Успелите

Петър Младенов: Правата на човека са приоритет, който трябва да е водещ за всяка държава

Петър Младенов е младежки лидер и застъпник за младежки права. Още от ранни години активно се занимава с доброволчески дейности. Заемал е длъжността Международен координатор на международната младежка мрежа Y-PEER. Стипендиант е към Национален център по обществено здраве и анализи - България по Програма на Фонда на ООН за население и развитие, като е работил в Международния център за младежко развитие PETRI – София. Представлявал е гласа на българските младежи в качеството на Младежки делегат в ООН.

Обявен е за прогресивен млад лидер в региона на Източна Европа и Централна Азия от Програмата на ООН за ХИВ/СПИН (UNAIDS). Разпознат е от ООН като експерт по младежки политики, като бива канен като говорител и лектор на много международни кръгли маси, конференции и срещи на високо ниво. Съавтор е на три статии, публикувани в престижното списание на Световната здравна организация – ,,EntrеNous”. Носител е на наградата от фондация ,,Астика” – ,,Доброволец на годината”, както и на УНСС – ,,Студент на годината”. В момента Петър Младенов е експерт в Министерството на младежта и спорта.

Самият той се определя като:

Младежки лидер, който се бори за това младите хора да бъдат разпознати като ценни партньори във вземането на решения на всички нива, както и в изработването на програми и закони, касаещи техните права.

Поводът да се срещнем е номинацията ти от 28 международни неправителствени организации от цял свят за Специален пратеник по младежките въпроси на Главния секретар на ООН. Какво означава това за теб?

Първо благодаря, че ми се дава платформа да разкажа повече за себе си и за номинацията!

Да бъда номиниран и подкрепен от 28 международни младежки организации от цял свят за тази отговорна позиция е преди всичко чест и отговорност.

Разбира се и признание за дългогодишния ми опит в сферата на младежките политики и младежкото участие. Горд съм, че съм българин и един от 5-те номинирани, тъй като това не е само личен успех, това е успях за цяла България. Рядко се чуват добрите новини, но се радвам именно чрез платформи и медии като Вашата, повече хора могат да видят и повярват, че и хубави неща се случват по света.

С какви задължения е натоварена тази длъжност?

Длъжността е сравнително нова. За първи път тя бе създадена от Н. ПР Бан Ки Мун (ГС на ООН до 2016 г.) през 2012 г като отговор на факта, че почти половината от световното население или 2 милиарда човека са под 25-годишна възраст. Именно това даде и ясен отзвук в световната политика за по-добро разпознаване на ролята на младите хора във вземането на решения.

Позицията е най-високата по въпросите за младежта. Пратеникът всъщност представлява Генералния секретар на ООН по света, по въпроси свързани с благополучието на младите хора. Именно Специалният пратеник има нелесната задача да работи усилено, така че гласът на младите хора да бъде чут.

Какви са фазите, през които преминаваш, за да стигнеш до самото избиране? Кога ще стане ясно кой ще заеме длъжността?

Фазите вече приключиха. Аз имам честта да бъда номиниран от 28 международни младежки неправителствени организации от цял свят. Има официално становище пратено до Генералния секретар на ООН, в което се препоръчва аз да бъда назначен.

В момента, по неофициална информация 5 номинации са стигнали финалния етап, като се очаква всеки момент да се обяви кой поема поста.

Кои са главните цели, които си поставяш, ако бъдеш избран за поста?

В моята визия, аз съм поставил 3 приоритета:

  1. Качествено младежко участие;
  2. Права на човека;
  3. Равнопоставеност на половете.

Смятам, че именно тези 3 стълба оформят устойчивото бъдеще на всяка една нация и поставят младите хора в центъра на случващото се.

Вярвам, че без качествено младежко участие, нито една политика или закон не биха имали същото въздействие, ако техните нужди не се вземат под внимание, а това става само ако бъдат попитани. Именно защото младежките политики са междусекторни, всяка една област повлиява за развитието на младежите и тяхната активна роля в обществото, в което живеем.

Силно вярвам, че Правата на човека са ценност и приоритет, който трябва да е водещ за всяка една държава.

Каква бе причината, заради която реши да се занимаваш с младежки политики?

Започнах като доброволец на 14 години. За мен това беше платформата, която ме изгради като личност, ценности и възприятие за света, който ме заобикаля. Да имаш кауза и да се бориш за нейното осъществяване е една цел, която ти дава толкова много. Имам късмета да имам невероятно семейство, което да ме съветва и подкрепя към дългия път на успеха. Те бяха и една от причините да продължа да се занимавам с доброволчество и до днес.

