Положителното в България за последните 24 часа - 19.10.16
Български стартъп привлече 29 млн. долара от фондове в Силициевата долина
Базираната в Сан Франциско компания за мобилен маркетинг - Leanplum, обяви днес, че е набрала 29 млн. долара. Компанията, чиито съосновател е българинът Момчил Кюркчиев, 32 г., ще използва парите, за да разшири екипите си, занимаващи се със софтуер, маркетинг и за агресивно глобално разрастване. Средствата са набрани от няколко инвеститора - известният в Силициевата долина фонд Canaan Partners, като участват и досегашните инвеститори Kleiner Perkins Caufield & Byers и Shasta Ventures. От създаването си преди четири години досега Leanplum е привлякла от инвеститори общо 46.3 млн. долара, съобщават от там. Сред клиентите, ползващи интегрираната мобилна платформа на българския стартъп, са американските "Теско"(Tesco), "Мейсис"(Macy's) и "Тайндър"(Tinder, приложение за запознанства). В българския офис на стартъпа работят 10 души, като се очаква и техният брой силно да нарасне през следващата година след намереното инвестиране сега.
230 млн. лв. повече в бюджета на МОН за следващата година
За следващата календарна година МОН ще разполага за бюджета си с 230 млн. лв. повече, отколкото през настоящата. Заместник-министър Диян Стаматов съобщи и за голям проект на стойност 140 млн. лв. в сферата на училищното образование „Твоят час“, който е по Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“ за следващите две календарни години. Амбициозната цел е да накара всички учители да променят своя светоглед така, че на учениците да им е интересно, а и да изпълни своята възпитателна стойност. Заместник-министърът обясни, че с финансовия ресурс, насочен към образованието, реформата ще се осъществява плавно и постоянно, „за да се променят всички дефицити, които виждаме в образованието и в съпътстващите дейности – материална база, възпитание, социализация на децата, хранене на учениците, средата, в която се обучават, компютърни и други допълнителни техники. Материалната база трябва наистина да бъде съвременна и адекватна.“
Френският комикс „Под игото“ излиза на български език
Архитект Орлин Неделчев от Русе превежда от френски рисуваната адаптация на Жак Наре на романа „Под игото“. Идеята е комиксът да бъде отпечатан и да стане достояние на българската публика. Арх. Орлин Неделчев и колекционерът на комикси Стоян Стоянов с изненада откриват, че от 1969 до 1970 година във френски ежедневник е излизал комиксът „Под игото“. Илюстрациите са на Жак Наре, който по онова време пристига със съпругата си в България и в продължение на 6 месеца обикалят всички места, набелязани в романа на Вазов. Той решава да запази илюстрациите и да преведе комикса, за да могат повече българи да се докоснат до него. Знае отлично езика, тъй като е учил във Френския лицей в Тунис, и в началото се придържа към езика на френския комикс, но установява, че така се губи атмосферата на Вазовия роман. А целта на преводача е да я запази и предаде. Той обещава да е готов с превода до началото на 2017 година. Комиксът ще бъде издаден със собствени средства, а преводачът му е убеден, че ще изненада литературната критика.
Кампанията "Изплети топлина", в която доброволци могат да плетат шал и шапка за бездомни хора стартира за втора година
Идеята на кампанията "Изплети топлина" е простичка, но изключително ефективна: Доброволци от цялата страна плетат вълнени шапки, шалове, ръкавици и чорапи, които след това отиват при хора, лишени от покрив над главата си. Преждата е от организаторите, ентусиазмът - от плетачите. В миналогодишното издание на инициативата близо 500 доброволци стоплиха 2050 бездомни хора в цяла България. През зимните месеци бездомните хора получават подслон само през нощта и прекарват целия ден навън в студа. Случва се да им бъдат предоставени дарения под формата на дрехи и храна, но по-рядко срещани са шапки, шалове, ръкавици и чорапи. Именно заради това всеки, който иска може да се включи в тази благородна инициатива. Организаторите са предвидили и специални уроци по плетене за хората, които имат желание да помогнат, но нямат необходимите умения за момента.
