Успелите

Педстои българското издание на международния фестивал „Наука на сцената“ в Севлиево

От 20 до 22 октомври Севлиево отново ще бъде домакин на Националния фестивал „Наука на сцената“. В СУ „Васил Левски“ (Севлиево) ще се определи делегацията на България за Европейския фестивал „Наука на сцената“. Мотото на фестивала е „Устойчивост в STEM обучението“.

Международният фестивал ще се проведе от 12 до 15 август 2024 г. в Турку, Финландия, а българското издание за осми пореден път ще бъде в град Севлиево, отново в сградата на СУ „Васил Левски“, най-старото и престижно училище на града. В него могат да участват представители на всички български училища, детски градини, клубове за наука и техника и неправителствени организации от страната. 

Фестивалът „Наука на сцената“ стартира през 2000 г. първоначално започва като „Физика на сцената“, на която са посветени първите му три издания, но скоро става ясно, че всички науки могат и трябва да се възползват от обмена на знания и идеи между учителите. От 2005 г. нататък инициативата продължава под името “Science on Stage” („Наука на сцената“). 

Основната цел на европейската програма „Наука на сцената“ е да повиши нивото на преподаване на естествените науки – физика и астрономия, химия, биология, математика  и информационни технологии (STEM), което води до едно по-добре научно образовано общество и насочва повече млади хора към кариера в науката, инженерните и технологичните дисциплини. Основна роля в този процес имат учителите, ръководени от девиза на международната програма: „От учители – за учители”. Те имат възможност да обменят опит и преподавателски подходи, да се вдъхновят и ентусиазират за прилагането им.

Във фестивала участват  учени и преподаватели от БАН и висшите училища като лектори, които по традиция след откриването на фестивала изнасят от 4 до 6 лекции, в които информират и популяризират сред учителите съвременните научни постижения и мотивират учениците за насочване към кариери  в областта на  природните науки и техните приложения. Част от тях са включени и като членове на журито, за да се осигурят експертни оценки на представените проекти.

Фестивалът е част от събитията, с които се отбелязва обявената от ООН по Инициатива на Международния съюз за чиста и приложна физика (IUPAP), Международна година на фундаменталните науки за устойчиво развитие (01.07.2022 г. – 30.06.2023 г.).

Подробна информация за събитието можете да откриете ТУК

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Оставете коментар

0 коментара