Успелите

Положителното в България за последните 24 часа - 15.08.17

Лекари имплантираха трахея за първи път у нас

След 10-часова операция, екипи от 4 специалности по Гръдна хирургия, Пластично-възстановителна хирургия, Кардиохирургия и УНГ направиха уникална операция за първи път в Аджибадем Сити Клиник МБАЛ Токуда.

Лекарите създадоха и поставиха автотрансплантант – орган, изграден от собствени тъкани, който да замести унищожената от рака трахея и по този начин пациентът да може да диша самостоятелно. Операцията е много сложна, защото освен изграждането на нова трахея са отстранени засегнати от злокачественото заболяване хранопровод, щитовидна жлеза и паращитовидни жлези. Пациентът е с вторични изменения от рак на ларинкса, които засягат трахеята и органите около нея – медиастинума, хранопровода, лимфни и други жлези. Авансирането на рака в трахеята постепенно води до невъзможност за нормално дишане и до състояние, несъвместимо с живота. Операциите за реконструкция и имплантиране на трахея са изключително малко в цял свят, а сложността и обемът, в който е направена хирургията в Аджибадем Сити Клиник Болница Токуда, я правят уникална в света. Този метод е и единствена алтернатива в такива случаи, тъй като имуносупресивната терапия след евентуална трансплантация на изцяло донорска трахея увеличава риска от повторна поява на рака. Автотрансплантантът е с дължина 7 см, колкото нормална трахея и се имплантира с микроскопска хирургия с помощта на хранещи съдове от ръката, които се свързват към мамарната артерия.

Повече по темата четете тук.


Все повече българки се решават на второ дете 

Все повече българки се решават и раждат второ дете, макар и бавно, броят на семействата с по две деца расте. През миналата година са проплакали малко над 60 000 бебета, като 37% от тях, или малко над 24 000, са били втори в семейството. За сравнение само преди три години бройката на вторите деца в семейството е била с около 1000 по-малко. Преди четири дни Виктория Боюкова става майка за втори път. Смята се, че най-добрата разлика между децата в едно семейство е от две до четири години. Така е и в семейството на Виктория. „Имам притеснения - и финансови, и всякакви, но и двамата с бащата работим, а и грижите са нищо в сравнение с радостта, когато влезеш и видиш пълната къща”, споделя майката пред bTV. „Ако сравняваме данни от 2000 г., ще забележим, че има една тенденция на леко увеличение във вторите раждания. През 2001 г. вторите са били приблизително около 20 000, което е 30 на сто в общата раждаемост. По данни за последната година 24 185 са вторите деца, което е 37% от всички деца, родени през миналата година”, заяви доц. Елица Димитрова от Института за изследване на населението и човека към БАН.Моделът на три и повече деца в семейството у нас все още остава непопулярен. Едва между 5 и 8 на сто от българските семейства се решават да имат повече деца. 

Източник: Актуално/bTV.


Български оперен режисьор със световно признание

Академик Пламен Карталов е първият български оперен режисьор, поканен да направи своя постановка в рамките на престижния Пучини фестивал в Торе дел Лаго, Италиял, съобщи БНТ. При това Фондацията, която организира музикално събитие, му поверява да създаде спектакъла, с който се чества 100-годишнината от написването на единствената оперета на композитора - „Лястовичката“. За меломаните Торре дел Лаго е едва ли не място за поклонение пред гения на един велик творец. На брега на това италианско езеро се намира къщата, в която Пучини създава своите велики опери. Всяко лято езерото привлича почитатели от цял свят, които искат да преживеят отново вълнението от музиката на великия маестро. През годините често звезда в афиша на фестивала е Гена Димитрова. Но никога досега там не е канен български режисьор. Управата на фестивала следи под лупа оперните събития по света. Те сами потърсили Пламен Карталов с поканата да постави „Лястовичката“. Макар творбата никога да не е играна у нас, все пак директорът на Софийската опера вече имал зад гърба си една успешна постановка на това заглавие в Острава, Чехия. Сред отзивите на италианската критика се откроява едно лаконично, но показателно определение за работата на българския режисьор. Музикалните критици са единодушни - режисурата на Пламен Карталов е изключителна. От ръководството на фестивала също са впечатлени от размаха на българския си гост. Обмислят покана за втора негова постановка, но после решават да направят нещо друго.

Източник: Kmeta.bg/БНТ


В Синеморец отвори врати първото споделено работно пространство

И един от най-южните черноморски курорти в България - Синеморец, вече има свое споделено работно пространство. То е дело на Стефка Сиракова и Явор Трампов, за които селото постепенно се е превърнало в техен втори дом.
Двамата създават пространството в кооперация, която не се използвала повече от 10 години, а вече е отворено и изпълнено със светлина - две от стените са остъклени, а зелените площи покрай сградата я правят още по-приветлива. "Предлагаме нещата, за които от опит знаем, че са необходими за един споделен офис - разнообразни работни места - имаме маси с фиксирани столове, барове с маси по прозорците, маси с мека мебел, пуфове, пилатес топки, конферентна зала за брейнсторминг с бяла и черна дъска, скоро и голям екран, принтер, най-хубавия интернет, възможен за селото, бар." споделят създателите на мястото. Цената за цял работен ден е 24 лв., за половин (4 ч.) е 15 лв., а за наем на конферената зала - 60 лв. на час. Създателите нямат изисквания за срок на наемане, като приемат както краткосрочно, така и дългосрочно. Създаването на споделени пространства в курортни градчета засега е по-скоро рядкост в България. През есента на миналата година такова отвори в Банско - Coworking Bansko, като инвеститори в проекта са германецът Матиас Зейтлер и австриецът Уве Алгоер. По морето има в по-големите градове като Варна и Бургас.

Източник: Капитал

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Uspelite.bg

“Успелите” е онлайн медия, която споделя добрите новини от България и разказва вдъхновяващите истории на хора, избрали да се реализират у нас.

Оставете коментар

0 коментара