Подкаст от млади хора за млади хора? Запознай се с Виктория Костова от Канал 4
Канал 4 е разнообразният подкаст на десетима вдъхновяващи младежи, поставили си амбициозната цел да подтикнат връстниците си към размисъл, критичност, активно гражданство и усвояване на нови умения. Проектът се осъществява от Фондация 42 с подкрепата на фонд "Активни Граждани", а десетимата участници ще се впуснат в обучения и срещи с подкастъри, влогъри и експерти. Свободата им да подбират темите си гарантира интерес и всеобхватност, а за да се убедите сами, че си струва да следите Канал 4, днес ви срещаме с един от десетимата автори на подкаста - Виктория Костова.
Би ли се представила накратко пред аудиторията ни?
Казвам се Виктория и работя в сферата на независимите културни организации. Много обичам слънцето и кафето, уча френски и винаги много бързам - дори когато говоря.
Какво ти носи участието ти в Канал 4 и защо е важно повече млади хора да се запознаят с платформата?
Като част от екипа на Канал 4 имам възможност да допринеса за създаването на независимо младежко съдържание, което да подкрепи младите хора в изграждането им като активни, критични и мислещи личности. Това е важно за развитието на медийните потребители в бъдеще - научават се да преследват целите си, да защитават своята гражданска позиция и да подхождат към темите с обективност, ангажираност и емпатия.
Кои са най-интересните тема и събеседник лично за теб в Канал 4 досега? Има ли тема и събеседник, които най-много би искала да чуем в бъдеще?
Много харесах разговора ми за "В като Вагина" със Светла Баева и Рая Раева. Мисля, че от него имаше потребност и позволи разширяване на пространството около темата. Засега ми се иска да продължим разговорите си с Юлиана за връзките между театър, танц, кино, активно гражданство, екология, човешки права. Мисля, че се появяват любопитни зависимости. Дискусиите на всичките ми колеги си заслужава да се чуят – те са напълно различни и показват разнообразни гледни точки.
Каква история има потенциала да те докосне и развълнува? Какъв е предпочитаният от теб начин да я разкажеш и споделиш, за да докосне и другите?
Мисля, че предпочитаният начин е ангажирането на възможно най-много сетива на потребителите, затова и аудио-визуалните продукти, според мен, са най-успешни в предаването на посланието. Но зависи и как таргетираната аудитория възприема съдържание, затова е важно човек да познава публиката си. Тези твърдения с докосването и ангажирането са ми малко остарели, има много какво да се каже относно развитието на публики и образоването им, но в крайна сметка човек осъзнава какво е приоритет за него и с какво би искал да допринесе като му дойде времето – всеки има различно темпо на напредък. Вълнуващи и ценни истории дебнат отвсякъде.
Ако притежаваше вълшебна пръчка и можеше да направиш по една конкретна промяна в културата и образованието, какво би сторила?
Мисля, че това не става с вълшебна пръчка, а с доста упорство и трупане на опит и знания. Конкретно за културата е важно да има адекватна политика спрямо независимите артисти, а за образованието е ценно да е по-свързано с бизнеса и студентите да имат възможност за натрупване на практически международен опит по време на обучението си. Честно казано, за образованието от самото начало е добре да се премахне оценъчната система и да се наблегне върху социалните умения и емоционалната интелигентност.