Пламен Дойнов с номинация за "Европейски поет на свободата"
Пламен Дойнов е един от 8-те номинирани автори за петото издание на наградата „Европейски поет на свободата“. Номинацията за международното отличие се дължи на книгата му „София Берлин“, която издава през 2012 г. след десетгодишно отсъствие от света на поезията.
Пламен Дойнов, освен поет, е и драматург и критик, доктор по теория и история на литературата от 2007 г., доктор на науките от 2012, доцент в Нов български университет, също така ръководител и един от основателите на департамент „Нова българистика“ към НБУ. Носител е на редица национални награди за поезия като например „Яворов“, бил е награждаван за драматургията си с „Иван Радоев“ и „Аскеер“, отличаван е и за критиката и изследванията си с награди като „Христо Г. Данов“, „Иван Динков“ и др.
След десетгодишно поетично мълчание през 2012 г. Пламен Дойнов прави триумфално завръщане със „София Берлин“. Още същата година книгата е отличена на национално ниво с наградите за поезия „Николай Кънчев“ и „Иван Николов“. Последната Дойнов получава за втори път. А днес книгата му носи номинация за престижен международен приз.
"Мълчанието ми продължи около десет години, но то не беше абсолютно. Мълчах само в поезията. Защото пък трябваше да „говоря“ в драматургията и особено в литературната история. Публикувах доста изследвания за литературата от епохата на комунистическия режим. В това отношение Нов български университет, където преподавам, е правилното място. По този начин оставих поезията просто да се натрупва във времето – стихотворение след стихотворение. Имах и шанса да пътувам между София, Будапеща, Виена и Берлин – все по места от Централна и Северна Европа, които предизвикват вдъхновението и мисълта. Исках да пиша по-действена, досягаща поезия, която определям като нова политическа поезия. Но писането на стихове е като чудото на любовта – не само ти трябва да искаш поезията. И тя трябва да те поиска.", споделя Дойнов.
Наградата „Европейски поет на свободата“ се връчва на всеки две години на едноименния фестивал в Гданск, Полша, който тази година ще се проведе през март. Обявяването на носителя на приза се случва в рамките на самия фестивал. На въпроса дали той самият се чувства като "поет на свободата" Пламен Дойнов отговаря:
По-важното е дали свободата ме усеща като свой поет. И това не е просто игра на думи. Иска ми се поезията да има значение и да звучи тъкмо в онова общосподелимо пространство от ценности, което се обитава от свободни и смислени хора. Мечтая не изобщо за читатели, а за точно такива читатели – умни и свободни.
Останалите седем номинирани поети са Алис Осуалд от Великобритания, Ерка Филандер от Финландия, Мено Вигман от Холандия, Татев Чакхиан от Армения, Линда Вилхялмсдотир от Исландия, Селим Бабулаоглу от Азърбейджан и Думитру Круду от Молдова. Избрани са от жури, съставено от видни полски преводачи, писатели и изследователи, с председател Кшищоф Чижезки, един от най-важните не само полски, а и европейски, интелектуалци.
По регламент книгите от номинираните автори се превеждат на полски език, а победителят печели 100 хиляди злоти, което се равнява на около 45 хиляди лева. Награди получават и преводачите, защото без тяхната работа всяко едно от произведенията би било заключено между границите на майчиния език, които могат да бъдат толкова комфортни, колкото и ограничаващи. Именно тази е една от идеите, стоящи зад наградата „Европейски поет на свободата“ – да се отличат тези поети, които имат свободата и куража да прекрачват граници - културни, езикови и политически.
В момента се работи по преводите на творбите на полски, като преводът на „София Берлин“ се прави от екип, воден от българистката Ханна Карпинска, благодарение на която стиховете на българския поет са били забелязани от журито. Очаква се в края на тази година да бъде завършен, за да прекрачи границите на родния език и да стане европейска поезия на свободата, а Дойнов – европейски поет на свободата, с или без награда.
"Аз самият се усещам като български поет, на когото просто е дадена възможност поезията му да работи и зад граница за най-висшата ценност – свободата.", сподели пред Успелите Пламен Дойнов.