Петър Цанков - българинът зад надеждните системи за изкуствен интелект
Автор: Ива Тончева
Изкуственият интелект не е бъдеще, а се случва тук и сега: от пътуване до лечение, от образование до работа. Предизвикателството е да има сигурни и надежди системи за изкуствен интелект, като биват преодолявани редица етични предизвикателствa. По техническите решения работят екипи в цял свят, включително и двама българи в Швейцарския федерален технологичен институт в Цюрих (ETH) – проф. Мартин Вечев и др. Петър Цанков.
"Проблемът със създаването на сигурни и надеждни системи за изкуствен интелект е фундаментален", казва Петър Цанков.
"Ако не бъде решен, ще се лишим от невероятния му потенциал във важни сфери."
Петър е от Стара Загора. Когато е на 20 години, заминава за САЩ да следва компютърни науки в престижния Georgia Tech, който е в топ 10 на американските университети. Амбицията го отвежда после в Швейцарския федерален технологичен институт в Цюрих (ETH), Швейцария, където прави докторантура по сигурност и надеждност на системите. Завършва го през 2018 година, когато е отличен с наградата „Джон Атанасов“. Междувременно вече е сред създателите на своето първо ETH бизнес начинание ChainSecurity, което само за две години се превръща в световен лидер в сигурността на умните договори и успешно продадено на PricewaterhouseCoopers (PwC).
Следващата стъпка в развитието му на „2 в 1“: учен и предприемач, е LatticeFlow, която основава заедно с трима свои колеги през лятото на 2020 година с мисията да създадат първия в света продукт, който позволява изграждането на надеждни модели на изкуствен интелект, преодолявайки фундаментални пречки за широкото навлизане на изкуствения интелект в живота ни. Наскоро компанията получи финансиране от 2,8 милиона долара, които биха стигнали екипът да стигне скоро до желаните резултати, тъй като вече имат технологично превъзходство. И в двата стартъпа Петър си сътрудничи заедно с професора по компютърни науки в ETH Цюрих Мартин Вечев, с когото работят заедно от близо шест години.
И не, не си мислете, че Петър прекарва цялото си време в работа по изкуствен интелект. Харесва обикновения живот – да иде с колело или пеш на работа, да се среща с приятели и да тича в планината - хоби, което практикува почти всяка сутрин. Откъснахме го от заниманията му, за да научим повече за изкуствения интелект и амбициите му – професионални и лични.
Защо са нужни надеждни и сигурни системи с изкуствен интелект? Какви са проблемите, които решава Вашата работа с екипа на LatticeFlow?
Изкуственият интелект навлиза във все повече сфери на живота ни, като вече демонстрира огромен потенциал в редица приложения: от диагностика в медицината и автономен качествен контрол в производството, до самоуправление на нашите автомобили. За да му се доверим да изпълнява тези задачи вместо нас обаче, трябва да гарантираме неговата надеждност. В LatticeFlow решаваме именно този проблем.
За първи път създадохме продукт, който математически анализира системи с изкуствен интелект и проверява дали те правилно изпълняват зададените им задачи.
Какво ще се промени със сигурни системи с изкуствен интелект? Има ли и какъв е стандартът за надеждни такива системи?
Проблемът със създаването на сигурни и надеждни системи е фундаментален. Ако не бъде решен, ще се лишим от невероятния потенциал на изкуствения интелект в редица важни сфери. Все още няма ISO стандарт за сертифициране на надеждността на изкуствени системи, но се работи активно в тази насока.
Нашият екип представлява Швейцария в международна работна група, която разработва първия ISO стандарт за надеждност на системи с изкуствен интелект.
Какво е според Вас основното предизвикателство в работата по тези системи и конкретно за Вашия екип на LatticeFlow?
Предизвикателство за нас е планирането в по-дългосрочен план в динамичната сфера на изкуствения интелект. За разлика от софтуерната индустрия, в която има утвърдени процеси и екосистема от инструменти, изкуственият интелект е все още млада бързо променяща се сфера. Всеки ден излизат нови платформи, нови модели и алгоритми. Не се знае дали след 5 години ще се наложи единна платформа, която ще предлага цялостно решение, от типа на Гугъл; или ще се развие екосистема с различни продукти и интеграции между тях, както е в софтуерната индустрия.
Разкажете повече за компанията, която ръководите? Работят ли други екипи по тази проблематика?
LatticeFlow стартира като научен проект в швейцарския технологичен институт в Цюрих. С мои колеги създадохме първата система в света, която може математически да анализира невронни мрежи с милиони параметри.
Огромният интерес към нея от страна на големи компании като Bosch, Airbus и Siemens доказа, че работим върху важен проблем и потенциалът за комерсиализация е голям. Други екипи, основно в САЩ, също работят по този проблем, но ние имаме сериозно технологично превъзходство.
След колко време очаквате резултати от работата си? Какви са точно плановете Ви: максимум и минимум? Колко време ще Ви отнеме да ги изпълните?
Продуктът ни вече е във фаза на тестване със стратегически клиенти. Целта ни е до 10 години всеки екип, който създава системи с изкуствен интелект, да ползва нашите продукти, за да гарантира техните сигурност и надеждност.
Нужно ли е за постигането им още финансиране освен тези 2,8 милиона долара, които получихте само 6 месеца след основаването на Lattice Flow?
С това финансиране ще създадем нашия продукт и ще го внедрим в процесите на клиентите ни. В този първи етап целим да докажем и измерим конкретните предимства на нашият продукт. Следващата фаза ще включва разширяване на пазара ни в световен мащаб, като допълнително финансиране ще ни позволи да се позиционираме по-активно на ключови пазари като САЩ и Сингапур.
Работата Ви е техническа, но имате ли резерви или притеснения как се развива изкуственият интелект? През тази година се очаква ЕК да представи законодателство за изкуствения интелект. Какви според Вас трябва да са основните положения в него, за да се гарантират сигурни и надеждни системи с изкуствен интелект?
Важно е да се уверим, че ИИ няма да отрази или дори усили съществуващи социални разделения.
Например установени са случаи, в които ИИ системи дискриминират жените при подбор на кадри за дадена работна позиция. Предстоящото законодателство за ИИ трябва да постави основите за развитието на етичен, надежден, и сигурен ИИ.
Как се насочихте към изкуствения интелект? Кога? Какво Ви вдъхнови и още Ви вдъхновява с тази работа? Ако не беше изкуственият интелект, с какво бихте се занимавали?
Моята сфера е сигурността и надеждността на съвременните информационни системи. Със сигурността на изкуствения интелект се занимавам от 2016 г. Интересът ми е насочен предимно към иновативни сфери, които имат голям потенциал на приложение и предоставят интересни технологични предизвикателства. Първата ни компания ChainSecurity например се обособи като световен лидер в сферата на сигурността на умните договори, преди да бъде придобита от PwC през миналата година.
Какво правите в свободното си време? И ако бягате от умствени занимания, какво правите, за да заредите батериите?
Трудно ми е да се откъсвам от работа, тъй като ми е страст. Но когато го правя, обичам да съм сред природата.
Обикновено започвам деня си с бягане в планината. Обичам да използвам това време за планиране на деня.