Пет бебета диви животни бяха спасени благодарение на човешка загриженост
В близките дни научихме за цели 5 спасени бедстващи диви животни благодарение на подадени сигнали и проявена лична ангажираност от обикновени граждани. Историите зад тях за пореден път имат за цел да ни докажат, че загрижеността на човечеството към природата не е мит, а ежедневие. Не забравяйте, когато забележите животно в беда, не подминавайте, а сигнализирайте в съответните институции. Бездействието може да коства животи, действието спасява такива!
Жител на Сливен спаси две бедстващи бебета таралежи без родители. Мъжът е забелязал мъниците в двора на вилата си и е опитал да ги нахрани, след като установил, че нямат родители. Впоследствие е решил да ги транспортира лично до административната сграда на Дирекция на природен парк "Сините камъни". Оттам животните са били предадени на Спасителен център за диви животни в Стара Загора, където поемат грижите за тяхното развитие. Според ветеринарния екип общото състояние на малките е добро. Очаква се, когато пораснат, да бъдат върнати сред природата.
Спасителният център за диви животни е специализирано звено от дейността на Зелени Балкани, свързано с лечение, рехабилитация, размножаване и връщане в природата на редки и застрашени от изчезване диви животни и екологично образование. Вече повече от 20 години Центърът се утвърди като водещо звено в дейностите по спасяване на диви животни у нас. Съществена е и ролята му в различни програми за връщане на изчезнали видове от българската природа. В "Залени Балкани" поемат грижата за различни бедстващи животни, сред които костенурки, лешояди, бързолети, сови, щъркели и т.н.
Междувременно в рамките на 9 дни три малки мечета бяха намерени да бедстват в района на Смолянско. Напомняме, че първото мече бе намерено на 4 юни от екип на РИОСВ-Смолян в землището на смолянското село Смилян. След сигнал на 112 от инспекцията са пристигнали на място и са установили, че бебето се е качило на дърво. До момента все още не са открити следи от неговата майка в района.
От специализирания екип са наблюдавали мечето в продължение на няколко часа, докато се е движило по главния път от Смолян в посока село Смилян. Пътната обстановка създава риск за живота му, затова се налага то да бъде уловено и прието в Парка за танцуващи мечки в Белица, където вече са поели грижите за него. Ветеринарен преглед установява, че малкото мече е женско, на около 4 месеца с тегло от 6 килограма. Бебе Хуба спазва специална диета с адаптирано мляко и плодове и се очаква да бъде пусната сред природата след едногодишен период на реадаптация и физическо укрепване.
Само седмица по-късно втори сигнал вдига на крака Регионалната инспекция по околната среда и водите – Смолян в района на Чепеларе. Проверка установява, че още едно мече е било намерено бедстващо и уплашено без майка си на главния път Смолян-Чепеларе-Пловдив. Мъникът е бил уловен без упойка и транспортиран с помощта на фондация „Четири лапи“ към Парка за танцуващи мечки в Белица.
Там настаняват и третото мече в беда, което има сходна история с предишното. То е намерено от РИОСВ-Смолян на 13 юни отново в близост на район Чепеларе. Мъникът е бил уловен от инспекцията без упойка, след като повече от два часа е бил сам в близост до главния път. Според екоекспертите е възможно последните две бебета да имат една и съща майка, от която обаче засега все още няма следа.
Още след първия случай на намерено мече РИОСВ – Смолян изпрати писма на Регионална дирекция по горите - Смолян и Южноцентрално държавно предприятие /ЮЦДП/ за проверка на районите и за засилване на контрола по Закона за лова и опазване на дивеча и проверка на издадените разрешителни за лов. В резултат на това инж. Здравко Бакалов, директор на ЮЦДП, е разпоредил оглед в района, проверка на издадените разрешителни за лов, както и преглед на записите от камерите, разположени в близост до местата, където са открити мечетата. По негови думи към момента не са установени обстоятелства, от които да се направи извод за бракониерство.
Поредицата от събития, свързани с малките мечета, стават повод и за организирането на работна среща между директорите на РИОСВ, ЮЦДП и РДГ, в която се търсят решения за засилен контрол върху бракониерството, мерки за опазване на защитения вид, както и оптимизирането на съвместната работа при нанесени щети от мечки върху селскостопанското имущество.
Популацията на кафява мечка в България намалява заради загубата на местообитания вследствие на човешката дейност и бракониерството. Видът е включен като приоритетен в Червената книга на Република България, а убиването на кафявата мечка се третира като престъпление по Наказателния кодекс в Закона за биологичното разнообразие. Бракониерството у нас обрича на смърт около 100 мечки всяка година.