„Плети с тениска“ – проект за рециклиране на текстил спечели „Иновация в действие“
Намаляване на текстилните отпадъци в България и повишаване на информираността сред населението за последиците от текстилната индустрия. Тези цели си поставя Мария Юрукова, когато се захваща с проекта си "Плети с тениска". Събира стари тениски, които преработва и рециклира в прежда. С преждата изработва интериорни аксесоари за дома и офиса като пуфове, възглавници и прочие.
Тази седмица Мария стана големият победител и взе първа награда с проекта си на четвъртото издание на инициативата "Иновация в действие 2017/2018".
Като награда Мария Юрукова ще участва в лятна програма на Solvay Brussels School of Economics and Management в Брюксел през 2018 г. Тя беше връчена лично от Н. Пр. Франсоа Бонтан, посланик на Кралство Белгия в България.
Втората награда отиде при Неделина Паянева за настолната й игра с мотиви от български митове, традиции и фолклор, която освен забавен има и образователен характер. Играта може да се играе от 4 до 6 човека, като всеки играч заема ролята на змей, кукер, самодива или блатник. Паянева печели магистратура по иновации, предприемачество и финанси от Висшето училище по застраховане и финанси и The Business Institute.
Този път журито присъди две трети награди. Първата отиде за Стефан Григоров с проект "Мотивация и обучение на човешките ресурси чрез VR технологии". Проектът на Стефан е насочен към подготовка на новопостъпили служители в дадена компания. Благодарение на измислената от него технология те ще се обучават в неформална обстановка посредством виртуална реалност.
Втората трета награда отива при екипа на Любомира Костова, Калоян Николов, Иван Стоянов и проекта им 3D culture. Това е проект за интерактивен мобилен музей, в който изложбите се представят посредством миксирана и виртуална реалност. Спечелилите трето място ще могат да завършат курс по иновационен мениджмънт, организиран от The Business Institute.
"Четири години помагаме на младите хора да развиват знанията и уменията си в областта на предприемачеството и иновациите. Вярваме, че тези иноватори ще са факторът, който ще движи обществото напред", каза Спирос Номикос, изпълнителен директор на "Солвей Соди".
"Талантливите млади хора, които подкрепяме сега, са утрешните иноватори и предприемачи на България", коментира и Анелия Димова, ръководител "Човешки ресурси Югоизточна Европа" в "Аурубис България".
Сред финалистите бяха и още два проекта – 3D Masters на Даниел Липчев и "Целият свят в една стая" на Ярослав Девицкий. Проектът на Липчев е насочен към деца в институции и цели да подобри условията на живот там, както и да даде на младежите комбинация от житейски и професионални умения. Чрез него на институциите се предоставят 3D принтери, след което децата се обучават да работят с тях и да намират пазар на производството си онлайн и на различни събития, като печалбата се реинвестира обратно в институцията.
Проектът на Девицкий отново е насочен към деца – между 6 и 12 години, и цели да ги запознае с богатството на култури, традиции и начин на живот по света, като по този начин ги научи на толерантност. Той предвижда създаване на интерактивна стая, която всеки месец е обзаведена според специфичните характеристики на дадена държава, и провеждане на различни занимания, които са характерни за нея.
"Иновация в действие" е инициатива на "Солвей Соди", която се организира от 2012 г. През 2016 г. към нея се присъедини и "Аурубис България" като основен партньор. Инициативата има две фази – академия, където участниците се учат да създават и развиват финансово устойчиви проекти, и състезателна част. За обучението могат да кандидатстват студенти и младежи, завършили през последните пет години.
От тях за академията се избират 100 души. В състезателната част могат да участват и младежи, които не са преминали обучението. От началото на инициативата досега през академията са преминали над 400 млади хора с интерес към иновациите. В последния кръг участие са взели над 170 млади хора от България и чужбина.