Положителното в България за последните 24 часа - 10.09.16
Българка е в екипа на дизайнерите на Кейти Пери
Амбициозната русенка Виктория Колева вече 15 години пребивава в САЩ, а в момента живее в Сакраменто, Калифорния. Тя се прочу със своите успехи и пробив на сцените от световна класа. През 2015 г., талантът й не остава незабелязан и става част от екипа на известната изпълнителка Кейти Пери, като отговаря за облеклото й на едно от най-гледаните предавания – шоуто на Супербоул. Работи съвместно и със звездата от Бродуей – Идина Мензел – актрисата, която озвучава принцеса Елза в прочутата анимация „Замръзналото кралство“. Също така изработва костюми на известна водеща на телевизионно шоу, излъчвано в Холивуд. Няколко години работи като главен моден дизайнер на бельо, като дори предава от своите знания и опит на асистенти, завършили местни елитни университети за мода. Дизайнерката вече има предложения за дистрибуторство в България. Една от мечтите й е да реализира бизнес тук като осигурява работни места и възможности за младите хора. Виктория има своя компания за спортни облекла – Vfit, като бизнесът й досега се е развивал онлайн, а сега й предстои да открие магазин с нейни модели. Споделя, че в този бранш конкуренцията е голяма и се старае да предлага разнообразни и нестандартни визии.
Доброволци изчистиха 5 тона боклуци от Пирин
На 6-и септември приключи 19-ото традиционно почистване на защитени територии, организирано от екологично сдружение „За Земята“, което тази година се проведе на територията на Национален парк Пирин. След инициативата планината „олекна“ с около 5 тона отпадъци. Акцията събра над 60 участници от цялата страна и на различна възраст – между 7 и 67 години. Някои от тях идват на традиционното чистене всяка година, а други пък бяха за първи път. Според доброволците все по-голяма част от боклука, на който се натъкват, са пластмасови отпадъци – чашки и бъркалки, шишета, опаковки. А най-многобройни са мокрите кърпички, които вероятно повечето туристи смятат, че са разградими. (всъщност мокрите кърпички са направени от памук, пластмаса и хартия и не се разграждат). Бяха открити и стари „сметища“ с дълбочина от няколко метра, от които „чистачите-археолози“ вадеха боклуци от 70-те и 80-те години. Особеностите на ландшафта в Пирин правеха почистването много трудно – голяма част от боклуците бяха събирани от вътрешността на високия клек (вероятно изхвърляни през зимата, когато всичко е в сняг), под големи камъни и скали, по стръмни пътеки. Боклуците се изнасяха с автомобили на парка и с камиони.
Спасената от учениците си учителка се връща в клас
Живея втори живот благодарение на моите ученици, каза пред "24 часа" преподавателката по английски език от СОУ "Цар Иван Асен II" в Асеновград Любомила Ангелова - Люси. Тя претърпя успешна трансплантация на костен мозък в Германия и се връща в клас на 15 септември. Учителката бе спасена от учениците си, които организираха безпрецедентна кампания в нейна подкрепа и успяха да съберат 168 000 евро за лечението ѝ. За постъпката си те бяха отличени с приза "Достойни българи" от "24 часа". "Моите възпитаници са с големи сърца. Проявиха изключителна човечност. Направиха чудо. Увлякоха след себе си стотици хора. Благодарна съм на всеки един - от дечицата в забавачките до възрастните за това, че ме спасиха от коварната болест", каза Ангелова. По думите ѝ, когато учител дарява любов на учениците си, тя му се връща многократно. Люси е щастлива, че отново ще е сред децата, след като е излекувана от левкемията. От март т.г. три пъти е ходила на контролен преглед в Германия - лекарите там са категорични, че от болестта ѝ няма следа.
Български студент в Единбург в жури на международен форум у нас
Възпитаникът на СУ „Петко Р. Славейков” в Кърджали Иван Герганов стана част от журито на Седмия международния фестивал на младите математици в Созопол. Той е студент по математика в Университета в Единбург, Шотландия.
