Пловдивският клон на БАН работи за развити компании
Централната лаборатория по приложна физика в Пловдив е създадена с идеята да бъдат развивани едновременно наука и бизнес. В лабораторията 30 специалисти от института създават авангардни материали.
Техни клиенти са няколко високотехнологични компании от България и чужбина, които търсят бизнес успех, опирайки се на научното познание. Основната дейност на работещите в лабораторията е да създават тънки слоеве авангардни материали, от които след това да бъдат изработвани покрития за инструменти и детайли. Директор на това новаторско подразделение в БАН е доц. д-р Лиляна Колаклиева, която счита че постът й на ръководител е "горещ стол", тъй като развиването на научна дейност изисква много средства, а тя трябва да ги намира, преди да ги изразходва. Освен от субсидията на БАН, лабораторията се издържа и от парите, отпуснати й по оперативната програма "Конкурентоспособност".
Пловдиското звено на БАН разполага с вакуум машини на световно ниво, които му позволяват да развива трите си, разработени от местните учени, патента. Една от вакуум машините е швейцарска, но лабораторията е оборудвана и с английска, купена през 2015 г. Тя се използва за разбалансирано магнитронно разпрашаване. Швейцарската й "колежка" пък е за изработването на редица покрития, продавани у нас.
Пазарите за продукцията на пловдивското подразделение на Академията на науките не са многобройни, но засега са достатъчни, за да се поддържа дейността му. Лабораторията работи основно с купувачи от България, но голяма част от продукцията се изнася и за останалата част на Европа.
Централната лаборатория по приложна физика към БАН има правото да продава не само краен продукт, но и собствено ноу-хау. Лабораторията, по всичко личи, има бъдеще. Тя ще участва в консорциум по програма "Наука и образование за интелигентен растеж", като по това направление ще се изграждат на центрове за върхови постижения и центрове по компетентност.
Снимка: capital.bg