Успелите

Положителното в България за последните 24 часа - 01.08.17

3 медала за България от Международната олимпиада по биология

Умните деца на България се изявиха за пореден път, благодарение на силните си лични качества и отлични знания. Националният ни отбор цяла година се подготвяше усилено и сред своите съперници от 68 държави от широкия свят се доказа, печелейки цели 3 медала на XXVIII Международна олимпиада по биология в гр. Ковънтри, Великобритания. Олимпиадата се проведе в периода 23 – 30 юли с регистрирани повече от 240 участници, разделени в национални отбори от по 4-ма състезатели. Организаторите Royal Society of Biology и Университетът на Уоруик избраха за домакин гр. Ковънтри, а през следващата календарна година най-добрите млади биолози в света ще се конкурират в Ислямската република Иран.   Най-трудните етапи за тазгодишните участници са били теоретичният – на 25 юли и практическият – на 27 юли, но късметът е бил на страната на българските дванайсетокласници Димитър Каразапрянов, Габриела Христова, Мария Карабоева и единайсетокласничката Ваня Миланова и им донесе съответно златен за Димитър, сребърен за Габриела и бронзов медал за Мария. Подготовката за участието в престижния конкурс се е провеждала през цялата година с помощта на останалите ръководители доц. Снежанка Томова и Радослав Александров – докторант към Института по молекулярна биология при Българската академия на науките. 

Повече по темата четете тук.


Националният етнографски музей ще създаде образователен център

Националният етнографски музей ще създаде образователен център, като част от дарителската кампания "Опознай традициите, за да обикнеш народа си!". Целта е децата да бъдат подпомогнати в обучението им и да се доближат до българските традиции и обичаи. За ремонт, оборудване и обзавеждане на центъра обаче са необходими 78 000 лева. "Самодива", "Кукер" и "Малък змей". Това не са приказни герои от народните приказки, а зали от образователния център. Деца и родители могат да влязат в ролята на занаятчии, месари, тъкачи и градинари. Ще изработват накити, ще плетат дантели, ще приготвят обредни хлябове.  Докато играят, децата ще научат любопитни факти от живота на предците ни, а с допира до оригинални музейни експонати ще получат по трайни познания и ще разберат това, което е написано в учебниците. 

Очаква се образователният център да заработи до края на годината.

Банковата сметка на ИЕФЕМ - БАН:
Банка УниКредит Булбанк
IBAN: BG22 UNCR 9660 3119 9041 13
SWIFT BIC: UNCRBGSF
„За Образователен център на Националния етнографски музей“

Източник: БНТ


Германската "Костал" планира да открие 2400 работни места в Пазарджик

Завод за автомобилни части на германската фирма "Костал" ще бъде открит официално утре в Пазарджик, съобщи Министерството на външните работи по повод това, че министър Екатерина Захариева ще участва в церемонията. "Костал" започва да развива дейност в България през 2011 г. в Смолян. През септември 2016 г. германската компания за производство на автомобилни елементи разширява дейността си като започва сътрудничество с няколко големи български доставчици. Взето е решение да инвестира в Пазарджик под името "Костал България Аутомотив" ЕООД. Новооткритото предприятие е изградено в Индустриалната зона на града, на площ от 60 декара. Инвестицията на германски концерн само в сградния фонд на новия завод надхвърля 30 млн. евро - построени са 2 цеха със застроена площ 10 000 кв. м, очаква се да бъдат построени още 2 големи цеха с обща площ 15 000 кв. м. Към момента в предприятието в Пазарджик работят 250 души. Планира се до края на 2018 г. броят на работниците да достигне до 1200, а през следващите 3 години - до 2 400.

Източник: Дневник


Добивът на лавандулово масло достигна рекордни нива

Добивът на лавандулово масло в България се увеличават с всяка изминала година, движени от благоприятните климатични условия и постоянно увеличаващите се площи. По информация на Асоциация на етерично маслени култури в България през тази година производството ще достигне 300 тона, с което страната ни се превръща в най-големия производител в света. Според производителите на лавандулово масло големият ръст на добивите се дължи на благоприятните климатични условия за отглеждане на етерично маслената култура и увеличаването на насажданията в различни краища на страната ни заради повишеното търсене на външния пазар. От Асоциацията на етерично-маслени култури отчитат, че много земеделските стопани са започнали да отглеждат лавандула заради ниската изкупната цена на пшеницата. Според председателят на Асоциацията Зара Клисурова подобна промяна се наблюдава в Петрич, Благоевград, Хасково, Монтана - райони, които не са били характерни за тази култура. Заради ниската изкупна цена на зърното обаче част от производителите са започнали да търсят друг начин за увеличаване на доходите.  Освен от Китай, засилен интерес към българското лавандулово масло има от Германия, Испания и Турция, защото продукта съдържа естествена съставка, която определя неговия аромат, обясниха още от Асоциацията. „Последната година търговците дори не търсят съответните протоколи и сертификати за качество, а съответно на база проба аромат изкупуваха лавандуловото масло“, добавя Зара Клисурова.

Източник: Economics.bg

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Uspelite.bg

“Успелите” е онлайн медия, която споделя добрите новини от България и разказва вдъхновяващите истории на хора, избрали да се реализират у нас.

Оставете коментар

0 коментара