Петър Живков за иновативното му решение за справяне с мръсния въздух
Петър Живков е инженер по образование и обича да решава проблеми. Живял и работил в 5 държави (Холандия, Испания, Франция, Виетнам и Камбоджа), преди да се прибере в България. Докато е живял в град с 8 млн. население – Хо Ши Мин, Виетнам, се сблъсква по-сериозно с катаклизма ,,мръсен въздух‘‘. Там му се налога да носи ежедневно маска и да пие медикаменти, въпреки това отново е далеч от нормалното дишане. Също така е с леки респираторни проблеми от дете. За него:
Въздействието на мръсния въздух на човешкото здраве е много сериозен проблем.
Поради тази причина приема борбата с мръсния въздух като лична цел, заради която си заслужава да си отделя енергията и времето. Успява да намери възможност за създаване на по-иновативен и качествен продукт от предлаганите на пазара. Намира финансиране и събира най-подходящите експерти в България, за да може да го реализира. Социалният елемент на това, което правят, е нещото, което ги консолидира и им дава крила в най-трудните предизвикателства. Повече за този иновативен продукт – Airlief – ще ни разкаже в следното интервю.
Какво те подбуди да създадеш тези маски? И то точно в България?
Имам леки респираторни проблеми от дете и всяка зима в София – ближа рани. По данни на Световната Здравна Организация (СЗО) в България умират около 50 души на ден вследствие на болести, които са причинени от мръсен въздух. Така че проблем си има. До скоро обаче почти никой нищо не говореше за него.
Видяхме няколко проблема в съществуващите маски на пазара и решихме да използваме възможността да създадем нещо ново и иновативно. След кратко пазарно проучване решихме да започнем да работим. До този момент имаме над 48 итерации на продукта, правим по 2 - 3 прототипа на седмица.
Висококачествените маските са само едно от решенията за защита на здравето, но трябваше да започнем отнякъде.
Как точно действа тази "умна" маска? С какво е иновативна?
Във вентилатора на маската, която разработваме, има смарт устройство, което улавя в колко замърсена зона сме и кога се носи маската. То може да обменя информация с мобилно приложение, което има достъп до по-голяма база данни. По този начин мобилното приложение известява кога е мръсен въздуха и кога трябва да се носи маската. Изпраща и известия кога трябва да се смени филтърът.
Какви са ти впечатленията – как възприемат другите хора това, с което се занимаваш?
Определено нагласата е позитивна.
Когато имахме готови прототипи, споделихме в няколко групи в социалните мрежи снимка и малко информация за проекта. За два дни имахме около 250 човека записали се, които искат да пробват това, което сме направили. Вече са около 500.
Хората се радват, когато виждат, че продукта ни се подобрява с времето и още повече, когато те участват в процеса на подобряване.
Предлагате и втори продукт. Какъв е той?
В момента се подготвят един софтуерен и един хардуерен продукт.
Не бяхме много сигурни в началото дали реално има нужда от мобилна апликация. Тогава видяхме, че тази зима много се говореше за мръсен въздух, но рядко някой предлага прагматични решения. Мобилната апликация, която разработваме цели да запълни информационната дупка, като дава персонализирани съвети спрямо замърсяването на въздуха.
Персонализацията ще се извършва спрямо това дали сте в критична група, или не, дали често спортувате на открито и т.н. В момента се разработва на Android и iOS и идния месец ще споделим първата версия, чакаме я с нетърпение.
Другият хардуерен продукт е доста иновативен, представлява устройство вкарва обогатен въздух в зоната на носа. По-удобен е от маска и може да се носи дълго време. До този момент няма аналог на него на пазара.
До този момент има ли общини, които имат интерес към вашите продукти? Как си го обясняваш?
До този момент няма нищо конкретно от общините. Съдействие с местните власти и неправителствени организации за започване на мащабни проекти би било интересно. Преди това обаче ще трябва да мине сертифициране продуктът ни, вече сме намерили лаборатория, в която да направим това.
Планирате ли други иновативни продукти в бъдеще?
Планираме, набелязали сме няколко идеи, с които можем да продължим.
Сега остава да се фокусираме на това, което сме започнали. Тъй като не е никак малко, спрямо ресурсите, които имаме.
Според теб, наближава ли времето, в което сюжетите от научно-фантастичните филми ще станат реалност? …Живот под земята или?
Не. Нека да не прекаляваме с визуализацията за бъдещето.
Макар индустриализацията и новите технологии да променят някои аспекти от живота ни, не мисля, че бихме променили драстично начина, по който живеем в момента.
Гледайки данни от измерванията през годините – Замърсяването в градовете расте средно с 8% на година в световен мащаб. Сравнението е направено от СЗО на база измервания от изминалите години.
Как може да предотвратим тези сюжети?
С информираност на гражданите за проблема. Със свикване на кръгли маси и взимане на устойчиви мерки и решения. Задължително е да са обсъдени в детайли и да са взети под внимание гледните точки на всички заинтересовани страни.
Лошо е, когато се работи на парче. Проблемът с мръсния въздух е много комплексен и трябва да се бори от всички страни.
Живял си в Холандия, Испания, Франция, Виетнам и Камбоджа. Какво те върна отново в България?
Причината да се установя да живея тук е може би че съм оптимист. Имам си страхотно семейство и се занимавам с нещо, на което съм отдаден.
Ако бях реалист, може би нямаше да остана тук. Виждам ежедневно купища неправди около мен и се опитвам да не си взимам всичко присърце…
А да променям нещата само които са по силите ми.
Иво
2019-05-03 00:29:54 ReplyОт къде може да се купи маската?