Положителното в България за последните 24 часа - 22.10.16
Григор Димитров е на 1/2-финал в Стокхолм
Григор Димитров се класира на 1/2-финалите на турнира в Стокхолм. В първия 1/4-финал поставеният под №2 в схемата българин надделя със 7:6 (3), 5:7, 6:2 над 48-ия в ранглистата на ATP Кевин Андерсън. Това беше седмият двубой между двамата тенисисти, като Григор записа шеста победа срещу представителя на ЮАР. Традицията двамата да правят оспорвани срещи се спази и днес. Димитров водеше със сет и 5:3, но допусна срив в края на втората част. В третата част силите на Андерсън стигнаха само за 2 гейма, а за място на финала Димитров ще спори с победителя от мача между Хуан Мартин Дел Потро (Аржентина) и Иво Карлович (Хърватия).
За първи път български писател номиниран за „Малкия Нобел“
Номинациите за престижната награда „Астрид Линдгрен” за 2017 г. бяха обявени по време на Франкфуртския панаир на книгата. За първи път сред тях има и български представители – писателката Юлия Спиридонова и художникът илюстратор Любен Зидаров. За най-големия приз за детска литература, известен още като „Малкия Нобел”, са номинирани общо 226 кандидати от 60 държави, като 63-ма от тях са включени за първи път. Правото да номинира от българска страна има фондация „Детски книги”, която е лицензирана от Шведския комитет. „Списъкът е златна мина за всички, които се интересуват от световната детска и детско-юношеска литература”, заяви председателят на журито Боел Вестин. Наградата „Астрид Линдгрен” отличава творби или дейности с висока художествена стойност, но освен това лауреатите трябва да „прегръщат” човешките ценности, които е изповядвала легендарната шведска писателка.
Велоалея ще свърже Пловдив и Пазарджик
Велоалея, която ще минава край брега на Марица, ще свърже Пловдив и Пазарджик, а идеята е на областните управи на двата града. Заедно с велоалеята на няколко места по коритото на реката ще бъдат изградени кътове за почивка и пикник, както и места за спорт на открито. Предвижда се още изграждане на трасета за колоездачи в Стамболийски, които също ще бъдат свързани с голямата крайречна велоалея. До нея могат да бъдат продължени и вече изградените съоръжения в Пловдив. След реализирането на проекта поречието между двата областни центъра ще се превърне в най-големия подобен атракцион на Балканите.
Експерти на РИОСВ спасиха защитен вид птица
Красив екземпляр от вида Бухал (Bubo bubo) бе спасен от експерти на РИОСВ – Велико Търново след сигнал на гражданин. „Експертите установили, че бухалът е с видима стара травма на лявото крило и прави безуспешни опити за полет. Птицата е транспортирана за лечение и рехабилитация в Спасителния център за диви животни в Стара Загора. При прегледа там е установено, че става въпрос за счупване на лакътната и лъчевата кост на крилото, получено евентуално при удар“, отбеляза Милка Асенова. Тя припомни, че бухалът е най-едрата нощна граблива птица, срещана в нашата страна. „Бухалът е защитен животински вид от Закона за биологичното разнообразие и е включена в категория „застрашен“ в Червената книга на Република България. Обитава труднодостъпни места, главно в скални масиви и сипеи, пещери, окрайнини на гори, разредени стари гори, често в речни долини, близо до реката“, каза Милка Асенова и поясни, че най-голяма заплаха за вида е бракониерския отстрел, безпокойството и отравяне с жертви, третирани с препарати, като в повечето случаи това са мишевидни гризачи.
България вече присъства физически на туристическия пазар в Япония
Министърът на туризма Николина Ангелкова участва в откриването на информационния туристически център на България в Токио. Това става по силата на подписано споразумение между Министерството на туризма и Бизнес Асоциация Япония и Югоизточна Европа (БАЯЮИЕ). Всички разноски за туристическия център са поети от БАЯЮИЕ, а Министерството на туризма поема ангажимент да предоставя актуални рекламни материали, които да бъдат разпространявани в японската столица. Тя подчертала, че България е известна сред азиатските туристи с розовото си масло и киселото мляко, но у нас те можели да открият много други атрактивни форми на туризъм. Според националната статистика, през 2015 г. страната ни е посетена от общо 12 362 японски граждани.
Три екоорганизации с обща инициатива "Умна раница" за по-чиста природа
"Умна раница” – така са нарекли инициативата си три екоорганизации, чиято цел е да популяризират идеята да пазим природата си чиста. Да си носим собствен чаршаф и метална чаша, когато планираме посещение в хижа високо в планината. Това са първите предложения на еколозите за „умната раница”, но приемат и други идеи. Металните канчета са различни по размер и могат да съберат, както чай, така и супа. И винаги може да се намери за тях малко място в раницата. А за разлика от пластмасовите чаши и чинии не се изхвърлят. Което много ще улесни хижарите, особено ако мястото е труднодостъпно, казва планинският водач Михаил Михов. За да не замърсяваме природата, казва Михаил Михов, е по-добре да намаляваме отпадъците, а не да се чудим как да ги рециклираме. Каквато е и идеята на инициативата.
180 милиона лева за модернизиране на училища, паркове и градския транспорт в София
20 училища в София ще бъдат модернизирани до края на 2020 година. Ще бъде напълно обновен и Западният парк в столицата. 180 милиона лева са общо средствата, които ще бъдат отделени за София по одобрената инвестиционна стратегия по оперативна програма "Региони в растеж". Ще бъдат изпълнени проекти за развитие на градската среда, като цялостно обновяване на Западния парк, така и инвестиции в градския транспорт на столицата. От регионалното министерство заявиха, че в началото на 2017-а година ще се проведат обществени поръчки за оперативната програма и ще се пристъпи към сключване на договори за изпълнението на проектите.