
Сред основните причини, които провокират Стойчо Пампов и Габриела Стайкова да се захванат с производството на крафт бира, е обогатяването на вкуса на хората към бира. Притежаваният от крафт бирата нехарактерен аромат на шоколад, карамел и кафе я различава от общодостъпната по магазините бира.
Извличането на тези нетипични качества е в зависимост от препичането на малца, но в основата на всички аромати е балансът между хмел, малц и мая. Напълно естествени съставки, които при добро съхранение на бирата, изключват използването на консерванти и стабилизатори. За снабдяване с нужните съставки производителите доставят малц от Германия, а за хмел използват немски, чешки, американски, английски и новозеландски сортове според вида бира.
Съмишленик в целия процес на производство е бащата на Стойчо - Темелко Пампов, който дейно участва в реализирането на продукта. Самият той има опит като председател на Асоциацията на домашните пивовари в България, а и двамата са представители на семейство с установени традиции във варенето на занаятчийското пиво.
Изборът на име на марката също до голяма степен съответства на семейната връзка. В българския фолклор ромбът е в основата на орнаменти и шевици, които символизират рода. Исторически думата „Ромбус“ е с тракийски произход. Името е сред най-старите наименования на река Марица преди римляните да я нарекат „Хеброс“. Преминаването на реката в близост до пивоварната допринася за подбора на име.
Със завършване на образованието си по мениджмънт в Англия в Стойчо се заражда интересът към крафт бирата. По-късно преминава обучение за пивовар към „Siebel Institute” в Чикаго, а Габриела се дипломира в Нов български университет в специалност Рекламен мениджмънт и визуален брандинг. Има страст към събирането на капачки от бира и колекцията ѝ наброява над 2000 бройки от цял свят.
Започнали като любители Стойчо и Габриела насърчават всеки, които иска да направи опит в производството на крафт бира в домашни условия. Желанието им за споделяне е видимо още на етикета на бирата. Върху него са поставили QR код, който отвежда към рецептата на съответната бира. В допълнение са прибавили подходящата температура за консумация и различни храни, с които е препоръчително да се съчетава конкретната бира.
От вече три месеца работа по пивоварната Стойчо има наблюдение, че предпочитанията на хората към крафт бирата зависят от географското разположение.
Във Варна почитателите на крафт бирата дават предимство на тъмното пиво, в София се одобряват силните бири, а в Пазарджик - светлите, споделя той.
Сред постиженията на младите пивовари е първият по рода си конкурс Black Rhombus в България, който организират в средата на декември миналата година. Целта на събитието е оценяването на тъмни домашни бири. Бирата, заела първо място печели варене в пивоварната на Rhombus с възможност да бъде опитана от повече ценители. Победата е за Мартин Марчев от Сливен с бира 42 Star Anise Stout. Идеята на организаторите е конкурсът да се провежда 2 пъти годишно.
Градовете, в които крафт бира Rhombus може да бъде намерена, са София, Пловдив, Варна, Бургас, Стара Загора и Велико Търново. През пролетта и лятото производителите планират акция по разширяване на местата за продажба.
Снимки: Rhombus
Никола
2017-12-04 17:22:25 ReplyПоздравления за Ромбус, постоянно помагат с развиването на крафт пивоварството в България :)