Положителното в България за последните 24 часа - 27.05.17
"Усети града" предизвиква зрящи и незрящи пловдивчани да се впуснат в приключение
За поредна година в Пловдив ще се проведе младежкият проект "Усети града", в който зрящи и незрящи ще отгатват градското културно наследство на града само чрез слух, мирис и допир.
Инициативата "Усети града" е подготовка на водачи, които ще бъдат предварително запознати с проблемите за достъпа на хора със зрителни затруднения до градското културно наследство на Пловдив със специализирано обучение.
Обучението ще се проведе от 31 май до 2 юни включително в сградата на Философско-историческия факултет на ПУ "Паисий Хилендарски" на ул. "Костаки Пеев" №21 под формата на лекции и практическа част в рамките на 3 дни. За незрящите ще помагат членове на Националния център за рехабилитация на слепи – Пловдив, за да дадат насоки за работата с незрящи.
Цялата новина може да прочетете ТУК.
Международен празник на лавандулата ще се проведе в Карлово
На 24-ти юни 2017 г. от 10:00 ч. ще стартира поредното издание на Международния празник на лавандулата, етерично-маслените растения и лечебни билки или на кратко – Фестивал на лавандулата. Тази година празникът ще е в Архитектурен туристически комплекс „Старинно Карлово“, гр. Карлово.
Събитието цели да привлече общественото внимание към лавандулата като индустриална и земеделска култура, която спомага и за добрите взаимоотношения между отделните работни звена. Това е своеобразен форум, позволяващ пълноценна дискусия между производители, агроспециалисти, собственици на рафинерии и представители на държавни институции от сектор „Земеделие“.
От 2012 г. България е на първо място по производство на лавандулово масло. Благоприятният климат и специфичните почви, нареждат страната ни сред най-добрите. Годишно се произвеждат 120 тона етерично масло, а за сравнение – Франция годишно произвежда 30 тона.
Ученици от Кърджали направиха филм за Славейков
Школа „ИстОрика“ към СУ „Петко Рачов Славейков“ направи филм за патрона на учебното заведение. Идеята е на преподавателя по история и ръководител на школата Димитър Димов. Премиерата на лентата бе в навечерието на 24 май.
Повече от 2 месеца продължава сложният процес по заснемането. Всяка година ученици и учители от учебното заведение почитат паметта на Славейков като посещават гроба му на 17 ноември, неговата рождена дата. Следващата снимачна площадка е родната къща на Славейков в Трявна.
Младите историци бяха и в Харманли, където се намира паметникът на главната героиня Гергана от поемата „Изворът на Белоногата”.