Положителното в България за последните 24 часа - 09.09.16
Министерството на икономиката обявява национален конкурс за насърчаване на иновативността на младите хора в България
Считано от 07.09.2016 г. се обявява Национален конкурс за кандитатстване по проекта. Проект “Техностарт 2” е ориентиран към студенти, хора с висше образование: бакалавър или магистър и докторанти, съгласно условията на глава трета, раздел първи от оперативното ръководство, с цел подпомагането им да започнат собствен бизнес като им се предостави безвъзмездна финансова помощ за създаване на технологични фирми. Целта е да се насърчат младите хора с иновативни и жизнеспособни идеи, да реализират тези идеи и да се промотират успехите им. В рамките на проекта се предоставя безвъзмездна финансова помощ в размер на 90% от общия размер на финансиране или до 19 800 лева за всеки одобрен бизнес план. За да получи финансиране на проекта, всеки одобрен кандидат за финансиране трябва да регистрира своя фирма (ЕООД или ЕТ) и да осигури задължителен собствен принос от 10% от общия размер на финансиране или до 2 200 лева за всеки одобрен бизнес план. Проект "Техностарт 2" финансира стартиращи фирми с бизнес идея само в сферата на промишлеността и научната и развойна дейност.
Произвеждаме над 60% от термосензорите за коли в света
България произвежда над 60% от световното производство на термосензори за коли. Голяма част от тях се правят от специалисти от Техническия университет, които си партнират с водещи компании от автомобилния бранш. Термосензорите се произвеждат в Ботевград, а компанията за момента е монополист на пазара, разказва деканът на Машинно-техническия факултет на Техническия университет проф. Георги Тодоров. Всяка кола има между 15 и 20 термосензора и ако един от тях излезе от строя, спира работата на целия автомобил. В съвременния свят центровете, където се произвеждат автомобилите и продуктите, са на различни места. Някои големи световни компании вече оперират в България, като произвеждат компоненти за автомобилния сектор с голяма добавена стойност, което е много важно, тъй като за да бъдем модерна държава, трябва да работим онова, което има добавена стойност, а именно инженерите, коментира още той.
Ученици се учат да опазват околната среда чрез еко походи
Деца и младежи от Асеновград ще се учат да ползват рационално природните ресурси на земята. Това е планирано да се случи по проект, спечелен от Градска библиотека „Паисий Хилендарски“ в града. Основната му цел е да научи подрастващите, че не всичко трябва да се изхвърля, а част от материалите могат да бъдат рециклирани. Идеята е чрез практика да се създадат навици на учениците за опазване на околната среда и пестене на природните богатства. Например, децата ще се учат, че при миене докато си търкат зъбите с четката, е добре водата от чешмата да не тече. Пред учениците ще бъдат представени презентации и ще се реализира обучение по информационна грамотност – как да откриват необходимата им еко информация. За целта в проекта ще се организират еко походи в планината край Асеновград, с цел изучаване на природното наследство на общината. Ще бъде създаден доброволчески еко-клуб „Станимака”. Ще се проведе и еко-панаир. Обмисля се и идеята да се направи обход и мониторинг на част от река Чая.
Кинофестивал в София представя наградени филми от Кан и първите опити
на Годар
Осемнадесет филма, няколко дискусии, безплатни ученически прожекции, уркшоп за младежи и представяне на европейската платформа за кинообразование CinEd. Това са само част от акцентите в третото изданиe на фестивала "Срещи на младото европейско кино", съобщи Ралица Асенова - създател и организатор на фестивала. Той ще се проведе от 26 септември до 2 октомври в кино "Одеон" и залата на Френския културен институт и ще покаже филмовите заглавия, обединени в 3 тематични програми. Първата, наречена "Нови гласове", ще представи филми на съвсем млади и обещаващи автори. Сред тях е Party Girl / Купонджийка , спечелил "Златна Камера" в Кан и определен от журито като "див, щедър и невъзпитан" . Публиката ще може да види и първия френски филм за супергерой: "Винсент не е риба" , както и португалските "Джон Фром" и "Обратно у дома" . Безспорният гвоздей в програмата обаче е документалният "Утре". Той е отличен със "Сезар" за най-добър документален филм през 2016 г., до момента има над 1 милион зрители само във Франция, както и стотици прожекции по света.
Кметът на Бургас забрани да се събират пари от родителите в ясли и градини
Кметът на Бургас Димитър Николов издаде заповед, с която категорично забрани събирането на финансови средства от родителите на децата в детските градини - за санитарни и хигиенни материали, играчки, дидактически материали, ремонт, оборудване и обзавеждане, познавателни книжки и учебни комплекти. Също така се забранява събирането на финансови средства от семействата на учениците в училищата - за ремонт, оборудване и обзавеждане на помещенията, охрана и сигурност. Община Бургас заявява готовност да извърши проверка по всеки сигнал за нарушение. При неизпълнение на изброените забрани ще се търси дисциплинарна отговорност от директорите на детски заведения и училища.
Българин ще приземи най-големия самолет в София
На 16 октомври за първи път в София ще кацне най-големият пътнически самолет в света Airbus A380. Машината е на германската авиокомпания "Луфтханза" ще бъде приземена от българския пилот Марио Бакалов, съобщиха от българското й представителство. На премиерата на двуетажната машина на борда ще бъдат допуснати политици, клиенти на авиокомпанията и представители на медиите. Самолетът ще остане само няколко часа в българската столица. Събитието се организира в партньорство с Луфтханза Техник и Летище София. Германският авиопревозвач иска да запознае клиентите си у нас с удобствата на A380. От компанията уточняват, че българите, които планират пътувания през хъба на "Луфтханза" във Франкфурт до американските градове Лос Анджелис, Сан Франциско или Маями, както и до азиатските мегаполиси Делхи, Хонг Конг, Шанхай и Сингапур, могат да изпитат удоволствието да летят на борда на мегасамолета.