По-хуманно отношение: Великобритания забрани износа на живи животни
На 14-и юни 2024 г. Великобритания официално въведе забрана върху износа на живи животни за клане и угояване, поставяйки нов стандарт в хуманното отношение към животните. Това ново законодателство, прието след дългогодишни кампании от защитници на животните, отбелязва важен момент в историята на страната и служи като модел за други държави.
Забраната е част от по-широкото правителствено усилие за подобряване на стандартите за хуманно отношение към животните във Великобритания. Министърът на околната среда заяви, че новият закон е
"крайъгълен камък в стремежа ни да осигурим по-добри условия за всички животни"
и подчерта, че правителството е ангажирано с високите етични стандарти.
Новото законодателство ще сложи край на практиката на транспортиране на живи животни на дълги разстояния под стресови условия, които често водят до значителни страдания и дори смърт. Това включва както крави и свине, така и овце и кози, които често са превозвани стотици или дори хиляди километри до кланици в други страни.
Защитниците на правата на животните приветстваха забраната като голям успех.
"Това е огромна победа за животните и техните защитници,"
- заяви директорът на Британската асоциация за защита на животните.
''Дългите пътувания са изключително стресиращи за животните и често водят до наранявания или смърт. Сега, най-накрая, ще можем да сложим край на тази жестока практика."
От друга страна, някои фермери и представители на аграрната индустрия изразиха загриженост относно икономическите последствия от забраната. Те твърдят, че износът на живи животни е важен за тяхната дейност и че новите ограничения могат да доведат до финансови загуби. Въпреки това, правителството обеща да предостави подкрепа и насоки за фермерите, за да им помогне да се адаптират към новите правила.
Забраната на износа на живи животни е част от по-широка инициатива за подобряване на хуманното отношение към животните във Великобритания. Тя включва също така и затягане на регулациите за транспортиране на животни вътре в страната, както и нови изисквания за хуманно отношение в кланиците.
Тази инициатива е в синхрон с нарастващата глобална тенденция към по-хуманно отношение към животните и устойчиво земеделие. Много страни вече са въвели подобни мерки, а други се готвят да последват примера на Великобритания.
С новия закон Великобритания изпраща ясно послание, че страданието на животните не е приемливо и че хуманното отношение трябва да бъде приоритет в съвременното общество.