Положителното в България за последните 24 часа - 10.06.17
България удари световните шампиони по волейбол във Варна
Възпитаниците на Пламен Константинов записаха втора поредна победа в тазгодишното издание на Световната волейболна лига. Националите ни записаха изключително престижна победа над световните шампиони от Полша с 3:2 (25:16, 20:25, 19:25, 25:23, 16:14) в мач от 1-ия кръг на турнира в Група Е1 във Варна. Над 5000 зрители в зала “Конгресна” подкрепяха българските волейболисти, които си заслужиха аплодисментите.
Източник: Sportal.bg
Актьорът от сериала "Не така, брат!" Мино Караджов изобрети животоспасяващ дрон
Мино Караджов, когото познаваме от уеб тийн сериала "Не така, брат!" изобрети дрон, който спасява хора от лавини. 17-годишният тийнейджър ще представи проекта си на 10 юни по време на форума за популярна наука Ratio. Най-новото изобретение на младежа представлява дрон, който предизвестява за лавинна опасност и помага за спасяването на човешки животи в планината. Проектът му се казва FlyPlank и е квадракоптер, който лети над планинските райони и маркира лавиноопасните зони. След това дронът качва данните, така че те да бъдат достъпни за всички туристи. Когато FlyPlank забележи висока лавинна опасност, той изпраща предупредително съобщение до планинските спасители в района, като така те могат да вземат мерки, за да предотвратят инциденти с туристи. Дронът също така разполага и с възможност да измерва влажност и температура и според тези данни изготвя обща статистика за това какви са условията за зимни спортове в курортите ни. Впечатляващо е, че проектът на Мино може да спаси до 2000 човешки живота годишно. Повече по темата четете тук.
"Бабо, разкажи ми" - проект, който разтапя ледовете между поколенията
На 07.06.2017 година стартира капанията "Бабо, разкажи ми". Нейните основни цели са свързани със стопяването на ледовете между поколенията и намаляването на социалната изолираност на възрастните хора. Това се случва на определени срещи, в които малките и големите хора си говорят, четат приказки, споделят спомените и мечтите си. Зад кампанията стоят група доброволци от "Поколения заедно - фондация", подкрепени от Детска градина „Зорница“ гр. Пловдив, с директор г-жа Тинка Ткачова. Първата дама, която се е срещнала с децата е баба Мина. Била е притеснена - как ще я приемат, дали ще се справи, как ще стигне и как ще се върне до дома. Всичко обаче минава по ноти. Остават усмивките и огромното желание срещата да се повтори. Повече по темата четете тук.
София вече има "умни" контейнери. Очакват се 20% по-малко разходи за сметоизвозване
София е първият град у нас, в който иновативна система следи в реално време кога подземните контейнери за боклук са пълни. Това са именно "умните" контейнери, които вече могат да отчитат кога да бъдат изпразнени, като в същото време спестяват и разходи за сметоизвозване. Контейнерите са поставени експериментално на Женския пазар в столицата. Те са снабдени със сензори за степента на запълване, които дават възможност за преглед на запълването,като по този начин се позволява и по-доброто планиране на извозването. С помощта на иновативния метод могат да се спестят около 20 процента от разходите за сметоизвозване. Системата на четирите подземни контейнера за смет, които бяха монтирани на Женския пазар преди няколко години, дава възможност за електронен регистър и статистика относно запълването им. Три пъти на ден вградената система изпраща данни колко е запълнен всеки един от подземните контейнери - нещо, което обичайно е трудно за проверка. Експерименталният период е приключил и предстои въвеждането на иновативния метод в реална експлоатация от 1 юли. Столична община вече е стартирала тестове и по отношение на поставянето на сензори в отворените контейнери или тези, които са над земята. Повече по темата четете тук.
За животните с любов: В Плевен спасиха защитени костенурка и птица
И двата вида са защитени от Закона за биологичното разнообразие. Спасената Обикновена блатна костенурка е била неправомерно уловена и предложена за продажба, а керкенезът или познатата още като Черношипа ветрушка е открита в безпомощно състояние. Сигналът за птицата, която не е можела да лети, е подаден от гражданин към Регионалната инспекция по околната среда и водите в Плевен. Керкенезът е бил изпратен по най-бързия начин за преглед и назначаване на лечение от специалистите в Спасителния център за диви животни в Стара Загора. Черношипата ветрушка е пернат представител на семейство Соколови. Среща се целогодишно в топлите открити райони на Европа, Азия и Африка, само в най-северните части на континентите е прелетна. Предпочита полета над поляни, ниви и ливади, но не е изключена появата ѝ и в урбанизираните територии. Освен този случай, екоексперти са установили опит за неправомерна електронна продажба на Обикновена блатна костенурка (Emys Orbicularis). Лицето, което се е сдобило със защитения вид, е било длъжно да уведоми най-близката Регионална инспекция по околната среда и води или поделение на Изпълнителната агенция по горите, съгласно Закона за биологичното разнообразие. Вместо това е преценило, че ще се срещне с продавач и си е тръгнало, като е оставило животното. Костенурката е била прегледана и пусната на свобода. Повече по темата четете тук.