Пещерата „Магурата“ е кандидат за световното наследство на ЮНЕСКО
Скалните рисунки на пещерата „Магурата“ са на повече от 7000 години, включени са в списъка на „100-те национални туристически обекта“, в Индикативната листа за културното и природно наследство на Република България, а сега пещерата участва и за световно наследство на ЮНЕСКО.
Пещерата „Магурата“ се намира до с. Рабиша, на около 17 км от Белоградчик и около 35 км от Видин. В нея са изобразени сакрални и ловни сцени, заради които тя отговаря на всички изисквания да бъде номинирана и одобрена за включване в представителния Списък на световното културно и природно наследство на Организацията на обединените нации за образование, наука и култура, ЮНЕСКО.
Когато Магурата влезе в престижния списък, тя ще е първата забележителност от Северозападна България, която е включена в него. Другите български забележителности са тракийските гробници до Свещари и Казанлък, Старият град Несебър, Мадарския конник, Скалните църкви на Иваново, Боянската църква, националните паркове Рила и Пирин и резервата Сребърна.
Експерти от организацията вече са проучвали и Белоградчишките скали, които също могат да бъдат включени, като част от световното природно наследство. А за сега можем да се радваме, че рисунките от пещерата са не само най-старите запазени форми на праисторическо изкуство в Европа, но и в света. Можем спокойно да се гордеем с тази находка за цял живот. Още за пещерата, можете да прочетете тук .