По дрехите посрещат, по ума изпращат - български народни носии в Европа и у нас!
*Превод от http://www.landesmuseum.li
От 8 до 27 Май 2018 г. държавният музей на Княжество Лихтенщайн показва изложба на български народни носии. Временната изложба, представяща богатството на българските традиционни облекла, е малка част от сбирката на Регионалния исторически музей в гр. Пловдив.
Носиите са изпратени на гост-изложбата в рамките на културен обмен между България и Лихтенщайн по случай българското председателство на Съвета на Европейския съюз. Този проект е осъществен под опеката на българските посолства в Швейцария и в Лихтенщайн.
Носиите варират в зависимост от региона, за който са характерни. Във всеки регион могат да се открият уникални мотиви, специфични само за носиите, носени в този регион.
А вие имате ли съвременна Носия?
Каракачанска носия
Помашка носия, Смолян
Родопски носии
Саена носия от Мизия
Дамска сватбена носия от района на Одрин и мъжка тракийска носия
Носията се носи както в делнични, така и в празнични дни. Българките сами изработват тези традиционни облекла, които, според вида на кройката, биват четири вида – двупрестилчена, саена, еднопрестилчена или със сукман.
Мъжките са само два – черна и бяла. Орнаментите съдържат кодови знаци, както днес имаме такива в личните карти и ЕГН-тата. Според поверията, симетрията е носела негативна енергия – лошите сили и погледите на лоши хора могат по- лесно да преминат през дрехите и да повлияят на човека. Затова повечето орнаменти в носиите не съдържат прави линии и не са симетрично подредени.
Тези орнаменти са обозначавали произхода и местожителството на притежателя на носията. С други думи, облеклото е било важна част от живота на хората – носело е информация. Тук поговорката „По дрехите посрещат, по ума изпращат“ добива нов смисъл!