Пламен Иванов от Insaiders: Малките неща, които се случват в момента, имат значение
Пламен Иванов е от онези хора, които ще потичат рано сутрин с теб, докато обсъждат идеи за това как да направим света едно по-приятно място. Последните 15 години живее извън България и съм сигурна, че широко скроената му личност би се адаптирала към което и да е кътче от Земята. Той обаче избира да се завърне в България и да основе Insaiders. Само след кратък разговор с него ще ви стане ясно колко е възпитан и позитивен. А ако часовникът не ви притиска, неустно ще се озовете по средата на дълбок философски разговор. Самият той определя себе си като
Гражданин на света, чиято цел е да влияе положително на средата, в която се намира; пътешественик по душа, който обича да опознава и сближава различни култури; целеустремена личност, в търсене на постоянно себеусъвършенстване и удовлетворение от това, което прави; един обикновен човек, който се старае да помага на хората чрез своите действия.
Живял си дълго време навън. Какво те накара да се завърнеш в България?
Прекарах точно 15 години навън в различни държави, предимно в Испания, където учих, работих и се развивах. През последните две години преживях голяма трансформация вследствие на напускането на корпоративната работна среда, променяйки начина си на мислене, задавайки си много въпроси относно това с какво искам да се занимавам и какво искам да постигна в живота. В желанието си да напусна зоната си на комфорт и да преоткрия себе си, реших да предприема пътешествие до другия край на света - Австралия, където живях повече от година, учейки, работейки и пътувайки, когато можех. Преди всичко това се оказа един етап на себеосъзнаване, на пренареждане на приоритети и утвърждаване на ценности.
Бях попаднал в една среда, в която всичко беше много подредено, лъскаво и красиво, но зад този привиден блясък и култ към материализма, всичко беше някак си изкуствено, крайно повърхностно. Започвах да си давам сметка колко много ценя хората, които имам до себе си, нашата родина, културата ни, традициите, с които съм израснал... Осъзнах всъщност, че ние българите трябва да се гордеем с това, което имаме - нашия борбен дух и непримиримост, гостоприемност и великодушие, с красивата си природа и богата история. Така реших да превърна в своя мисия именно това да показвам хубавата страна на нашата култура пред чуждестранните ни гости и това ме върна обратно в България.
Какво откри, когато стъпи на родна земя?
Дълги години бивах повлиян от негативните новини, които бълват медиите, и истината е, че не знаех какво да очаквам. Реших да се устроя в София поради благоприятната среда за стартиране на проекти. Всичко тук беше ново за мен, но пък това ми даде шанса да започна отначало, да създам основите на живота, който исках да водя, обграден от правилните хора и положителната среда. Започнах да посещавам множество събития, да се срещам с изключителни личности, да се запознавам с великолепни проекти.
Смея да кажа, че през живота си не съм срещал толкова креативни, ентусиазирани и целеустремени хора, които правят всичко възможно с примера си да създадат една по-хубава среда за живот за всички нас.
В Деня на народните будители тази година лансира своя проект Insaiders. Как се роди идеята за това начинание и каква е визията, върху която се гради?
От малък обожавам да пътувам и да опознавам различни култури и народи. През последните години обмислях различни проекти, които да създават предпоставки за културен обмен между хората. Считам, че това е от изключително значение за изграждането на една по-сплотена и толерантна глобална общност.
В същото време отделих това време на себеосъвършенстването и търсенето на това, в което мога да бъда полезен. Осъзнах колко важно е човек да се занимава с това, което го удовлетворява и го прави щастлив, и търсих начините да помагам и на хората около мен да го постигат.
Винаги съм мислил глобално, желаейки да създам положително влияние на възможно най-много хора, но в един момент осъзнах, че не е толкова важно доколко хора достигаш, а колко силно е въздействието, което оказваш. Следвайки концепцията "мисли глобално и действай локално", в един момент успях да сглобя пъзела. Обединявайки тези идеи, съпроводен от любовта към българското, реших, че е дошъл моментът да се върна и да създам Insaiders. Става въпрос за платформа, която позволява на чуждестранните ни посетители да се докоснат до нашето културно наследство и природно богатство под формата на преживявания, предоставени от експерти в различни сфери. Хора, които обожават това, което правят, и обичат да го споделят.