През август младият математик бе и сред ръководителите, които се грижеха за подготовката на учениците в Международната лятна изследователска школа по математика и информатика в Благоевград. След завръщането си от Созопол Иван Герганов продължава да води занятия с ученици, които ще бъдат в шести и в седми клас на кърджалийското школо. Тази година в „Славейков” за първи път се провежда лятна математическа школа. Училищното ръководство привлече като основен лектор Иван. Второкурсникът от университета в Единбург е и координатор на създадения наскоро Клуб „Алумни” на Школата по математика в училище „Славейков”. Самият Герганов е носител и на много международни отличия.
Отборът на Технически университет-София създаде първият студентски спортен автомобил
Отборът на Техническия университет в София създаде първия студентски спортен автомобил, тип "болид", който вече представи страната ни на няколко състезания в Европа. "Идеята е от преди две години. Наши колеги са гледали репортажи, клипове, състезания, и са решили да създадат отбор Formula Student и в България, като най-подходящото място за това е Техническият университет", сподели инженерът по електроника Иван Кулин. Момчетата са започнали да набират спонсори, след като проектират основните компоненти на колата. С времето колата става реалност. Отборът успя да направи колата за по-малко от година. Запалването на двигателя, който е от мотоциклет, се оказва една от най-големите трудности пред екипа. Колата е тествана до 160 км/ч и е на стойност над 35 000 евро, като момчетата получават подкрепа от над 40 фирми, които им осигуряват части за автомобила. В направата на автомобила основна роля има и Владислав Иванов, който напътства момчетата в направата на колата. Първият болид ще вземе участие в регионални състезания, а догодина отборът започва направата на нова кола. "Предстоят безброй подобрения. Трябва да направим болида доста по-лек, защото в момента е над 280 кг. Конкуренните болиди са близо 100 килограма по-леки от нашия", каза още Иван.
Училище за работа за момчета и момичета от домове
40 момичета и момчета от домовете в страната получават уроци по социални и трудови умения. Обучават ги доброволци, а целта - да си намерят по-лесно работа, когато напуснат центровете за настаняване. Идеята на инициативата - за седмица да създаде реална работна среда за момичетата и момчетата - стриктно работно време, изпълнение на поставени задачи, практически курсове по програмиране, готварство, строителсто, автомонтьорство.Всеки е стажант във фирма, която има мениджър и управител, предаде БТВ.
Дарителите у нас се увеличават
България е на 115-то място по благотворителност в света измежду 145 държави. Това показва проучване за световния дарителски индекс за миналата година. Въпреки това, броят на хората в България, които са дарявали, е нараснал близо двойно за една година. Група млади българи създават благотворителната организация "Един процент промяна" , като доказват, че има добри хора у нас .Всеки месец дарители отделят по 1% от месечния си доход и избират кауза, в която да вложат събраната сума. Досега са помогнали с обзавеждането на дома на учителка, която се грижи за 10 деца. Дарили са средства и за дом за възрастни хора, закупили са оборудване за новородени деца. И така, за малко повече от половин година, организацията успява да дари близо 15 000 лева, предаде БНТ.
Откриха у нас първата в света база за новаторски разработки на фосфати
Първата международна демонстрационна база "Технофос", специализирана в новаторски разработки за производство на фосфати, бе открита в град Девня. Проектът е дело на белгийската компания "Екофос Груп" в Девня и е реализиран в рамките на 3 години и 20 000 часа проектиране. Инвестицията е на стойност 10 милиона евро. "Изключително съм щастлив за това, че осъществихте една своя мечта в Девня, благодарение на което градът ще се превърне в световна топ локация на фосфатната индустрия", заяви изпълнителният директор на "Екофос Груп" Мохамед Таким. Технологичният и иновационен център е разположен на територия от 28 000 кв. м. Площта на технологичното хале е 3000 кв. м, а капацитетът за преработка на фосфатна скала е 0,5-1 тон/ час. В центъра работят 38 висококвалифицирани специалисти.