Успелите

Пет българки спечелиха 12 медала на първите спортни игри за онкоболни в Рим

Пет българки, живеещи със страшното заболяване рак, спечелиха 12 медала на първите спортни игри за онкоболни в Рим.

Българските участнички - Галина Стоянова, Калина Стоянова, Мая Стоилова, Миглена Мичева и Фани Николова - спечелиха 12 медала в деветте дисциплини, в които взеха участие. В заключителното събитие всеки участник получи допълнителен медал за смелостта и куража си да участва в игрите.

В състезанието се пуснаха националните отбори на шест държави - Италия, Испания, Англия, Гърция, Полша и България. То протече в девет олимпийски дисциплини, в които участваха общо 38 души.

Някои от дисциплините, в които участваха състезателите,са бягане на 60 и 100 м, тласкане на гюле, както и така нареченото северно ходене, което е непознато за повечето хора и предизвиква любопитството на доброволците.

Събитието е първото по рода си, част от мащабния проект Oncology Games, съфинансиран от Европейската комисия по програма "Еразъм +" и вдъхновен от личния опит на един от успелите да пребори рак, Леонардо Ченчи, президент на италианската асоциация Avanti Tutta.

Основната цел на проекта е да докаже, че спортът помага в борбата с онкологичните заболявания по положителен начин и може да спомогне за подобряване на качеството на живот на пациентите.

Инициативата има за цел и да повиши осведомеността относно спорта и здравето на европейско равнище.

Тази тенденция се подкрепя и от големи пациентски групи като Европейската коалиция на пациентите с рак ЕСРС, както и от все повече медицински специалисти.

Дейностите по проекта продължават вече 18 месеца. Като той е насочен към реализацията на две основни цели:

1 - развиване на европейско измерение в спорта посредством засилване на връзката между здравето и спорта за всички.

2 - подчертаване на ролята на спорта и промотиране на по-високото социално включване, в частност посредством промоция на значението на физическата дейност за благополучието и социалната включеност на раково болни пациенти.

Предложението почива на допускането, че за раково болните е особено важно да усещат подкрепа, за да не се чувстват “обречени”, да бъдат окуражавани да гледат на себе си като на лица, които, борейки се с рака, имат контрол над живота си и са активни.

Доказано е, че редовната физическа активност може да подобри статуса на представяне при болни от рак на гърдата, третирани с конвенционална химиотерапия, както и при пациенти след трансплантация на костен мозък.

Това намалява физиологичния дистрес и умората при пациенти на лъчетерапия и след преминато лечение с високи дози химиотерапевтици след трансплантация на периферни стволови кръвни клетки. Освен това намаляването на усложненията, свързани с лечението, се наблюдава при раково болни, които участват в двигателни програми по време на лечението на рак.

Упражненията могат да имат потенциална роля на допълнителна терапия за раково болните по време на и след лечението. Необходима е обаче допълнителна информация за ефектите и приложимостта на двигателните програми при различни групи пациенти с онкологични заболявания.

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Мартин Горанов

Никога не съм харесвал етикетите или описанията, затова никога не съм писал биография из социалните мрежи, или пък просто не ме бива в тях. Затова оставям сами да направите вашите заключения. Все пак ще ви подскажа малко: -обожавам писането под всякаква форма -обсебен на тема личностно развитие -голямо наивно дете

Оставете коментар

0 коментара