Как подбираш преживяванията, които предлагаш?
Идеята е да предложим автентичната страна на България. Все по-разпространена е тенденцията хората, които пътуват, да търсят уникалния облик на една дестинация. Да търсят нещо, което да ги изненада, различно от това, което са виждали досега. В същото време все повече от пътешествениците бягат от големи групи и искат да се слеят и опознаят местните хора и култура.
Оттук тръгва и идеята за Insaiders и за ориентирането към наистина автентични преживявания. След като тук главната идея е създаването на културен обмен, фокусът ми не е толкова към самите преживявания, а към подбирането на правилните хора, които да ги предлагат, и смея да кажа, че това е и най-важното звено и основа на този проект. Подборът е много внимателен, следвайки получени препоръки или собствения опит; последван от среща на четири очи за запознаване с идеите и целите, които преследваме; принципите и ценностите, на които се базираме, и изграждане на нужното доверие. Това ми позволява да се срещам с изключителни хора от различни сфери, екскурзоводи, планински водачи, фолклорни танцьори, кулинари, винари, занаятчии... и всеки един от тях ми дава една нова интересна гледна точка.
Научи ли нещо ново за българската култура, докато беше на лов за преживявания?
Определено! Също така трябва да призная, че не винаги съм имал тази нагласа. Пътувайки по света, забелязах колко много започват да си приличат местата, които посещаваме. Всичко се стандардизира и масифицира и си дадох сметка, че истинското богатство се крие в това да запазим онова, което ни характеризира и ни прави различни и уникални. Това ме подтикна да се запозная по-отблизо с историята на нашите предци, приказния ни фолклор, богатата ни кухня, дълговековните ни традиции, да се впускам в приключения до онези малко познати местенца и да се запознавам с местните хора, занаяти и обичаи.
Имаш ли си любимо сред тях?
Малко след като пристигнах, се записах на уроци по фолклорни танци. Бях чувал колко положителен е зарядът, който пренася българското хоро, и въпреки че съм кръгла нула в танците, реших да опитам. Смея да кажа, че това са едни от най-хубавите часове от седмицата ми. Най-добрата възможна стрес терапия. Едно място, където срещам прекрасни хора и се зареждам с положителна енергия за дни напред.
Какво научи в процеса на създаване на Insaiders?
Дадох си сметка, че не е толкова важно това, което правиш, а защо - мисията и визията, които са двигателят и дават смисъл на твоите действия. В моменти на трудност винаги си припомням причините, които ме накараха да започна този проект, и това ми дава посока и сили да продължа.
Научи ме също да вярвам повече в хората. Осъзнах, че когато човек е верен на ценностите си и открито се опитва да помага на околните, добавяйки стойност с това, което прави, винаги намира съмишленици - хора, които са склонни да му помогнат. Разбрах, че в България има изобилие от такива личности. Хора, които бягат от прожекторите и тихомълком творят чудеса, което ми носи огромна доза оптимизъм за бъдещето.
Какво значи успехът за теб?
Моето разбиране за успеха е свързано с влиянието, което оказва човек с деянията си към хората и средата, в която живее. От професионална гледна точка успелият човек е онзи, който чрез делата си добавя стойност на своите клиенти и партньори; който гради качествена работна среда за своите работници и съмишленици, оказвайки в същото време положително въздействие върху общността, на която служи, била тя локална, национална или глобална.
Преди всичко обаче успелият човек трябва да полага грижи за собственото си здраве и за изграждането на положителни навици, да бъде верен на своите ценности и принципи и да ориентира енергията си към онези неща, които му носят вътрешно удовлетворение.
Каква е цената му?
Цената, която трябва да платиш, е да излезеш от комфортната си зона и от онзи нагледно предначертан път, по който другите очакват да вървиш. Означава да загърбиш онова, което ограничава личния ти растеж и възможности за реализиране на твоите мечти; да се изправиш срещу страховете си; да приветстваш грешките си; да не се ръководиш от чуждото мнение; да не се притесняваш от неизвестните, а да гледаш на тях с вярата, че най-интересното тепърва предстои.
Какво те кара да се усмихнеш?
Най-малките неща от ежедневието, като например проявата на малки жестове на любезност между непознати. Зарежда ме с изключителна енергия и ми напомня, че именно малките неща, които се случват в момента, са това, което има значение.