Подкаст от млади хора за млади хора? Запознай се с Чавдар Островски от Канал 4
Вече сме ви срещали с част от симпатичните и проактивни младежи зад "Канал 4" - проект на Фондация 42 с подкрепата на фонд "Активни Граждани". Днес е време да ви запознаем с едно от най-свежите им корона попълнения - Чавдар Островски - Чочо.
Култоролог по образование и дигитален маркетинг специалист по професия, днес Чочо и младежкият отбор на "Канал 4" търсят интересни и вдъхновяващи истории, върху които си струва да се мисли. Кулминацията предстои със събитието "Има хляб", където ще чуем рапър, IT факир, журналист и ветеринарен лекар
Какво те подтикна да се включиш в „Канал 4“ и кое е най-ценното, което си взе в хода на подкаста?
Включих се много спонтанно и импулсивно, явно така е трябвало да се случи. За мен най-ценни бяха всички замесени. Сблъсъкът на мнения, разнообразието от гледни точки, гостите, които минаха през студиото, и адреналинът преди всеки запис. Супер е да знаеш, че имаш съмишленици сред толкова различни от теб хора.
Кой е най-интересният ти събеседник досега?
Най-интересни за мен бяха “седянка” епизодите, тъй като имахме възможност да обсъждаме помежду си различни теми, а в повечето случаи мненията ни се разминаваха. Конструктивните конфронтации винаги си струват, защото дават храна за размисъл.
С кого мечтаеш да разговаряш, ала все още не си? Защо?
Честно казано не мога да назова конкретна личност, защото съм прекалено любопитен и съм 100% сигурен, че всеки има история, подходяща за микрофон.
Какво да очакваме от събитието ви „Има хляб“ на 14 септември? Какво и кого ще чуем?
“Има хляб” е най-добрият възможен завършек на сезона, където ще сме абсолютно на живо. Това означава, че може да очаквате всичко понеже ние сме по-емоционални, когато си приказваме по теми, за които ни пука. Поканили сме интересни гости, които са дали малко смисъл в безсмисленото ни съвремие. Ще видим струва ли си да го ползваме този мозък, който ни е даден. Надявам се накрая всички да си кажем “абе, има хляб в тая работа”.
Какъв е най-големият нереализиран потенциал на младите хора в България според теб? Какво би се променило, ако получим по-широко поле за изява?
Младите хора са толкова готини. Виждам го всеки ден по улиците. Много е вдъхновяващо, защото вече почти няма граници и на практика сме граждани на света. Това отваря толкова много кръгозора ни – всеки има възможност да прави това, което му харесва. Трябва просто да сме по-смели. Носим на гърба си доста тежести от историята, които според мен ни пречат. Промяната е бавна, но се случва.
Къде се виждаш себе си и България след десет години?
Не бих се наел да правя прогнози за бъдещето. Единственото, което бих казал, е, че се надявам всички не просто да мечтаем за една по-добра България, а да живеем в една по-добра България.
Проектът „Канал 4“ се изпълнява с финансова подкрепа от Исландия, Лихтенщайн и Норвегия по линия на Финансовия механизъм на ЕИП. Проектът цели да подпомогне процеса по изграждането на умения за критично мислене сред младежите и да насърчи осъзнаването им като граждани с права и отговорности в обществото.