Успелите

Положителното в България за последните 24 часа - 01.09.16

Български ученици със стипендии за космически лагер

И тази година група български ученици си спечелиха правото да бъдат част от програмата за обучение в Космическия лагер в Измир. Те показаха завидни умения по математика и английски език и със своите видеоесета бяха сред избраните 170 деца за едноседмично космическо приключение. Автентични костюми на астронавти, упражения на симулатори, компютърни експерименти и какво ли още не - това ги очакваше в Турция, предаде БНТ.

Белоглавият лешояд е успешно възстановен в България

През 2015 г. се излюпва първото малко на белоглав лешояд в Стара планина, това не се е случвало повече от 60 години насам. През 2016 г. "Зелени Балкани" вече имат пет успешно отгледани малки в Източна Стара планина – Сливен и Котел, четири във Врачански Балкан и два в Кресненския пролом, Пирин."С това считаме видът за успешно възстановен в Стара планина и Пирин," обявиха еколозите на пресконференция за отбелязване на този голям природозащитен успех. Общо загнездилите двойки в тези райони са около 25, и заедно с тези от дивата популация в Източни Родопи) броят на вида в страната вече е над 100 двойки, а територията му на обитание се е увеличила с около 200%.  Завръщането на белоглавите лешояди в Стара планина, Кресна и Пирин е плод на 15-годишни обединени усилия на природозащитниците от Зелени Балкани, Фонда за дивата флора и фауна и Дружеството за защита на хищните птици.

Яна Маринова взе награда за най-добра женска роля на кинофест в Русия

Актрисата получи приза за ролята си в тийнейджърската романтична комедия “11А”. Той ѝ беше връчен на престижния кинофестивал Bridge Of Arts, който се проведе между 23 и 29 август в Ростов на Дон. Яна Маринова мина по червения килим заедно с продуцента на филма Христо Христов, а след това получи голямото отличие. Лентата на Иглика Трифонова “Прокурорът, защитникът, бащата и неговият син” беше отличен с Гран при в състезателната програма за игрални филми. 

Дарители осигуриха апарат за хемодиализа на болницата "Света Анна"
във Варна

Инициативата Ако си дал, не си живял напразно успешно завърши първата си фаза – беше закупен един от нужните шест апарата за хемодиализа за варненската болница „Св. Анна“. След благотворителния концерт на 14 юни в Летния театър във Варна и продължилата повече от месец последваща кампания, в края на юли нужните близо 22 000 лв. бяха събрани и апаратът беше закупен. Първата успешна стъпка от кампанията завърши с официалния пуск на апарата в болнични условия, след приключването на стандартните тестове.На срещата с ръководството на болницата и началника на отделението д-р Ангелина Ангелова беше официално подписан Договор за дарение. Д-р Ангелова развълнувано благодари от свое и от името на пациентите си на всички, помогнали за купуването на новия апарат.

За първи път в САЩ ще се учи по учебник на българско издателство

Архимед стана първото българско издателство, което започна да работи с училища в САЩ. Учебната програма на издателството по математика от 5. до 12. клас успешно се превежда и използва вече в Калифорния. Презентирана е пред световноизвестни учени и получава одобрение. В момента се представя пред учителските и научните съюзи в САЩ. Вече три училища в Калифорния учат по учебниците на "Архимед".

С евросредства подпомагат 95 възрастни хора с увреждания в Момчилградско

95 възрастни и хора с увреждания се обслужват по проект „Подкрепа за независим живот“ в община Момчилград. Това са хора с увреждания и възрастни над 65 години, които не могат да се обслужват. Целта е да им се осигури достъп до дългосрочна здравно-социална грижа и до заетост, според специфичните потребности.

Бронзов паметник на полски крал, загинал край Варна, пристигна
в морската ни столица

Изтъкнатият полски скулптор професор Мариан Конечни, който живее и твори в Краков, дари на България отлетия от бронз паметник на смелия крал,  двадесетгодишен посмъртно получил името Варненчик,  съобщиха от пресцентъра на Министерство на културата. Прочутият полски скулптор професор Мариан Конечни дари на страната ни отлят от бронз паметник на полско-унгарския крал Владислав III Ягело, загинал като герой на 10 ноември 1444 г. в паметната битка на народите край Варна. Грижливо опакован и натоварен на ТИР в Полша, бронзовият паметник на крал Владислав III Ягело (Варненчик) успешно бе транспортиран до морската ни столица, където предстои съвсем скоро да бъде й монтиран, съобщиха от Българския културен институт във Варшава.

Бродуейският оригинал "Котките" идва за първи път в България

Бродуейска продукция ще се играе в София! При това оригинална постановка на легендарния мюзикъл „Котките“, композиран от Андрю Лойд Уебър. Светът се е дивил през годините на котешките гласове на Илейн Пейдж, Барбра Стрейзанд, Мирей Матийо, Селин Дион, Сара Брайтман, Бети Бъкли, Никол Шерцингер, Сюзан Бойл… А у нас – на Еделина Кънева, Добрина Икономова, в постановката на режисьора Светозар Донев от 2009 г. Сега ще видим бродуейската продукция така, както се играе от 1981 г. Трупата излиза на 11 и 12 май 2017 г. в зала 1 на НДК.

Българи строят енергийни домове

Българи строят енергийни домове. Революционните къщи имат сферична форма и канализират енергията на обитателите си, така че влияят на здравето им. „Това, което аз правя, е конструирането и структурирането на домове, в които човек да влезе в естествената си среда. Проектът им е съобразен с цялата енергетика (енергийни потоци) в областта на невидимото. Всичко е базирано на трудовете на българския учен проф. Стоян Съргойчев“, твърди създаделят на къщите Станимир. По думите му теорията на родния физик, който от години работи в Канада, преобръща познатата наука и дори предлага как могат да се осъществяват скокове във времето. „Формата и материалите, от които е направена една такава къща, имат най-голямо значение. При древните хора те са били кръгли, а материалите са извличани от околната среда. Вземали са под внимание какво точно има около тях в природата, като реки, планини и прочее“, посочва още той.

Българско село потапя своите жители и гости в автентичен български дух
с нова автобусна спирка

Девненското село Кипра се сдоби с автобусна спирка, която потапя в традиционния български дух. Тя е направена изцяло от тухли и дърво, в стените са вградени колела от каручка, с които заслонът добива неповторим стил. За удобство на чакащите пътници са поставени и нови дървени пейки. За разлика от неугледните изпочупени от десетилетия употреба спирки в почти всички села у нас, на това място хората се чувстват като в отдавна отминали времена, предаде bTV.

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Венелин Добрев

Съосновател на инициативата и автор на идеята за „Младите успели българи“, която по-късно става uspelite.bg. С интереси в областта на туризма, предприемачеството и маркетинга. Любимите ми неща са пътуванията, хубавите филми и рок музиката.

Оставете коментар

0 коментара