Успелите

Положителното в България за последните 24 часа - 06.09.17

България играе в Осло финал за Купата на Армията на спасението

България ще играе във финала за Купата на Армията на спасението на световното първенство по футбол за бездомни хора, след като в полуфинала надигра състава на Румъния с 4:2. В двубоя за трофея, който се игра вчера от 17:25 часа българско време, националите срещнаха тима на Австрия. Купата на армията на спасението се печели от отбора, който завърши на девето място в крайното класиране на Мондиала. Наградата стана притежание на българския тим през 2015 година по време на световния шампионат в Амстердам.

България достигна до двубоя за престижното отличие, след като преодоля последователно Южна Африка на 1/4-финал и Румъния на 1/2-финал. Мачът с румънците започна с бърз гол на съперника, но няколко минути по-късно капитанът Сами Дуков от Стара Загора изравни резултата. Ново попадение на румънците оформи резултата за първото полувреме на 1:2. Във втората част обаче българският тим беше значително по-мотивиран да спечели и след втори гол на Дуков и два на Крум Маринов от столичния квартал „Факултета” беше оформен крайният резултат 4:2. С отлични изяви на терена отново беше българският вратар Траян Кирилов.

Източник: Team of Hope


"Проект Северозапад" - шанс за по-добър живот в най-бедния регион у нас

През есента на 2017-та година стартира "Проект Северозапад". Неговата цел е да осигури по-добри условия за живот на хората, които обитават тази част на страната ни. Средствата, които са необходими за успешно изпълнение на мисията се набират от дарения, а нуждаещите се могат да получат услугите срещу минимални месечни такси. От септември тази година във всички 28 населени места от общината ще се предлагат услугите „домашен помощник“ и „социален асистент“. За нуждите на дейностите по предоставяне на грижи в домашна среда ще бъде назначен и социален работник.  

Този месец започва и ремонтна дейност, свързана с изграждането на склад за дарена храна в Лютиброд. На мястото ще се получава храна, дарена от производители, преработватели и търговци. След това ще бъде разпределяна към социалните институции в региона.

Историята на кампанията започва през 2014-та година, когато стартира мащабно проучване на Северозападния регион. Благодарение на натрупаната информация, впечатления и опит избират да стартират дейността си в региона на община Мездра. Днес организаторите вярват, че кампанията ще успее да развие устойчиви услуги и подкрепа за старите хора и паралелно с това да инвестира в местен капацитет и знание.

Средствата се набират от дарители. Подкрепа на кампанията дават Фонд „Нашите родители“ на Фондация BCause, Българска Хранителна Банка и партньорството на Община Мездра. Ако имате възможност и желаете, може да дадете своя принос. Ако желаете може да се включите като доброволец както в грижата за възрастните хора, така и при сортирането, обработката и раздаването на дарена храна. Повече информация може да получите на страниците на кампанията.

Повече по темата четете тук.


39 учители по техника и информатика ще преминат обучение в ЦЕРН

39 учители по професионална подготовка в областите „Техника“ и „Информатика“ ще преминат обучение в ЦЕРН. Кандидатите могат да подават документи в МОН всеки работен ден до 8 септември 2017 г.

Пътуването и обучението на преподавателите ще се проведе в периода 14-22 октомври 2017 г. Разходите за транспорт и нощувка на участниците са заложени в бюджета на Национална програма „Квалификация“. Средствата за петдневния курс се поемат от образователния офис на ЦЕРН. В рамките на обучението преподавателите се запознават с ускорителите на ЦЕРН и с цялата информация около откриването на Хигс – бозона. Ще се запознаят и с последните открития на Европейската агенция за ядрени изследвания. Обучението ще подпомогне квалификацията на учителите, така че да са в течение с последната информация в своята област. До момента през такива обучения са преминали над 500 преподаватели – освен по техника и информатика, също и по физика и природни науки.

Обучението се провежда на български език, но владеенето на чужд език носи допълнителни точки на кандидатите. Сред изискванията има критерий учителят да е участвал в училищни, общински, национални и международни проекти и програми или в научни разработки в последните пет години, както и в квалификационни форми по предмета, който преподава. Взема се предвид и информацията дали учениците, които е обучавал, са се явявали на състезания по съответната учебна дисциплина, има ли техният преподавател награди и каква образователно-квалификационна степен е придобил в последните пет години. 

Източник: МОН


Наградата на Херцога на Единбург предлага международна програма за личностно развитие на младежи в училищата у нас

Преди време ти представихме какво е Наградата – Международната награда на херцога на Единбург – България. Днес може да съобщим, че тя стартира активна кампания по лицензиране на училища като независими оператори на Наградата. Това ще им даде възможността директно да предоставят програмата на Наградата на своите възпитаници.

Международната награда на херцога на Единбург, накратко Наградата, съществува в България вече повече от 4 години.

Наградата е ефективен инструмент за личностно развитие и израстване на млади хора между 14 и 24 години. Освен това с нея учителите получават възможност да усъвършенстват уменията си за работа с младежи и да се възползват от широк набор утвърдени и работещи методи за неформално обучение, като в същото време развият и своите лидерски и менторски умения.

В момента над 500 младежи от 16 града в България активно постигат своите цели в индивидуалната си програма посредством Наградата. 37 са лицензираните оператори, сред които:

  • Училища;
  • Неправителствени организации;
  • Бизнес организации;
  • Студентски асоциации.

Всяко училище и организация в България има възможност да стане Независим оператор на Наградата. 

Независимите оператори на Наградата имат възможност да комуникират и да създават партньорства с всички лицензирани организации в над 140 държави, което е уникална възможност за устойчиво развитие и активен обмен на добри практики за развиване на училищната среда.

Изискванията едно училище да стане лицензиран оператор на Наградата в България са:

  • Опит и желание за работа с младежи в извънкласни и доброволчески дейности;
  • Организационен капацитет – хора, които имат опит и желание да работят с младежи;
  • Вътрешни правила и процедури за работа с млади хора (етичен кодекс, процедура);
  • Желание да се валидират с международно признат сертификат, качествата и уменията, придобити в сферата на неформалното учене.

За да кандидатствате и станете част от семейството на Наградата попълнете следната регистрационна форма най-късно до 30.09.2017.

Повече по темата четете тук.

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Uspelite.bg

“Успелите” е онлайн медия, която споделя добрите новини от България и разказва вдъхновяващите истории на хора, избрали да се реализират у нас.

Оставете коментар

0 коментара