Успелите

Побитите камъни - природният феномен, пред който всеки остава безмълвен

С нетърпение всички очакваме лятото. Едни ще се запътят към планината, други към морето, трети навярно ще предпочетат чуждестранните пътешествия. Вие направихте ли вече вашите планове?

Днес ви предлагам да се отправим на изток и да се разходим към природният феномен Побитите камъни. Много бях слушала и чела за това приказно място и ето, че ми се отдаде възможност да го посетя.

Къде се намират Побитите камъни?

Побитите камъни са известни още с името Дикилиташ, което се използва активно до 1942 г. Намират се на около 20 км от град Варна и на няколко от Белослав. Движейки се по магистралата следете за отбивка към селата Слънчево и Тополи. Отправете се към село Тополи и Побитите камъни и след 4 км ще се окажете на местонахождението на днешния ни разказ.

Самият обект разполага с просторен безплатен паркинг, където да паркирате колата си. Влизайки в резервата най-напред се отбийте в малкия туристическо-информационен център, където любезните служители ще ви разкажат малко повече за мястото, на което се намирате и за това, което предстои да видите.

Какво са всъщност Побитите камъни?

Те представляват ансамбъл от каменни колони с височина до 10 м с различна форма, плътност. Ще видите големи скални блокове и късове, разпръснати из целия комплекс. А навсякъде около тях е разпръснат фин бял пясък. Такъв дори не съм виждала и по Черноморското крайбрежие.

Разходката може да продължи с часове…

Най-популярният и атрактивен за туристите ансамбъл „Дикилиташка група“ се състои от над 300  различни по големина и форма колони, разпръснати на площ от 7 кв.км. Хилядолетната работа на природата ни е завещала днес впечатляващи скулптури. Някои от колоните са цели, други са пречупени на две или три части, има такива, които лежат на земята, сякаш са извадени от местата си, трети образуват впечатляващи скулптурни групи.

Любопитни факти:

В рамките на резервата се намира единственото находище в България на растението „песъчарка“. Този растителен вид е обявен за застрашен от изчезване и се намира под закрилата на закона в световен мащаб.

Побитите камъни са ставали и декор на филми от съвременното българско и световно кино. Сред тях са „Осъдени души“, „Оцеола“ и „Версенженторикс“.

Потърсете…

Съветвам ви да потърсите  „Кръгът на желанията“ и „Сърцето. Кръгът на желанията представлява кръг от по-малки камъни, ограждащи пространство, в което се разполагат няколко различни по големина каменни колони. Легендата гласи, че ако застанеш в този кръг и изречеш желанията си, дори и на ум, те ще се сбъднат. Да видим, моите ще се сбъднат ли…

Камъкът със сърцето също ще намерите без проблеми, но най-добре попитайте служителите от информационния център, за да не се лутате напразно. Кога и как се е образувало, никой не знае. Но определено сърце се вижда. През летните дни, в обедните часове слънчевите лъчи минават през сърцето и отразяват формата му в пясъка. Това не е ли знак, че наистина любовта е навсякъде около нас? Дори природата ни го напомня!

Природният феномен Побитите камъни е известен отдавна, но е документираи едва в началото на XIX в. През 2002 г. е обявен за природна забележителност.

Ще ви споделя, че за мен наистина бе доста любопитно как точно се е образувало всичко това. Природата е нещо толкова съвършено. Колкото и проучвания и анализи да се направят, тя винаги ще запази зрънце незнание, към което ние винаги ще се стремим.

Когато се вгледате в различните каменни форми със сигурност ще разпознаете митични същества, хора, животни. Зависи колко богата фантазия имате.

Според най-разпространената теория Побитите камъни са се образували преди около повече от 50 милиона години, когато тази местност е била морско дъно. Оттеглянето на водата довело до отлагане на неорганични материали, които ерозирали и придобили днешните си интересни форми. Не един и двама са учените, които се опитвали да разгадаят тази тайна, свързана с произхода на природния феномен. Скалните блокове са изградени от светлосив варовик с карбонатно съдържание. И по този начин днес имаме такова природно богатство. Интересен факт е, че това се води и единствената пустинна област в България.

Полезна информация

Местоположение: в близост до село Слънчево, на няколко км. от Белослав

Достъп: с кола, паркинг до самия обект

Необходимо време: 20 мин (ако не решите да обходите всичките 7 кв.км)


Идеи за още невероятни места, които да посетите може да намерите в моя блог.

 

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Юлия Вукова

По образование и дух съм археолог, пътешественик и откривател, който обича да споделя откритията си със света. За своите приключения разказвам в "Time2travel.bg"

Оставете коментар

1 коментар

  1. Валери
    2017-03-07 21:23:59 Reply

    Благодаря за прекрасното представяне на този феномен!