Преминах през обучения, като се включих в международна младежта мрежа, която се бори това младите хора да бъдат по-разпознати като активни партньори във вземането на решения, както и работи за защита правата на младите хора по цял свят. Станах координатор на тази мрежа, като чрез активно участие, ООН разпозна мен и мрежата като водещ експерт в сферата на превенцията на ХИВ/СПИН и здравни права на младите хора. Имах възможност да участвам в много международни форуми на високо ниво, като говорител или водещ експерт в областта на младежките политики.

Срещайки се с млади хора от цял свят, разбрах че именно работата свързана със защита техните права е моята мисия, за която трябва да работя. През последните 12 години съм се срещал и с много хора, вземащи решение, с които съм дискутирал важността от разпознаването ролята на младите хора във формулирането на политики и закони, свързани с техните права.

Имах възможността да бъда говорител и гост на много международни форуми на най-високо ниво. Един, от които беше през септември 2016 г. Бях поканен да бъда модератор на среща на високо ниво, организирана от Дания и Холандия, в партньорство с ООН. Моята задача бе да модерирам дебат между млади хора и политици. В този момент за пореден път се убедих и зарадвах от решението си активно да работя за младежки политики на национално и международно ниво.

След 10 години в неправителствения сектор за мен бе логично да отида ,,на другата страна” и да започна да работя за държавната структура, отговорна за младежките политики, а именно Министерство на младежта и спорта. По този начин имах нова платформа, през която активно да работя за правата на младите хора.

Как би коментирал това, че по данни от 2012 г. в света почти половината от населението е под 25-годишна възраст (1,8 млрд.), а същевременно техният глас остава нечут в по-голямата част? С какви мерки трябва да се промени това?

Младите хора имат изключителна важна роля в осигуряване на мир и устойчивост на всяка една нация.

Именно ние, младите, сме посланици на промяна, която трябва да бъде приета. През есента на 2015 г. бяха приети Целите на ООН за устойчиво развитие по време на Световен форум, събиращ на едно място всички държавни глави. 194 млади хора бяха включени в преговорите и в церемонията по приемането на Целите. Аз имах честта да бъда един от тези 194 млади хора и единствен младеж от България. Форумът бе открит от Мала Йсуфази, чиято история е пример за ролята на младите хора в борбата за правата на човека. Тя каза:

...днешното поколение и всички след него са тези, които ще живеят и ще имат мисията в следващите 15 години да изпълнят Целите за устойчиво развитие.

Това е ключово, тъй като именно създаването на механизми за качествено младежко участие са нужни, за да се осигури това гласът на младите хора да бъде чут. Неслучайно това е един от приоритетите ми в моята визия, ако поема поста.

Доброволчеството важно ли е за бизнеса?

Апелирам бизнеса да започне да разпознава доброволчеството като ценен професионален опит, който ще допринесе за устойчивостта и просперитета на всяка индустрия.

Човек, занимавал се с доброволчество развива ключови компетенции и умения, които отключват познания и таланта, приложими във всяка една сфера. В цял свят доброволчеството е не само ценност, то е част от образователната система. Време е България, и по-конкретно всички заинтересовани лица, да приеме обща стратегия за валидиране на уменията придобити по време на доброволческа служба.

В допълнение, ние имаме нужда от един качествен Закон за доброволчеството, който да урежда всичко това. Тук се възползвам да приканя, хората ,,ковящи” законите на страната да се самосезират и да започнат действия по създаването на такъв закон. Аз лично обещавам пълна подкрепа и съдействие.


Не се колебайте да ни изпращате предложения за интервюта в различните ни категории на contacts@uspelite.com. Включете имената на човека, който предлагате за интервю, кратко негово представяне и начин за връзка под формата на e-mail адрес/акаунт в социалните мрежи и/или телефонен номер.

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Петър Нефтелимов

Петър Нефтелимов е от първите автори в Uspelite.bg и до ден днешен е неразделна част от нашия екип с над 250 публикувани статии. Автор на книгата ,,Успехът в българския ген" за 49 успели българи в страната и чужбина. Има бакалавър по биотехнологии, магистър по биобизнес и биопредприемачество и втора магистратура по бизнес администрация. Съосновател е на биотехнологичния стартъп ,,Цвете в епруветка‘‘, който се бори срещу букетите от рязан цвят, които оказват отрицателно влияние върху природата заради площите за отглеждане, голямото количество вода и въглеродните емисии от транспорт и логистика по въздух. Освен това Петър е основател на медията за практическите съвети за бизнеса Neftelimov.com и на агенцията Zero Start, която се занимава с менторство и дигитален маркетинг. Той е част от двете най-престижни класации в България, а именно ,,30 под 30‘‘ на Forbes и ,,40 до 40‘‘ на Дарик радио.

Оставете коментар

0 коментара