Поглед отвъд видимото: „Феерия от мрак и светлина“ ни въвежда в творчеството на незрящи
Проектът „Феерия от мрак и светлина“, създаден от екипа на Сдружението на творците с увреждания в България, ще представи чрез кратки видеоклипове как хора с нарушено зрение могат да създават собствени произведения в различни редки визуални изкуства. Инициативата, финанисрана от Националния фонд „Култура“ по програма „Публики“ при Министерство на културата, ще ни запознае в детайли със сетивната фотография, техники за стъклопис и други.
Често приемаме изкуството като мост, който свързва хора от различни култури, местоположения, възгледи и разбирания. Но запитвали ли сме се как то може да се превърне и в свързващ елемент, чрез който хора с нарушено зрение изразяват и развиват себе си?
Именно на това ще ни научи проектът „Феерия от мрак и светлина“, отваряйки пред нас вратата към свят, изпълнен със сетива, които често самите ние не познаваме достатъчно.
"Целта на този проект е да популяризира редки визуални изкуства, които се правят от хора с нарушено зрение. Става дума за сетивна фотография, която Алберто Стайков вкара в България от Мексико и Индия. Това е един вид фотография, която се прави от сетивни фотографи, т.е. фотографи, които са незрящи или слабо виждащи", разказа за БНР Десислава Караиванова, един от авторите на проекта.
От Сдружението подготвят специални видеоклипове с информация за това как се създава сетивната фотография, техниките за стъклопис и др. Целта на клиповете, които ще бъдат споделени в социалните мрежи и в различни културни платформи, е както популяризирането на въпросните редки визуални изкуства сред незрящите, така и запознаване на аудиторията от зрящи със спецификите на творческия процес в такива условия. Кратките видеоклипове ще бъдат адаптирани и за незрящи.
„Това е първият ни проект и държим да е успешен и да обясним добре какво представляват визуалните изкуства“, сподели за БНР Николай Примов - незрящ художник и един от основните „двигатели“ в проекта.
„Сетивната фотография например не е достатъчно позната в Европа. В България още по-малко. С този проект искаме да накараме дори и зрящи хора да дойдат при нас, да им сложим връзки на очите и да ги вкараме в този свят. Да ги научим да развиват сетивата си, да снимат и те като нас“ – добавя фоторафът.
А какво се крие зад името на проекта „Феерия от мрак и светлина“?
„Има много символика в това име. От една страна, светът и животът на незрящите е мрак. Изкуството обаче вкарва лъч светлина в техния живот. От друга страна, по време на проекта ще покажем и техника за рисуване със светлина, която контрастира в мрака. Така че и от тази гледна точка има скрита символка в името ни. Самото ни сдружение се опитва да вкара повече светлина, повече надежда в хората с увреждания, да им помогне и чисто психологически, и чисто човешки, и чисто социално. Защото изкуството може и да социализира", изтъкна Караиванова пред БНР.
Можеш да следиш развитието на проекта на официалната му фейсбук страница тук.
По материали на БНР