Петя Георгиева: Най-важното е да си щастлив и удовлетворен от това, което правиш
Това е Петя, на 18 години от София. За нея разбираме от номинацията ѝ във Фондация "Димитър Бербатов". Нейната страст са танците - това е и изкуството, с което тя се представя там.
Често показваме хора с различни дарби и постижения. Истинско удоволствие е да срещаме ученици, които са запалени по спорт, изкуство, различни хобита и градивни занимания. Така е и с днешната ни героиня. Повече за нейните награди може да видите тук, а повече за нея самата ще ви разкажем в следващите редове.
Здравей, Петя! Ще се представиш ли на нашите читатели?
Здравейте! Както каза - аз съм на 18 от София, сега съм 12-ти клас. Занимавам се със съвременни танци от 7-годишна. Започнах с латино, но както казват родителите ми - те не бяха достатъчно екстремни за мен. След това започнах да танцувам при Гергана Корсачка. Това беше началото.
Организирахме спектакли, ходихме на състезания. Така през 2013 г. бях поканена на лагер при г-жа Шопова. Там разбрах, че знам и мога сравнително малко. Тогава един прекрасен педагог Цветанка Гергинова ме научи, че какъвто и стил да танцувам, без класически балет няма да се получи.
До ден днешен тя е моят основен ментор. Другият човек, който е неразделна част от моето обучение, от три години насам, е Михаел Гергинов. с него сме създали дуети, като с единият от тях грабнахме второ място на световното първенство в Хърватска.
Какво е чувството талантът ти да бъде забелязан от някой като фондацията на Бербатов?
Винаги е прекрасно да те забележат, да оценят труда и лишенията ти, да видиш блясъка в очите на родителите си. Чувствам се щастлива да бъда една от многото талантливи деца. Миналата година бях сред финалистите с голямата награда. На награждаването чух за толкова постижения на българските деца. Прекрасно е да си сред тях.
Какви са плановете ти, ако бъдеш сред спечелилите стипендия?
Ще мога да се явя на повече международни конкурси. Искам го, защото те са проверка за това, което си постигнал. Ще имам възможност да подпомогна развитието си в танцовата сфера. И не на последно място - искам да имам по-хубави костюми, защото всеки танц разказва история и понякога е непосилно да се направи точният костюм.
Както сама каза, ти си част от талантливите деца на България - какво са танците за теб?
Всичко. Преди години, поради заболяване, един лекар каза, че трябва да спра да танцувам. Почувствах се ужасно, все едно ме уби... Не можех да спра съзлзите си. Когато излязохме от кабинета му, буквално тропнах с крак и казах на майка ми "намери ми друг лекар!". Така стигнахме до другия лекар, който ми каза, че мога да танцувам. Затова мога да отговоря с една дума - "всичко".
Как се промени животът ти след като се посвети на това изкуство?
Честно казано моят съзнателен живот е преминал с танцовото изкуство и училище, разбира се. Мога да кажа, че не си представям какво ще правя, ако не танцувам. На всяко ново участие, било то състезание или спектакъл, се запознавам с различни хора и създавам приятелства.
Спортът и изкуството в едно - учи ли те това на нещо?
В съвременните танци спортът и изкуството вървят ръка за ръка. Освен класически балет, посещавам и спортните зали, защото в някои танци има и акробатика. Това, че трябва да се справяш учи най-вече на дициплина и упоритост.
Разкажи ни за мечтите си?
Мечтая си да продължа да се развивам. Човек винаги има какво да научи. Искам да създам собствен клуб за танци, да предам на децата всичко, на което съм научена и да им покажа красотата на танца.
Предстои ти завършване на гимназиалния етап от обучението ти - какви са плановете ти след него?
След като завърша ще кандидатствам в НАТФИЗ и ще продължа да изучавам танцовото изкуство.
Какво е посланието, което искаш да оставиш?
Танцът е прекрасен. Танцуваш и се превъплъщаваш в различни роли. Ходим на кокурси, наградите ни показват какво сме постигнали с труда си, но не са най-важното. Най-важното е да чувстваш щастлив и удовлетворен от това, което правиш.
Не се колебайте да ни изпращате предложения за интервюта в различните ни категории на contacts@uspelite.com. Включете имената на човека, който предлагате за интервю, кратко негово представяне и начин за връзка под формата на e-mail адрес/акаунт в социалните мрежи и/или телефонен номер.