Подкрепете майка на дете с увреждане! Подкрепете ОЛЕ МАЛЕ и ПРОМЯНАТА!
Акселераторът на ПРОМЯНАТА (Reach for change Bulgaria) събира 13 стартиращи социални предприемачи, които са намерили иновативни решения на важни социални проблеми на децата в България. Запознайте се с Красимира Хаджииванова - една от създателките на „Майко Мила” и идеята „Оле Мале”, където майки на деца с увреждания могат да продават ръчно изработени от тях неща. Всяка покупка от сайта подобрява живота на едно семейство и насърчава един самостоятелен артист да продължава да твори.
Какво стои зад идеята на „Майко Мила” и „Оле Мале” и защо те са нужни на обществото?
Майко Мила е място, което дава на майките облекчение и подкрепа, и им показва, че не са сами в това, през което минават. Има хиляди други като тях – това е усещане, което наистина носи спокойствие на много жени, които в такъв сериозен и често тежък момент като майчинството, се чувстват сами, неразбрани, укорявани, несигурни. Ние решихме да създадем онова място, където никой няма да ги упреква и където чрез авторски, лични истории, в 90% от случаите писани с доста чувство за хумор и самоирония, ще разберат, че проблемите им не са изолирани и много, много други жени са като тях.
Покрай смешните и забавните теми, разбира се, говорим и за сериозни такива – като домашното насилие - всяка 4-та българка е жертва на домашно насилие.
Такава е официалната статистика - значи си представете каква е неофициалната. Друг проблем е следродилната депресия, състояние толкова подценявано в обществен и семеен план, че се свежда до сравнения като „лигавщини“ и „претенции“. В същото време в други държави постпартум депресията е нещо, което се адресира на всички нива и от много рано – още от установяването на бременността.
Говорим и за това колко е важно жените да са независими, образовани и да работят – това им дава възможност да имат избор в живота си и да взимат решения, особено в кризисни моменти.
Почти всички жертви на домашно насилие например са и финансово зависими от насилника си – няма къде да отидат при евентуална раздяла, зависят от него на всекидневна база. Това би било различно, ако те имат работа, осигурени са и могат да разчитат на себе си.
Оле Мале дойде като естествено продължение на Майко Мила – това е нашата социална кауза, отново в подкрепа на майки, но този път на тези от тях, които просто нямат възможност да работят, защото са принудени да стоят вкъщи и да гледат децата си.
Това са жени, които допреди да родят дете с увреждане са били професионалисти в дадена област, но след като родят, животът им се обръща на 180 градуса и те често остават не само без работа, но и без партньор, който ги напуска заради тежките житейски обстоятелства.
Така започват да се занимават със съвършено друг тип дейности, които да им дадат възможност да оцеляват, да отглеждат децата си, и да им осигуряват лечение и рехабилитации, и, не на последно място – да се грижат и за самите себе си. Защото, както непрекъснато казваме, децата наистина зависят от майките си, особено тези деца.
Благосъстоянието и здравето на майките е от ключово, жизненоважно значение за оцеляването и добруването на децата. Затова създадохме платформата ОЛЕ МАЛЕ и кампанията „Търся втора работа“, така че да осигурим място на тези майки и техните продукти, където те да продават всичко, което са произвели и да се издържат.
Казано по-метафорично – дадохме им въдица, за да си наловят сами риба. Отделно от това осигуряваме и курсове за преквалификация, така че майки, които искат да усвоят нов занаят или умение, да могат да изкарат съответния курс.
Как можем да помогнем? Откъде можем да си купим нещо?
Платформата е на адрес www.olemale.bg, Фейсбук страницата ни е facebook.com/olemalebg/. Можете да помогнете, като подкрепите майка на дете с увреждане, купувайки си от нея коледна играчка, сувенир, шал или нещо друго, което си харесате в сайта. Съвсем скоро започваме активна работа за коледните празници – майките работят от лятото, за да направят най-красивите коледни играчки и декорации.
Какво се промени след дарителската кампания "Търся втора работа" ?
Нашата основна инициатива не се крепи на дарителската кампания, а на активните отношения между майките, които изработват различни продукти, и крайните клиенти. И въпреки това каузата ни привлече дарения от много щедри хора. Като изключим няколко курса за преквалификация и нормалните административни разходи, останалите пари пазим за голямата ни инициатива за откриване на склад, магазин, по-добри дизайни и обучения в цялата страна. Нещо, което ще се случи през 2018 г.
Кое е най-важното за всяко дете?
Да има здрава и щастлива майка. И въобще – родители. Но за майката е много важно.
Нали знаете онези картинки в самолетите – ако се случи да изпаднем в ситуация, в която да ползваме кислородни маски, трябва да сложим първо на нас и след това на детето.
За някого може да звучи грубо, но е самата истина. Ако родителите, и респективно майката не е добре, няма как детето да е добре.
Какво означава „Да оцелееш като родител” ?
Зависи – за майките на деца с увреждания означава непрекъснат стрес и трудности, за другите може да е нещо друго. Всеки родител сам си знае какво му коства родителството и ничия история не е за подценяване. Това, което се опитваме да наложим като модел на отношение между хората в Майко Мила и въобще – в обществото, е, че всяка история е важна. На вас чуждия опит може да ви изглежда смешен и незначителен, но за някого той е всичко.
Някоя майка може да е имала супер бременност и майчинство, да е спала достатъчно, да е имала цялата подкрепа на семейството си – друга може да е имала ужасна бременност, да не е спала 3 години и да е жертва на тормоз.
Нашата история не е мерило за нищо друго освен за нашия си собствен опит и реакции. Можем да я разкажем, за да разведрим или предупредим някого, но не и за да го поучим и накажем за изборите, които прави, или за нещата, които му се случват.
Когато не сме „мама” ние сме...
Когато не сме „мама“, сме МАМОМАМО МАМОМАМО МАМОМАМО. А също и Красимира и Елисавета, които работят много, ядат много, не спят много и се надяват да пренесат отношението и разбирането за родителството – в обществен и семеен план, на друго ниво, където липсват стереотипите от типа „това е работа на майката“ и очакването, че е безплатна функция на жената да обслужва нуждите на семейството и едновременно с това да е още много други неща.
Красимира и Елисавета са участници в Акселератора на ПРОМЯНАТА 2017/2018, заедно с още 12 стартиращи социални предприемачи, които са намерили решение на проблеми на децата в България. Акселераторът е двумесечна интензивна обучителна програма, базирана на специализирани безплатни обучения и индивидуални консултации, които помагат на социалните предприемачи да подобрят своите решения и своя бизнес план. Той е част от процеса на селекция в ПРОМЯНАТА - най-голямата социално отговорна инициатива на Нова Броудкастинг Груп, която се осъществява в партньорство с фондация Reach for Change България.