Успелите

Подземни контейнери за разделно събиране на отпадъци вече има и във Враца

Враца е единственият областен град в Северозападна България, въвел иновативната система с подземни контейнери за разделно събиране на отпадъци. 

Община Враца разработи проект за закупуване на подземни контейнери за разделно събиране на рециклируеми отпадъци. Проектът е на стойност от близо 400 000 лв. и е подаден от ОП "Околна среда" 2014-2020. 

Предвидено е монтиране на 30 такива съоръжения, които да улеснят разделното събиране на отпадъци за гражданите на града. Те ще бъдат разположени около детски, учебни и здравни заведения, както и около административни и обществени сгради. Проектът предвижда изграждането на десет площадки, всяка от които с три вида контейнери съответно за стъкло, хартия и пластмаса.

До момента общината е монтирала пет броя подземни контейнери. Предимството на съоръженията е тяхната вместимост от 1,5 куб. м., което е цели три пъти повече от тази на използваните до момента тип "Бобър". Основната цел на подземните контейнери е да се намали замърсяването, което се образува около стандартните контейнери за отпадъци.

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Реджина Асенова

Намирай красотата във всичко около теб. Цени я, създавай я и ѝ позволи да промени света ти.

Оставете коментар

1 коментар

  1. Иво
    2019-09-12 14:53:45 Reply

    В Сливен преди време бяха монтирали въпросните кофи "Бобър" под земята, а върху тях имаше като конзолите които виждаме на снимката. Сега вече кофите са си отгоре, защото се оказва, че поддръжката на подземните боклуци е много по-скъпа и системата им за вдигане се поврежда...
    По-голямата вместимост на кофите не е предимство реално, ако нямаме примерно десеторно по-големи камиони за боклук. Така единствено се намалява 3 пъти броя на вдигането на кофите, но от друга страна изобщо не може да се сравнява по сложност процедурата по вдигането на наземните кофи с тези под земята...