Успелите

Подводен робот ще спасява хора от удавяне

Екип от инженери от германския Изследователски институт "Фраунхофер" са разработили прототип на подводен робот, който ще помага за спасяването на хора от удавяне в басейните. Проектът е в сътрудничество с водоспасителната служба в град Хале, който се намира в източната част на страната и е посещаван от големи туристически групи.

"Има типични пози, по които може да познаете, когато някой е в опасност", споделя Хелге Ренкевиц, ръководител на иновативния проект.

Според плановете роботът ще се намира в подводна станция, която ще бъде разположена на дъното на басейна. Монтирани камери ще следят положението на посетители във водата, а при признаци на удавяне ще изпращат директен сигнал към робота. След това механизмите се задействат, подводната станция отваря врати, а машината се отправя към местоположението на удавника. След това човекът ще бъде изкаран на повърхността за рекордно кратко време. Механизмът е подобен на носилка и при нужда може да фиксира тялото на засегнатия, за да предотврати повторното му потапяне. Роботът е свързан към компютърна система с изкуствен интелект и оптични сензори.

Специалистите добавят, че системата може да бъде използвана и в други водни басейни например в езерата. В този случай камерите ще бъдат заменени от въздушни дронове. Оптичните сензори ще отстъпят мястото си на акустични, тъй като водата в езерата не е толкова чиста и видимостта е по-ограничена. Ехото от звуковите вълни може да се използва за по-бързото определяне на местоположението на изпадналия в беда.

Проведени са тестове в езеро в град Хале, където бе потопен на 3 метра дълбочина манекен с тегло от 80 кг. Роботът се е справил успешно със задачата да закрепи манекена, да изплува на повърхността и да го транспортира на 40 метра разстояние до брега, където е чакал спасителен екип. Задачата е изпълнена за около 2 минути.

Системата е дълга 90 см., с височина и ширина от 50 см. Снабдена е с батерии, мотор, камери и оптични навигационни сензори. Екипът цели да изгради различни версии на робота, които да бъдат подходящи за използване в други водни басейни и да го направи по-лек от сегашния прототип. Следващите версии на системата ще могат да се използват за различни задачи - инспекции на язовирни стени, наблюдение на видовете в езерата, откриване и проверка на археологически артефакти на дъното.

Източник и снимка: Fraunhofer.de

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Оставете коментар

0 коментара