Поглед към звездите: Първият китайски спътник за изследване на Слънцето
Китай изстреля първия си спътник за изследване на Слънцето на 14 октомври в 18:51 ч. пекинско време. Космическият апарат, наречен „Сихъ“ (Xihe), започна пътешествието си от центъра за изстрелване на спътници Тайюен.
Сателитът е оборудван с първия китайски слънчев телескоп. След успешното си излизане в орбита апаратът ще бъде използван за наблюдение на слънчевата спектрална линия H-алфа, което ще позволи на учените да изучават слънчевите избухвания в дълбочина.
Китай разполага с мрежа от слънчеви обсерватории на Земята, но изстрелването на този нов спътник бележи началото на китайското изследване на звездата ни от Космоса. Тежащият 550 килограма сателит има конструктивен живот от три години. Той ще изследва Слънцето, ще събира данни и слънчеви изображения от фиксирана позиция спрямо звездата.
Името на спътника идва от името на богинята на Слънцето в древнокитайската митология – Сихъ, и беше избрано след публично допитване. Самият спътник ще работи на орбита, синхронна със Слънцето, на височина от около 517 км. Той е част от 37-то орбитално изстрелване на Китай тази година.
#China launched its 1st #solar observation #satellite ystd(14/10) from Taiyuan Satellite Launch Center. The 550-kg satellite is equipped with China's 1st solar telescope in #space. pic.twitter.com/VkSLlL6lre
— Ambassador Deng Xijun (@China2ASEAN) October 15, 2021
Снимки: spacenews.com