Успелите

Петя Петрова: Избрах да остана в България просто защото тук ми харесва

Петя Петрова е експерт в Управление „Европейски проекти и финансови институции“ на СИБАНК. Завършила е бакалавърска степен по Европеистика в СУ „Св. Климент Охридски“ и Финансов мениджмънт в двойната магистърска програма на Софийски Университет и Университета Бордо, Франция. Описва се като като амбициозен, любознателен и доста позитивен човек. Радва се на нови предизвикателства и ги приема като средство за самоусъвършенстване и възможност да се докаже. Обича да пътува, спортува и да танцува.

Какво те насочи към сферата на финансите и защо избра именно нея за свой кариерен път?

Не бих казала, че работя точно в сферата на финансите. Работата ми в Управление „Европейски проекти и финансови институции“ е много разнообразна – от една страна работя по дейности, свързани с европейските програми, а от друга – трупам опит в сътрудничеството с външни финансови институции като Европейската инвестиционна банка, Европейския инвестиционен фонд, Национален гаранционен фонд и др.

Понякога съм лектор и на различни събития. Едно от най-интересните ми задължения е работата по кандидатстването за нови финансови инструменти за банката и тяхното последващо внедряване и прилагане. Това са инструменти, разработени от институциите, които изброих по-горе, които улесняват достъпа до финансиране на малките и средни предприятия. Такива програми са COSME, InnovFin, SME Initiative и др., като подобни финансови инструменти на пазара се очакват все повече и повече.

Първоначално избрах да работя в сферата на европроектите и финансовите инструменти, защото отговаря на образованието ми – бакалавър съм по Европеистика и магистър по Финансов мениджмънт. Впоследствие се оказа, че естеството на работата много ми допада. Областта на финансовите инструменти е много динамична, сравнително нова и в някои държави-членки на ЕС тепърва предстои да бъде развита.

Тенденцията на европейско ниво е към намаляване на грантовите пари за сметка на схеми за евтино банково финансиране при споделен риск. Именно идеята да се занимавам с нещо актуално, в което мисля, че има потенциал за развитие, ме мотивира да избера това за свой кариерен път.

Млад и амбициозен човек като теб несъмнено е имал възможност да се реализира зад граница. Защо избра да останеш тук?

Избрах да остана в България просто защото тук ми харесва. Мога да кажа, че съм пътувала немалко. Включително съм работила/стажувала в чужбина, съответно на Work & Travel в САЩ и на Еразъм практики в Испания. Но някак винаги съм искала да се реализирам в България и съм била убедена, че това ще стане. Смятам, че когато човек е достатъчно упорит и мотивиран, и притежава необходимите компетенции, разбира се, и има желание да ги развива, може да намери работата, която му носи удовлетворение и в България.

Според теб какви възможности дава кариерното развитие във финансова институция пред младите хора?

Финансовата институция не означава непременно „финанси“. Банката, като финансова институция, е една голяма корпорация, която има нужда от специалисти в различни области. Има отдели за юристи, програмисти, маркетингови експерти и др. Самата аз започнах още докато бях студентка – първоначално като стажантка, а впоследствие получих предложение за трудов договор и вече почти две години съм експерт в Управление „Европейски проекти и финансови институции“.

Ако хванеш златната рибка какви биха били твоите три желания за по-добра България? 

  • Хората да са по-позитивни. Вместо да са фокусирани върху това да се оплакват какво не им харесва, да вложат тази енергия в опит да подобрят ситуацията.
  • Младите, талантливи и образовани хора да останат тук.
  • По-малко корупция и бюрокрация.

Какви са съветите ти за успех към младите хора, които тепърва прекрачват прага на университета?

Призовавам младите хора да бъдат активни и да се интересуват от възможностите за стажове още в първите години на обучението си. Опитът, който ще натрупат още докато учат, ще е изключително полезен за последващата им реализация – не само, защото ще го пише в CV-то им, просто самите те ще бъдат по-уверени, по-подготвени и способни да се справят в реална корпоративна среда.

Според теб какви са предимствата на това човек да прави бизнес в България и как най-добре може да се възползват предприемачите от тях?

България несъмнено има редица предимства като бизнес дестинация – например благоприятната данъчна среда, ниските разходи за наеми и консумативи (в сравнение с другите европейски държави). В същото време смея да твърдя, че в страната ни има много талантливи и висококвалифицирани кадри. Показател за това са многото чуждестранни фирми, които изнасят част от бизнеса си в България.  

Като страна-членка на ЕС, България се възползва и от европейските грантови програми от една страна и финансовите инструменти от друга страна, голяма част от които са насочени именно към развитие на предприемачеството, подкрепа на малките и средни предприятия и иновациите. Моят съвет към предприемачите е добре да се ориентират в морето от информация. Препоръчително е да се обърнат към консултант по европроекти – ако решат да кандидатстват за безвъзмездна финансова помощ или към консултант от финансова институция – ако решат да реализират идеята си с банков кредит.

В каква България би искала да пораснат твоите деца?

Мисля, че условията за живот в България се подобряват, може би не с темповете, с които бихме искали, но все пак се подобряват. Не казвам, че всичко е перфектно, далеч от перфектно е, но виждам положителна промяна и вярвам, че може да стане и по-добре. Иска ми се хората също да погледнат напред, да се откъснат от миналото и да не са толкова фокусирани да се оплакват от настоящето, а да положат усилия да подобрят бъдещето.

Ще се радвам децата ми да пораснат в една България, в която златната рибка е изпълнила моите три желания, защото, когато хората са позитивни и не са фокусирани върху проблемите си, а търсят тяхното решение, когато има повече млади хора, които се реализират тук, когато има по-малко корупция и бюрокрация, тогава всичко останало ще се случва по-лесно.


Не се колебайте да ни изпращате предложения за интервюта в различните ни категории на contacts@uspelite.com. Включете имената на човека, който предлагате за интервю, кратко негово представяне и начин за връзка под формата на e-mail адрес/акаунт в социалните мрежи и/или телефонен номер.

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Венелин Добрев

Съосновател на инициативата и автор на идеята за „Младите успели българи“, която по-късно става uspelite.bg. С интереси в областта на туризма, предприемачеството и маркетинга. Любимите ми неща са пътуванията, хубавите филми и рок музиката.

Оставете коментар

0 коментара