Модно ревю с носии на 600 метра под земята по случай Ден на град Перник
На 19 октомври жителите и гостите на Перник ще надникнат в раклите на бабите от Брезник, Кладница, Земен,Бела вода, Батановци, Долна Секирна и Мещица,Дивля,Боснек, които ще извадят уникалните си ръчно направени одежди. С помощта на Народните читалища в Пернишко посетителите на събитието ще надникнат в спомените на хората от региона за модата и начина ,по който са се обличали в миналото. Носиите ще бъдат показани на Деня на града,19 октомври от 17.30ч. в Подземен минен музей. Над 600 метра под земята ще дефилират освен професионални модели и красиви перничанки от танцовите фолклорни ансамбли в града. Носиите ще бъдат комбинирани с уникални бижута и накити от края на XIX в и началото на XX век - пафти, пендари, гривни и нагръдни накити извадени от богатата експозиция на Регионален исторически музей-Перник.
14-годишно момче дари около 70 книги на библиотеката в село Костенец
14-годишният Кирил Балдев от пазарджишкото село Звъничево дари около 70 книги на библиотеката в софийското село Костенец. Той каза, че по време на организирана от него благотворителна кампания е събрал около 150 книги, които е възнамерявал да дари на читалищната библиотека в пазарджишкото село Мененкьово, която изгоря при пожар. Заради липсата на превоз част от книгите той е пренасочил към библиотеката в село Костенец, а останалата част е дарил на Регионална библиотека „Н. Фурнаджиев“ в Пазарджик. Момчето е родом от пазарджишкото село Звъничево и прекарало детството си в Дом за деца. Сред пазарджишката общественост е известен с различните благотворителни кампании, които организира.
Флашмоб на музиканти от Симфоничния оркестър на БНР в метростанция „Сердика“
Флашмоб на музиканти от Симфоничния оркестър на Българското национално радио и DJ Досю Амурджиев в метростанция „Сердика“ ще покаже как би звучал Брамс, ако се беше родил през 21-ви век. На 21 октомври 2016 г. между 17.15 и 18.00 часа със събитието в метрото публиката ще бъде поканена на концерта „Брамс Remixed“, с който на 30 ноември се открива Новогодишния музикален фестивал – НДК 2016. Идеята на „Ако Брамс се беше родил днес“ на БНР и НДК е истинско музикално приключение с участието на един виртуозен челист - Бернхард Хеденборг, европейския диджей шампион - Grazzhoppa и симфониците на БНР под диригентството на Росен Гергов. Това е музикално събитие от най-нов тип, отразяващо световните тенденции в класическата музика. То показва трансформацията на един класически шедьовър, когато срещне нов прочит от съвременен джаз-музикант. Музикалното приключение вече е покорило редица европейски сцени с огромен успех, а сега ще може да бъде усетено и от българската публика.
Пoкaзвaт в излoжбa твopби нa знaкoви бългapcки cкyлптopи
Пpoизвeдeния нa Ивaн Лaзapoв, Мapкo Мapкoв, Кpyм Дaмянoв, Вeличкo Минeкoв, Илия Илиeв, Димитъp Бoйкoв, Гeopги Чaпкънoв и oщe peдицa знaкoви твopци, ocтaвили тpaйни cлeди в бългapcкoтo мoнyмeнтaлнo изкycтвo, ca cъбpaни в излoжбa във Вeликo Tъpнoвo. Екcпoзициятa e пocвeтeнa нa 120-гoдишнинaтa oт cъздaвaнeтo нa cпeциaлнocт “Скyлптypa” в Нaциoнaлнaтa хyдoжecтвeнa aкaдeмия в Сoфия. Tя e пoдpeдeнa в Излoжбeни зaли “Р. Михaйлoв” и бeшe oткpитa cнoщи. 50 твopби нa oкoлo 45 aвтopи ca пoдpeдeни в eкcпoзициятa. “Нa пpaктикa пoкaзвaмe paзвитиeтo нa бългapcкaтa cкyлптypa oт нaчaлoтo нa XX вeк дo днec. Акцeнтиpaли cмe нa paзвитиeтo нa тoзи жaнp в изкycтвoтo пpeз 70-тe и 80-тe гoдини нa минaлия вeк, кaктo и нa пocлeднитe тeндeнции c нeйнитe пpoяви кaтo oбpaз, плacтичнocт и кyлтypa”, пocoчи дoц. Хpиcтoв. Сpeд дoaйeнитe нa cъвpeмeннaтa бългapcкa cкyлптypa e пpeдcтaвeн и тъpнoвeцът Пaнaйoт Димитpoв – Пoнкaтa.
Снимка: Етюд-и-те на София