Успелите

По страниците на историята: Журнал за исторически и археологически изследвания

Журналът за исторически и археологически изследвания излиза от 2013 г. насам. До момента от него има отпечатани 11 тома (книжки). ЖИАИ съдържа статии за история и археология, написани предимно от млади учени, макар че сред отделните автори в броевете има и утвърдени имена в българската наука.

ЖИАИ се превърна бързо в сензация в родните научни среди. Статиите засягат съвременни проблеми на проучванията по археология и история. Всеки материал е оформен според изискванията на българските научни институции. Съдържа научен апарат, термини, изображения (образци). Повечето статии са на български език, с резюме на английски език.

В съдържанието на броевете място намират теми като: керамични находки, монети, архитектура, проблеми на образованието през различните епохи и пр.

ЖИАИ има свой собствен сайт, където могат да бъдат открити броевете от 2013 и 2014 г., качени в електронен формат. Те са със свободен достъп за четене.

В редакционната колегия влизат университетски преподаватели, а съставители са Невян Митев и Симеон Кулиш, историци. Журналът се отпечатва в издателството на Шуменския университет "Епископ Константин Преславски". Характерни за изданието са сивите му корици.

Журналът набира автори с трайни професионални занимания в областта на историята и археологията.

Изданието участва международния библиотечен обмен. От всеки брой издателите изпращат в библиотеката на университета в Питсбърг, САЩ, както и в Народната библиотека на Сърбия. От 2016 г. Журналът е с международно участие по отношение на авторите.

Брой 2/2017 г.

В последния брой на ЖИАИ ще прочетете: за повишеното образование в Древен Египет, за епископските центрове по Долен Дунав IV-VI век, за проучванията на градската територия на Одесос през 2016 г. Ще научите как се е зародила идеята за подводни археологически проучвания в България.

В броя международното присъствие е на Кшищоф Зомбецки, който се представя със статията "Официалните езикови политики по отношение на местните езици в колониалните Америки". Освен този материал, в раздела за съвременна история се представя и един от двамата съставители - Симеон Кулиш, който пише за Георги Андреев (Кобе), един от интербригадистите в Испания.

Другият съставител - Невян Митев, пише заедно с Драгомир Георгиев за нумизматика и самостоятелно резюмира впечатления от международна конференция. Статии в броя имат младите и много талантливи учени Михаил Христов и Румен Иванов.  

Брой 1/2017 г.

В първия брой за 2017 г. ще намерите две изключителни статии. Първата е на Румен Иванов и е за "Моливдовул на Алексий Комнин (1106–1142) от Пловдив". Другият интересен текст в сборника е от Красимир Т. Кръстев и е със заглавие:  "Монета на Източно-индийската компания от Казанлък". Автори в броя са още Владимир Беков, Янислав Тачев, Върбин Върбанов, Любомир Василев, Дариуш Розмуш и Йоанна Токай, Невян Митев и Драгомир Георгиев.

ЖИАИ може да бъде открит в няколко университетски книжарници, както и да бъде поръчан по имейл от съставителите. Изданието е отворено към спомоществуватели.

 

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Мая Джамбазова

Родена съм през 1988 г. във Варна, където живея и до днес. Студентските си години прекарах във Велико Търново, превръщайки хобитата си: история и психология, в професия. Първите ми статии излязоха в университетския вестник на ВТУ. Обичам да пиша материали за история, археология, кино, театър, различни културни събития, рок музика и не на последно място, за книги.

Оставете коментар

0 коментара